Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Proti krizi s Hooverem

přidat komentář zpět na článek

Kosik

doplnění

V takhle krátkém článku je těžké zachytit celé toto období.
Ke mzdám - myslím, že se nejednalo o indexaci. Hoover jednoduše požádal na konferencích ve Washingtonu zástupce velkých podniků, aby v žádném případě nesnižovali mzdy. Bylo to dobrovolné, ale bohužel téměř všichni to splnili. Paradoxně v tom období rostly reálné mzdy rychleji než během zlatých 20. let.

Dále bych trochu víc zdůraznil Smoot-Hawleyho tarifní sazebník, který představoval největší zvýšení cel v americké historii. Ostatní země na to zareagovali podobně a mezinárodní obchod razantně poklesl, americký export klesl o 53%, což byla krutá rána.

A nakonec k daním - Je potřeba říct, že v prvních dvou letech krize, kdy klesaly daňové příjmy, Hoover zvýšil vládní výdaje a tím způsobil dosud rekordní deficity federálního rozpočtu. Např. v roce 1931 dosáhl deficit 147% příjmů.(v roce 2010 byla tato hodnota 60%)... Až na fiskální rok 1932 se rozhodl rekordně zvýšit daně, aby alespoň tyto deficity snížil (což se kvůli Laferově křivce moc nepovedlo).

mp

Re Arsen Lazarevič :

Trochu off topic, k tvojmu článku vo Finmagu :

"Jako jednoznačně pozitivní se ukazuje fakt, že ekonomická svoboda dokáže úspěšně „vytáhnout“ lidi z chudoby. Tento proces kupříkladu proběhl v Číně. Mezi lety 1981 a 2001 klesl počet lidí žijících pod hranicí chudoby z 53 na pouhých 8 procent. "

- k tejto myšlienke už bolo treba iba dodať, že realna sloboda nie je kompatibilná s demokraciou. Vďaka nedemokracii v Číne tam maju ekonomicku slobodu a rozvoj.
Prvý krok každej demokracie je obmedzenie slobôd a kradnutie majetku štatnou mocou.

HynekRk

Hooveři v 1.ČSR?

V "Dějinách Moravy 4. díl - Svobodný stát a okpuace" jsem našel na straně 70-1 zajímavé informace:
- reálné mzdy: rok 1914=100, 1929=136,6, 1932=154,1, 1935=152,1
- nezaměstnanost: 1933=738 tisíc, II/1933=920 tisíc, vysoká nezaměstnanost byla i v letch 1934-6

Peter

Great depression

"Mytus o ´úradníkoch Hooverovej éry´, ktorí chceli ´očistiť systém od hniloby´ je odkazom na Andrewa Mellona, ministra financií Herberta Hoovera. Hoover vo svojich memoároch opisuje rokovania v bielom dome, ktoré nasledovali po páde akciového trhu v októbri 1929. Hoover vysvetľuje, že Mellon skutočne obhajoval politiku likvidacionizmu (pozn.: v zmysle deflačnej likvidácie dlhu), v ktorej by sa federálna vláda stiahla a umožnila trhu fungovať v jeho prirodzených koľajách.

Toto je bod, v ktorom moderní keynesiánci prestávajú citovať z Hooverových memoárov.

Nanešťastie pre keynesiáncov, ak by si prečítali hneď nasledujúcu stranu Hooverovych memoárov, vysvetľuje, že Mellonovu radu odmietol.Herbert Hoover bol človek obhajujúci silnú rolu štátu, ktorý zaviedol New Deal v mierenjšej forme."
tu http://www.mises.cz/clanky/fed-achilova-p-ta-chicagskej-skoly-146.aspx
a tu http://www.mises.cz/clanky/nebezpecne-lekcie-roku-1937-108.aspx

František Vilím

Další podrobnosti

o činnosti Herberta Hoovera jsou v knize "America’s Great Depression" od Rothbarda
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed