Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Status quo - zvláštní indikátor morálky

přidat komentář zpět na článek

v6ak

Pro koho?

Na jednu stranu chápu Váš pohled, ale komu se to vlastně snažíte sdělit?

Anarchokapitalistům? OK, skupina AnCap vás asi pochválí za pěkný článek. Co z toho? Pouze se utvrdili ve svém názoru, nic víc.

Etatistům? Tady vidím určité praktické problémy, kde to nejspíš narazí.

1. Spousta lidí se snaží řídit nějakou morálkou a nějakými ideály. Přihlaste se ale všichni, kdo jste ochotni svoje ideály hájit I za cenu naprosto nefunkční společnosti, která možná dokonce vymře. Přiznávám, nejsem až takový idealista.
2. Pokud se neptáme na morálku, ale na funkčnost, status quo má v principu jednu výhodu: ukázal, že umí – navzdory všem svým chybám – nějak fungovat. Spousta lidí si dovede představit malou odchylku od statu quo, radikální překopání je ale mnohem náročnější přijmout. Já jsem příliš mladý, abych si mohl pamatovat uvažování společnosti před rokem 1989, ale třeba článek https://www.misantrop.info/neviditelna-ruka-trhu/ mi to přiblížil. Tehdy bylo centální status quo, který sice fungoval špatně, ale mnoho lidí se toho nechtělo zbavit, protože si nedovedli představit nic jiného.

Dnes jsme na tom navzdory různým výdobytkům sociálního státu v mnohých ohledech lépe než v roce 1989, ale troufám si odhadovat, že myšlenka anarchokapitalismu je i dnes poněkud radikálnéjší než myšlenka volného trhu v roce 1989. Kolik lidí si dovede anarchokapitalismus představit? Já sice rozhodně nejsem zastánce mocného státu, Alex jeho úplné odstranění si představit neumím. Z různých teorií mám spíše pocit, že z anarchokapitalismu by se nakonec vylíhl nějaký – byť třeba minimální – stát.

libertarian

Re: Pro koho?

Pro koho? V otázkach ANCAPu som za dlhé roky fakt dobrý a znalý. Tie otázky by boli vhodné na dlhú diskusiu. Lenže ....
Lenže ANCAPaci v ČR aj v SR zrejme vymreli, a nik to tu nečíta. Správca webu sem hodí občas nejaký článok, ale inak to tu nejaví známky života. Zdá sa, že etatizmus na dlho zvíťazil.
Zrejme ŠTAT neporazia libertariani, ale sa porazí sám seba svojou agresivitou voči svojim poddaným. Takže - víťaz nebude, ale porazení budú všetci.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed