25. března 2011 11:00:14 | reagovat
Kosik
doplnění
V takhle krátkém článku je těžké zachytit celé toto období.Ke mzdám - myslím, že se nejednalo o indexaci. Hoover jednoduše požádal na konferencích ve Washingtonu zástupce velkých podniků, aby v žádném případě nesnižovali mzdy. Bylo to dobrovolné, ale bohužel téměř všichni to splnili. Paradoxně v tom období rostly reálné mzdy rychleji než během zlatých 20. let.
Dále bych trochu víc zdůraznil Smoot-Hawleyho tarifní sazebník, který představoval největší zvýšení cel v americké historii. Ostatní země na to zareagovali podobně a mezinárodní obchod razantně poklesl, americký export klesl o 53%, což byla krutá rána.
A nakonec k daním - Je potřeba říct, že v prvních dvou letech krize, kdy klesaly daňové příjmy, Hoover zvýšil vládní výdaje a tím způsobil dosud rekordní deficity federálního rozpočtu. Např. v roce 1931 dosáhl deficit 147% příjmů.(v roce 2010 byla tato hodnota 60%)... Až na fiskální rok 1932 se rozhodl rekordně zvýšit daně, aby alespoň tyto deficity snížil (což se kvůli Laferově křivce moc nepovedlo).