Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Právo na sebeusmrcení

přidat komentář zpět na článek

Szaszián

Psychiatrický aspekt věci

1) Toto výlučné panství je však stejně platné i v případě vlastního rozhodnutí své tělo usmrtit, svůj život na tomto světě dobrovolně ukončit. Žádnému zločinu, žádné agrese se tím člověk proti jiným lidem, jejich svobodě ani majetku nedopustí. Jakým "právem" mu to pak může někdo cizí skrz násilnou moc státu zakazovat nebo klást překážky?

- Jakým právem? Psychiatricky via „nebezpečnost sobě“.

2) Toto rozhodnutí se týká jen jeho těla, jeho života, jeho svědomí. Je zcela ve sféře jeho svobody

- Jistě, ale jeho vůle je ovlivněna duševní nemocí a tak dále… viz 1)

3. Zásadní vada této úvahy je to, že v ní není vůbec přítomna psychiatrická rovina práva na sebeusmrcení – což je ta nejrelevantnější rovina.

4. má tak i plné právo přizvat si pro svůj co nejpoklidnější odchod odbornou pomoc.

- Tam jde o to, co se míní tou pomocí. Zda dodání prostředků pro sebeusmrcení, anebo zda vlastní usmrcení. V druhém případě se nejedná o „pomoc se sebeusmrcením“ ale o „zabití na žádost“, což je jiná otázka. Jak napsal Szasz: termín „asistovaná sebevražda“ je oxymóron, protože „spáchat sebevraždu“ znamená usmrtit se vlastní rukou.

gofry

Re: Psychiatrický aspekt věci

Psychiatrický aspekt je úplne irelevantný. Neexistuje dôvod, prečo by ktorýkoľvek človek mal mať akékoľvek právo zasahovať do života/smrti iného človeka. To, že sa daný človek nazve psychiatrom na tom nič nemení.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed