Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Předvolební bahno I. - Hasiči

přidat komentář zpět na článek

HynekRk

Výborné

Výborný článek, stručný a jasný. Soukromí hasiči nejsou ždáný problém.
Časem přidám také něco o hasičích s exkurzem do minulosti.

Dobrý je i tento článek: http://www.nechtenasbyt.cz/clanek/clanek-353.html

Jan Mašek

Scitani lidu

Jakub se mejli, od toho je prece scitani lidu, aby soudruzi mohli presne naplanovat, kolik je potreba hasicu.. :-)

xyz

Co jste hasiči

Model profesionálů a dobrovolných sborů je též archaickým přežitkem. Centrálně státem zřizované služby jsou rigidní a nereagují dostatečně pružně na změny.

Tak se stává, že profesionální hasiči jsou dnes na místě požáru obvykle dříve než dobrovolní hasiči, přestože ti dobrovolní to mají přímo v místě pobytu. Něž se seběhnou, převlečou, profesionálové jsou již na cestě.

V dobách minulých to samozřejmě bylo jinak. Rychlost dojezdu koňského povozu do vzdálenosti 20 km byla samozřejmě nesrovnatelná s rychlostí hoření jakéhokoli materiálu, takže bylo vhodné mít hasiče co nejblíže možnému vzniku požáru. To dnes již neplatí.

Taktéž signalizace, dnes mohou mít hasiči informaci o požáru prakticky online v okamžiku jeho vzniku, dříve se o vzniku požáru dověděli často až když už s ním nešlo nic moc dělat.

A tak by se dalo pokračovat.

Přesto i dnes máme síť dobrovolných hasičů, polykající milióny z veřejných rozpočtů, přestože nejsou sto konkurovat profesionálním sborům.

U nás v obci se 3000 obyvatel máme dokonce dva sbory, ve vedlejším městě mají tři sbory dobrovolných hasičů. Každý má svou zbrojnici, svoje vybavení, svojí cisternu a klubovnu. To vše stojí ročně desítky až stovky tisíc. Nárazově třeba milión, když se kupuje nová stříkačka nebo staví nová zbrojnice.

Ale z veřejného krev neteče a zrušení sborů se každý občan bojí jako čert kříže, kdo by taky chtěl vyhořet, že. A pak je tu ještě hra na city, tradice a tak. Už tvůj táta tady byl dobrovolným hasičem a tvůj děda pomáhal jako dobrovolný hasič zachraňovat za války po náletu školu. A ty bys náš sbor klidně zrušil. Takovému argumentu málokterý starosta odolá.

Jakub Skala

Re: Scitani lidu

Uživatel Jan Mašek napsal:

Jakub se mejli, od toho je prece scitani lidu, aby soudruzi mohli presne naplanovat, kolik je potreba hasicu.. :-)

Smutný je, že spoustu lidí si to fakt myslí :)
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed