Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Postfordismus a teorie efektivnostních mezd

přidat komentář zpět na článek

Rob

Rob

Autor správně píše, že efektivnostní mzda není žádný problém v případě, že zpětně tlačí na růst produktivity daných zaměstnanců, čímž vrací výši reálné mzdy na mezní produkt práce. Tam, kde se nárůst produktivity nedostaví, podnikatelé přestanou efektivnostní mzdu krátkodobě vyplácet - příležitostí k podnikání je mnoho. Navíc spíše, než dopředné vyplácení vyšších mezd fungují všude motivační prvky navázané na aktuální výkon, takže mzda nepředbíhá v praxi výkon. V konjunktuře rozhodně efektivnostní mzdy nebudou představovat sebemenší překážku. Nicméně autor nezmiňuje, že v recesi (různé příčiny) je efektivnostní mzda zdrojem reálných rigidit, kdy zaměstnavatel nemůže snížit mzdu na mezní produkt, protože by se dále propadla produktivita zaměstnanců. Radši tedy propouští. Samozřejmě jde o rigiditu krátkodobou a platnou asi ve větších podnicích.

petrph

aby to bylo ještě komplikovanější

Ptejme se kde vlastně vzniká hodnota toho produktu? Naplněný sklad vyrobenými produkty vlastně žádnou hodnotu nemá, ta se získá až prodejem.
A pak tedy záleží na schopnosti obchodního zástupce té firmy zda a za kolik tu produkci prodá. Nemusí jí prodat vůbec, může jí prodat přesně za výrobní cenu(včetně ceny práce), může jí prodat s vysokým ziskem, ale může jí prodat i pod výrobní cenou. Čímž se pak ale mohou zcela eliminovat rozdíly ve výkonech pracovníku při výrobě, firma vydělá více či méně než ta diference činí-ale jen toho co vydělá může své pracovníky platit a případně bonifikovat.
Což se ale netýká jen obchodníků, dnes je skutečně obvyklé že i řídící i produkční pracovníci jsou více motivování za to že seženou další zákazníky než za růst svého pracovního výkonu , nebo jsou dokonce za nesplnění takového předpokladu penalizováni, viz Česká pošta...
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed