Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Rozhovor pro Deník Referendum

přidat komentář zpět na článek

libertarian

pekný článok

Dobré argumenty. Proste - nemá to chybu !!!!!!

Ovšem, až na jednu maličkú chybičku, na ktorej to celé stroskotá.

Takýto článok, plný dobrých argumentov, predpokladá ako-tak vyspelého čitateľa, znalého základných pojmov, ovládajúceho ako-tak terajšie fungovanie štátu. Predpokladá čitateľa čestného, ktorý chce žiť z plodov svojej práce, ktorý verí svojim schopnostiam, a ktorý má tie schopnosti potrebné k životu. Predpokladá čitateľa-človeka, ktorému záleží na svojej budúcnosti, a na budúcnosti svojich detí. Predpokladá človeka, ktorý netúži po ovládaní iných ľudí.

A ja, so svojim skromným poznaním sveta okolo seba si myslím, že takýchto ľudí, spĺňajúcich uvedené predpoklady je veľmi malé percento. Určite menšie percento, než aké je treba k volebnému demokratickému víťazstvu.
Ak adresát , čitateľ takéhoto článku nemá čo len tretinu z tých cca deviatich predpokladov, tak si ten článok nevšimne, alebo ho odkopne.

ANCAP nie je vhodný , a ani ho nepodporia ľudia hlúpi, leniví, bojazliví, vypočítaví, fyzicky alebo odborne neschopní, karieristi, panovační, ignoranti, ...... A iba málokto je bez nejakej z týchto daností.

K tomuto názoru som dospel po stovkách internetových aj pivných diskusií, po sledovaní volebných kampaní, po prečítaní volebných programov, pri sledovaní TV spravodajstva, .....

Urza

Re: pekný článok

https://ankap.urza.cz/index.php?action=branch&id=2

Szaszián

Re: pekný článok

1. Můžete tedy vysvětlit jak to, že pokusy nastolit ankap nebo aspoň minarchii se neobjevují spontánně nikde ve světě a nikde v historii? Je to proto, že VŠUDE ve světě a V CELÉ známé historii tvoří společnosti lidé hlúpi, leniví, bojazliví, vypočítaví, fyzicky alebo odborne neschopní, karieristi, panovační, ignoranti?

2. Koneckonců Vy a všichni vaši kamarádi jste žili ve společnosti, kde vám stát zakazoval cestovat, podnikat, studovat a – což je úplně nejlepší – vyjadřovat názory.
Proč jste proti tomu nic neudělali? Byly vás statisíce. Statisíce mladých mužů v plné síle. To jste byli takové baby?

3. Je tedy zřejmé, že prostě platí, že lidé považují společenské uspořádání, do kterého se narodili a ve kterém vyrostli, za normu; nesnaží se je změnit, dokonce je nezpochybňují, naopak se mu přizpůsobují. To platí pro všechny lidi ve všech dobách. Proto ve středověku lidé neměli problém přijímat autoritu církve a nadvládu aristokracie. Proto v novověku lidé nemají problém přijímat autoritu státu. Proto Vy a Vaši kamarádi jste neměli žádný problém se podrobovat staříčkovi Husáčkovi a asijským okupantům.

4. No a anarchokapitalismus a nebo i důsledný minarchismus jsou prostě nové myšlenky, tak není divu, že je lidé nepřijímají, když je ani pořádně neznají.

5. Vy to, že lidé stát neodmítají, ale přijímají, vysvětlujete jejich nekvalitou, a naprosto ignorujete skutečnost, že to není nic nového, že to tak bylo vždycky v všude – byť třeba v jiné podobě – přehlížíte historickou setrvačnost – to, že lidé po celém světě se rodí a vyrůstají v kolektivistických společnostech, a kolektivismus pak vnímají jako normu.
V roce 1637 Descates v "Rozpravě o metodě" napsal:
Co se týče všech nauk, jež jsem až potud přijal, nemohl jsem učinit nic lepšího, než rázem je odvrhnout a pak znovu přijmout buď jiné, lepší, anebo tytéž, když jsem je byl přezkoumal, užívaje měřítka zralého rozumu.
A věřil jsem pevně, že se mi takto zdaří žít svůj život mnohem lépe, než kdybych stavěl toliko na starých základech a kdybych se opíral jen o principy, o nichž jsem se byl dal přesvědčit ve svém mládí, nerozbíraje nikdy, jsou-li správné.
Neboť ačkoli jsem v tom pozoroval různé nesnáze, nebyly přesto nikterak nepřemožitelné, a nebylo možné je srovnávat s nesnázemi, spojenými s reformou nejmenších věcí, týkajících se lidského společenství.


6. A nakonec, nevím zda si uvědomujete, že jste se po letech domrmlal až pod text, který je důkazem, že se Urzovi – který si na rozdíl od Vás neustále nesugeroval, že to, co dává smysl, lidi nikdy nepřijmou – začíná dařit dostávat anarchokapitalismus do obecného povědomí.

Salitrník

Pár zajímavostí ze světa

Pár zajímavostí:

- http://www.bawerk.eu/clanky/ekonomie/john-maynard-keynes--nejistota-a-selhani-trhu.html
Keynes a nejistota, docela šílené Keynesovy názory.

- http://www.svobodny-svet.cz/5669/socialismus-se-vraci-zpatky-pristi-zastavka-karl-marx-stadt.html
Tak Marx se nám pomalu opět vrací.

- http://www.bawerk.eu/clanky/texty-jinych-autoru/pravicovy-populismus-od-murraye-rothbarda.html
Jak dělat libertariánskou politiku radí Rothbard.

- http://www.bawerk.eu/clanky/liberalismus-a-jine/jak-vnimame-cas--kritika.html
A jeden příspěvek k diskusi mezi libertariány.

Salitrník

Celkem škoda

Celkem škoda, že to tam nakonec nevyšlo.

libertarian

Re: pekný článok

Szaszián :

"1. Můžete tedy vysvětlit jak to, že pokusy nastolit ankap nebo aspoň minarchii se neobjevují spontánně nikde ve světě a nikde v historii? Je to proto, že VŠUDE ve světě a V CELÉ známé historii tvoří společnosti lidé hlúpi, leniví, bojazliví, vypočítaví, fyzicky alebo odborne neschopní, karieristi, panovační, ignoranti? "
- ANO. Alebo máte lepšie vysvetlenie ??? STRAŠNE rád si ho prečítam.

"2. Proč jste proti tomu nic neudělali? Byly vás statisíce. Statisíce mladých mužů v plné síle. To jste byli takové baby?"
- Ak sme boli také baby , tak vlastne potvrdzujete MOJE názory.
- čiastočne sme boli baby. a navyše - za predošlého socializmu sa štát branil veľmi tvrdo. A vtedy aj demokracia vypadala RELATÍVNE príjemne, a mohla byť prvou etapou cesty k ANCAPu.


3. -tak zhruba ANO.

"4. No a anarchokapitalismus a nebo i důsledný minarchismus jsou prostě nové myšlenky, tak není divu, že je lidé nepřijímají, když je ani pořádně neznají."

- NIE SÚ nové. sú hodne staré. A hlavne - SLOBODA je veľmi starý pojem. Starší, ako slovo ANCAP. A ANCAP je vlastne iba iný názov pre SLOBODU.


"5. Vy to, že lidé stát neodmítají, ale přijímají, vysvětlujete jejich nekvalitou, a naprosto ignorujete skutečnost, že to není nic nového, že to tak bylo vždycky v všude "

- demagogia. V minulosti boli VEĽMI KRUTÉ systémy. Braniť sa bolo riskovaním života. Dnes by stačilo demokraticky, vo voľbách odmietnuť ŠTATNU MOC.


" 6. .... – začíná dařit dostávat anarchokapitalismus do obecného povědomí."

- demagogia a lož. Dnes je - podľa situacie na webe - ANCAP menej diskutovaný ako pred 15 rokmi. Aj aktivita na MISES je dôkazom.

=========
STRAŠNE rád by som si prečítal konštruktívne argumenty, v čom nemám pravdu. Toto okopávanie členkov nie je argumentácia. Rad si prečítam odpoveď na :

Prečo ľudia VÝRAZNE neinklinujú k ANCAPu ???

Moje chápanie možno má vady, ale neprečí9tal som si jediný KONKRETNY ARGUMENT, v čom je chybné. To nebolo vyvrátenie mojich názorov, ale kopanie DO MOJEJ OSOBY. To boli čiste OSOBNÉ narážky na mňa.

libertarian

Re: pekný článok

Urza:
Re: pekný článok
https://ankap.urza.cz/index.php?action=branch&id=2

Vďaka.

Ten článok pekne podporuje moje slová - že ľudia sú (- citujem svoje slová) : hlúpi, leniví, bojazliví, vypočítaví, fyzicky alebo odborne neschopní, karieristi, panovační, ignoranti,

A ŠTAT si doslova takýchto ľudí vychováva, zvýhodňuje ich, .....

libertarian

Re: Celkem škoda

Salitrník :
" Celkem škoda
Celkem škoda, že to tam nakonec nevyšlo."

Celkem škoda, že si nenapísal ani slovko vlastného názoru. Ani to, čo tými odkazmi chceš naznačiť.

libertarian

vtedy a dnes

Szaszián :

"2. Koneckonců Vy a všichni vaši kamarádi jste žili ve společnosti, kde vám stát zakazoval cestovat, podnikat, studovat a – což je úplně nejlepší – vyjadřovat názory.
Proč jste proti tomu nic neudělali? "

- toto je krásna ukážka totálneho nepochopenia. Neviem, koľko rokov má Szaszián , ale sú to slová puberťáka.

V tých dobách leninského socializmu štát tvrdo obmedzoval slobodu slova. Ale napriek tomu v ľuďoch žila VEĽMI SILNÁ túžba slobodne hovoriť. Opatrne, ticho, ale hlavne HOVORIŤ slobodne. V tých dobách sa za slová a za vyslovenie názoru mohol človek dostať aj do basy.

DNES, v dobe bruselského socializmu, v relatívnej slobode - ľudia minimálne stoja o slobodu hovoriť. Nestoja ani o slobodu MAŤ NÁZOR. Dnes je IGNORANCIA slobody. To je horšie ako NEsloboda.

Urza

Re: pekný článok

"Dnes je - podľa situacie na webe - ANCAP menej diskutovaný ako pred 15 rokmi."

https://video.aktualne.cz/dvtv/vybral-2-7-milionu-korun-stat-je-jako-kdyz-mafie-vybira-vypa/r~41d37ceee65a11e7b6a9ac1f6b220ee8/
https://roklen24.cz/a/SW6Gu/rekordni-castku-vybrala-kniha-o-spolecnosti-bez-statu
https://www.w4t.cz/kniha-o-anarchokapitalismu-je-rekordmanem-ceskych-internetovych-kampani-66093/
http://www.praguemonitor.com/2017/12/19/czechs-contribute-record-sum-book-anarcho-capitalism
https://krize15.cz/zpravy/clanek/kniha-o-anarchokapitalismu-je-rekordmanem
https://feedit.cz/2017/12/18/rekordni-castku-vybrala-kniha-o-spolecnosti-bez-statu/
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ocima-anarchokapitalisty-Demokracie-je-diktat-vetsiny-mensine-Vsechny-zakony-zrusit-Dane-jsou-jako-vypalne-517473
http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Ocami-anarchokapitalistu-Demokracia-je-diktat-vacsiny-mensine-Vsetky-zakony-zrusit-Dane-su-ako-vypalne-296056
https://zpravy.idnes.cz/pozitivni-zpravy-stedry-den-vanoce-osobnosti-f4v-/domaci.aspx?c=A171220_130148_domaci_fer
https://www.usetreno.cz/rozhovor-anarchokapitalista-urza/
https://byznys.ihned.cz/c1-66033260-kryptomeny-nam-mohou-pomoci-osvobodit-se-od-statu-ten-porusuje-nase-vlastnicka-prava-rika-autor-knihy-o-anarchokapitalismu
https://a2larm.cz/2018/01/kdyz-jdou-libertariani-pres-mrtvoly/
https://www.afed.cz/text/6778/proc-je-anarchokapitalismus-uplna-kravina
https://zpravy.tiscali.cz/co-si-pocit-s-urzou-a-anarchokapitalisty-307960
http://zpravy.idnes.cz/zakaz-koureni-paralelni-polis-diskuse-tomas-hanak-restaurace-viktor-mravcik-urza-podnikani-c-ipd-/domaci.aspx?c=A170509_134331_domaci_fer (slovo anarchokapitalista)
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/467813/herec-a-hospodsky-hanak-utoci-na-protikuracky-zakon-jsme-snad-nesvepravni.html
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Zoofilove-pedofilove-a-nekrofilove-jsou-slusni-lide-zni-na-VIDEU-Znam-pedofila-je-fajn-rika-divka-A-napsali-nam-z-Prague-Pride-500246
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zastanci-i-odpurci-Prague-Pride-se-stretli-Muzu-si-vzit-za-manzelku-treba-kamen-Stat-se-nema-co-vmesovat-Spletli-si-zemi-kde-to-poradaji-499669
http://www.reflex.cz/clanek/komentare/80383/clovek-je-nastroj-statu-a-jeho-hlavnim-poslanim-je-platit-co-nejvic-dani-nebo-ne.html
https://blisty.cz/art/88160.html
https://blisty.cz/art/88161.html

Szaszián

Re: vtedy a dnes

1. Když pominu Vaše úsudkové skvosty, jako že v ľuďoch žila VEĽMI SILNÁ túžba slobodne hovoriť což se projevovalo tím, že si někde špitali v koutě (jak si musíte definovat svobodu, aby tato věta dávala smysl?)

2. a když pominu to, že teze "lidé mají tendenci považovat za normu to, do čeho se narodili a vyrostli" platí jen v tomto rozsahu – tudíž když nastane státní převrat, tak na lidí, kteří to zažili, se to pochopitelně nevztahuje,

3. tak jsou tam dvě věci zásadně špatně.

4. V tých dobách leninského socializmu štát tvrdo obmedzoval slobodu slova. Ale napriek tomu v ľuďoch žila VEĽMI SILNÁ túžba slobodne hovoriť. Opatrne, ticho, ale hlavne HOVORIŤ slobodne. V tých dobách sa za slová a za vyslovenie názoru mohol človek dostať aj do basy.

- Tohle vůbec nedává smysl. Tímhle vlastně argumentujete proti sobě.
Moje teze je, že lidé považují to v čem vyrostli za normu, kterou neodmítají.
A Váš protiargument je, že v ČSSR to tak nebylo, lidé režim nepřijímali, jen byli násilím donuceni si to nechat líbit, protože věděli, že ani proti tomu nemůžou nic říkat, protože by je okamžitě zavřeli.

Takže to je naprostá blbost, protože tím vlastně vyostřujete můj argument.
Já: Nemohli jste cestovat, podnikat, studovat a vyjadřovat názory. Proč jste si to nechali líbit.
Na což Vy: Ne, ne, ne, bylo to ještě mnohem, mnohem horší. Nemohli jsme si dovolit ani se VYSLOVIT proti režimu, protože bychom byli okamžitě zavřeni.
To ale není vůbec žádný protiargument: Když jste teda věděli, že nemůžete ani mírumilovně kritizovat režim, a věděli jste, že všichni ostatní taky vědí, že to nemůžou, a byly vás statisíce mladých mužů, ne-li miliony, tak proč jste si nechali líbit TOHLE?

Váš argument je naprosto nesmyslný proto, že na otázku: "Proč jste si nechali líbit něco relativně snesitelného?" odpovídáte: "Protože jsme si nechali líbit něco naprosto nepřijatelného". Dává to smysl?

5. DNES, v dobe bruselského socializmu, v relatívnej slobode - ľudia minimálne stoja o slobodu hovoriť. Nestoja ani o slobodu MAŤ NÁZOR. Dnes je IGNORANCIA slobody. To je horšie ako NEsloboda.

- Tohle je taky naprosto mimo. 1. Demokratická ideologie je mnohem rafinovanější a obtížnější k prohlédnutí než ta komunistická. Je taky demagogičtější a zákeřnější. Oproti tomu byli komáři relativně čestní lidé, kteří lidem moc nelhali. 2. Proto je demokratická propaganda mnohem účinnější než ta komunistická. Koho ta vlastně mohla přesvědčit?
3. A především dnes je socialismus po celém světě, takže není s čím srovnávat. Za vás na polovině světa komunismus nebyl, že. Byla s čím srovnávat, bylo kam emigrovat. Samotná železná opona přímo NUTILA k přemýšlení, zda je socialismus to pravé.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed