Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Souhlasím s Gretou - poslouchejte vědce!

přidat komentář zpět na článek

norbertsnv

Re:greta

Odkedy sú ekonómovia RŠ najväčší odborníci na klimatológiu?

frei

Re: Re:greta

Nikdo netvrdí, že jsou ekonomové odborníky na klimatologii. Ale klimatologové Vám mohou říci jen a pouze důsledky globálního oteplování. Co s tím oteplováním uděláme však klimatologové říci nemohou, byť nám jejich poznatky patrně budou užitečné při našem rozhodování.

norbertsnv

Re: Re:greta

Máte to pomýlené, čo máme robiť s otepľovaním majú povedať práve klimatológovia, ekonómovia môžu akurát posúdiť že ako to urobiť čo najefektívnejšie. Lenže ekonómovia a fanúšikovia RŠ si myslia že sú kompetentní hodnotiť či vôbec otepľovania spôsobujú ľudia a či proti sa proti tomu treba nejako brániť.

frei

Re: Re:greta

Nemůžou nám říci, co máme dělat, protože neví, co chceme.

norbertsnv

Re: Re:greta

To nevedia ani fanúšikovia RŠ a napriek tomu nám ponúkajú svoje "múdra".

frei

Re: Re:greta

Však RŠ netvrdí, že ví, co lidé chtějí. Klimatologové naopak z výsledků svých výzkumů vyvozují, co máme dělat. Ale mezi "je" a "mělo by" existuje rozdíl. Z prvního k druhému můžeme přejít jen v kontextu nějakého cíle "mělo by X, aby Y."

Pajin

Re: Re:greta

Bylo by zajímavé toto téma rozpracovat. Problémem je, že pokud přecejen připustíme, že činnost 7 miliard lidí má podstatný vliv na klima planety, a bude nutné zajistit, že lidé a firmy budou muset i proti své vůli za podstatného snížení ekonomického blahobytu konat aktivity, aby se obyvatelstvo z rovníkových částí planety nemuselo nuceně stěhovat do Evropy, jestli skutečně je model volné ruky trhu opodstatněný. Jak říká Keynes v dlouhém období jsme všichni mrtví, takže možnost dobrovolných půstů většiny obyvatelstva beru jako nepravděpodobnou.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed