Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Sraz libertariánů

přidat komentář zpět na článek

Choakinek

Tři poznámky

1. Nemám rád slovo "libertarián". Odmítám ustupovat pitomcům, kteří slovo "liberál" zneužili pro své levicové, či středopravé politické programy.

2. Proč to setkání není o víkendu? Je sice pravda, že v 19:00 bych měl čas i v některý všední den, ale zítřek jím bohužel není, takže přijít nemohu. Je to škoda, víkendový den by byl logičtější pro setkání.

3. Pokud nějaký kolektiv dokáže založit tento web, měl by být schopen založit i politickou stranu a otevřít si tak cestu do médií, bez kterých jakákoliv aktivita nemá smysl. Momentálně jsem členem Strany Svobodných občanů, ale tam příští rok své členství ukončím, protože jejich standardní pravicový program je pro mě nepřijatelný a nemyslím si, že se někdy jejich program změní. Liberální strana zcela chybí na politické scéně a bylo by dobré to změnit už jenom proto, abych se následujících voleb do PSP mohl vůbec zúčastnit.

František Vilím

Strana

Zkusil jsem navrhnout program :-)
http://ekonsvoboda.blogspot.com/2009/04/volebni-program-upravena-verze.html

Jakub Skala

re:

Není to určitě poslední setkání, větší sraz přímo našeho webu plánujeme na první polovinu ledna, pravděpodobně nějaký pátek.

ad politická strana - bojovat proti etatismu politickou stranou je podle mě trošku zvláštní :)

Choakinek

TO: Jakub

Myslel jsem si, že to pro vás bude nepřijatelné, zakládat politickou stranu. I pro mě je to nepřijatelné, ale nevidím jiné východisko. Jak píše Hoppe, a to jsem ho teprve začal číst, až se současný systém složí, což už zřejmě nebude dlouho trvat, není jisté, že se po světě rozšíří sám od sebe liberalismus. Musíme tomu prostě jít naproti a jiný optimální způsob pro zviditelnění, než zal. politickou stranu, mě nenapadá.

Jakub Skala

to:Choakinek

Pokud založíte politickou stranu, označí vás za extremisty. A pokud se budete chtít dostat do médií, budete muset říkat něco jiného, než si myslíte.

I toto byl důvod proč jsme založili řekněme "think tank" mises.cz. K šíření idejí svobody i mezi ostatní. Abychom se plácali po ramenou, jak máme všichni pravdu, nemá příliš smysl :)

Choakinek

TO: Jakub

Označí mě někdo za extremistu? Na to se těším ,-). No ale v praxi by měl v médiích vystupovat předseda strany a to by měl být člověk nejzkušenější, což já určitě nejsem. No a zároveň by to měl být někdo, kdo ustojí, když ho nazvou extremistou (což by teoreticky neměli, neboť extremismus je typicky spojován s násilím, což se neslučuje s tím, když jej chce někdo zcela vymýtit) a samozřejmě, to hlavně, bude vždy říkat to, co si myslí. Mises.cz je užitečná věc, ale sama o sobě prostě nestačí. Většina veřejnosti prostě nevnímá politiku skrze takovéto weby. Tyto weby se pak právě stávají místem pro malou skupinku lidí, kterým právě liberální myšlenky už někdy něco říkali ještě předtím, než Mises.cz navštívili. Takže vlastně takový to web má pak v podstatě právě tu podobu poplacávání po ramenou a tvrzení, jak máme pravdu.

Jakub Skala

to:Choakinek

Mluvil jsem o tom s Radimem Smetkou a dostat se nějakým způsobem do médií i pro ně, kteří už měli jakési zázemí, je téměř nemožné. Představ si, jaké to bude pro novou stranu s ještě "extrémnějšími" názory.

Třeba Lukáš Kubec (devian.cz) rozjel zajímavou iniciativu, když chodí po středních školách a dělá přednášky o Rakouské škole. To mi přijde mnohem smysluplnější než zakládat nějakou politickou stranu.

Založení webu je pro nás spíš začátek, pokud se chytne, můžeme začít pořádat nějaké akce, které můžou zaujmout i veřejnost :) Jakékoliv nápady vítáme, ale politická strana podle mě není cestou k dosažení svobody.

btw co od Hoppeho čtete?

Choakinek

TO: Jakub

Petr Mach je alespoň občas v Politickém spektru vysílaném na ČT a tam právě nemůže nikdo jiný, než nějaká politická strana, nějaký její člen, který má povolení od strany mluvit za stranu před veřejností. Ten pořad sleduji pravidelně a pokud tam zrovna není pan Mach, tak je to teda velmi, ale velmi velká bída :-(. Až na p. Macha jsem tam od nikoho neslyšel jedinkrát, že by se řešení nějakého problému mělo nechat trhu.

Tak to panu Lukášovi Kubecovi fandím. To je určitě velmi užitečná činnost. To bych možná dělal klidně taky, bohužel na to nebudu mít v nejbližší době čas (moje pracovní doba se mi bude ještě s rezervou zcela krýt se všemi denními studii na všech SŠ v ČR), pokud by to nakonec tak nebylo, zcela vážně o této možnosti zauvažuji, ale až budu o rakouské škole toho vědět ještě o něco více.

Ok, tak ne. Nemůžu rozhodně říci, že bych s Vaším názorem vysloveně nesouhlasil, důvody jsou a jsou zřejmé. Je mi jasné, že už samo založení strany v tomhle režimu není moc slučitelné s liberálními myšlenkami, ale moc s Vámi nesouhlasím v tom, že by bylo nutné nějak slevovat ze svých představ a třeba říkat něco jiného, než bych si myslel. Ona právě možná ta výjimečnost by přilákala média (např. už název strany, pokud bychom se jmenovali např. Anarchokapitalistická strana). I když je pravda, že bereme-li v úvahu hlavní proud, tak Svobodným výjimečnost určitě taky nechybí a nemá to evidentně ten účinek, jaký by to mělo mít. Ale my bychom určitě byli ještě výjimečnější ,-). A co teda alespoň zal. občanské sdružení? Já osobně znám teda jenom Liberální institut s podobným (stejným) zaměřením.

Jen to, co vydal jako knihu Liberální institut. Já umím mizerně AJ, jsem přímo závislý na existenci českých liberálních (libertariánských) textů, proto také zvlášť oceňuji vznik Mises.cz, stejně jako oceňuji existenci webů s podobnou (stejnou) tematikou.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed