Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Svět je příliš komplexní na to, aby byl centrálně plánován

přidat komentář zpět na článek

norbertsnv

RE: svět je příliš komplexní

Lenže nie len centrálny plánovač ale ani súkromný podnikateľ ani žiadna iná osoba nevie všetky dôsledky svojho konania.

libertarian

Re: RE: svět je příliš komplexní

A čo z toho vyplýva?
Pre.

libertarian

Re: RE: svět je příliš komplexní

Opravujem : PRD !

libertarian

Pán Lukl :

Z prvého príspevku ( Norbertsnv) ste dúfam zistil, že je škoda tu písať, že dnešná generácia nechápe zmysel viet dlhších ako dve slovã. Dnešná generácia " rozmýšľa " ako Google translátor - rozumie slovám, nerozumie vetám ani myšlienkam.

norbertsnv

Re: Pán Lukl :

Ja som už "minulá" generácia :-D, takže môj príspevok o dnešnej generácii nič nehovorí.

norbertsnv

Re: RE: svět je příliš komplexní

Keďže som len rozšíril tvrdenie pána Lukla, potom aj z jeho príspevku vyplýva to isté.

Tomáš Fiala

Re: Pán Lukl :

Norbertsnv je cca padesátiletej bolševickej kok..., pit..., no prostě trouba. Žádná dnešní generace.

norbertsnv

Re: Pán Lukl :

Vidím že som trafil do čierneho, keď aj taký troll ako ty cíti potrebu reagovať :-).

no-step-on-marek

Re: RE: svět je příliš komplexní

Soukromý podnikatel sklízí plné důsledky svýhých rozhodnutí - profit, přežití byznysu, nebo bankrot.Podnikatel riskuje s vlastním majetkem. Podnikatelé soutěží mezi sebou o to kdo z nich vyprodukuje něco za co jsou lidé ochotní platit - takže nutně soutěší o to kdo lépe udělá to co lidé chtějí.
Politik má 4 roky na to aby se staral o cizí věci. Nemá žádný důvod zvyšovat hodnotu toho o co se stará. Ve volbách demagogové soutěží o to komu z nich lidé svěří moc porušovat, překrucovat a ničit práva lidí - je to soutěž o to kdo bude rozhodovat komu uškodníme a komu ne. Neexistuje legitimní autorita pro vytváření legislativy. To zahrnuje i demokracii a všchnu sračky typu "všeho s mírou". Na vašem názoru na to co by se mělo dít s mým tělem a dalším mým majetkem nezíleží.

no-step-on-marek

Nejde o to že je komplexní, ale o to že lidi jsou lidi a konají a myslí.

Jakékoliv cílené lidské chování nelze vědecky předvídat.
Příklad: Výzkumík zkoumá nějaký jev. Zkoumá to protože to ještě nikdí neví. Nezná výsledek předem. Ve chvíli kdy se něco dozví tak to ovlivní jeho další rozhodování a i rozhodování ostatních kteří tu informaci dostanou.
Navíc jakákoliv informace které se věří ovlivňuje chování i když neni pravdivá. Samozřejmě centrální plánovači by nejraději zařídili aby každý měl správné informace a moc nepřemýšlel. Vygumovat ideologií a nevadí že realita neodpovídá předpokladům. Předpoklady se vyrobí.

norbertsnv

Re: RE: svět je příliš komplexní

Diskusia je o centrálnom plánovaní, nie o zodpovednosti. Nehovoriac o tom že zodpovednosť súkromných podnikateľov výrazne preceňujete, veď koľkým podnikateľom už skrachovali firmy a aj tak sú naďalej bohatí. Videl ste napríklad majiteľov skrachovaného Lehman-Brothers chodiť po žobraní? To čo tvrdíte platí pre začínajúcich podnikateľov, ktorí častokrát za dlhy firmy ručia svojim súkromným majetkom, ale nie pre majiteľov veľkých firiem. Na druhej strane aj ten politik má motiváciu konať zodpovedne, chce predsa ostať v politike aj po ďalších voľbách. A nie sa po prehratých voľbách triasť že ho zavrú do basy.

norbertsnv

Re: Nejde o to že je komplexní, ale o to že lidi jsou lidi a konají a myslí.

A napriek tomu že ľudské konanie sa nedá predvídať tak celý trh funguje na plánovaní. Jediný rozdiel je v tom že priemerný štát je rádovo väčší než priemerná firma, takže konanie politika ovplyvní viac ľudí než konanie podnikateľa.

norbertsnv

Re: Nejde o to že je komplexní, ale o to že lidi jsou lidi a konají a myslí.

Vtipné že kritizujete politickú ideológiu, ale reklamu, ktorá ma presne rovnaký cieľ a je jej v médiách omnoho viac než politiky nespomínate.

no-step-on-marek

re: norbertsnv ...

Odpověď na: "Na druhej strane aj ten politik má motiváciu konať zodpovedne, chce predsa ostať v politike aj po ďalších voľbách. A nie sa po prehratých voľbách triasť že ho zavrú do basy."

- Já preferuji aby jednání mezi lidmi bylo dobrovolné. Což je docela praktická věc když se přihlédne k tomu že většina světa konečně pochopila že je se vyplatí raději obchodovat než bojovat. Všechno má svojí cenu - násilí je asi ta nejdražší věc. Ty jsi tady přiznal že tohle odmítáš a odvoláváš se rovnou na násilí a zastrašování jako záruku dosažení společenských cílů - masa lidí a vliv místo peněz. Samozřejmě představa že donucování je lepší než dobrovolné jednání je možná jedině u jedinců co nemají kontrolu nad vlastním životem - to ti centrální plánování pomůže vypěstovat bohatě.

norbertsnv

Re: re: norbertsnv ...

A čo má nedobrovoľnosť či údajné násilie spoločné s teoretickou možnosťou či nemožnosťou centrálneho plánovania?

Adam

Re: RE: svět je příliš komplexní

Jenze podnikatele se to (v kvalitnim pravnim prostredi) dozvedi na zaklade sve bilance. Centralni planovaci ne.

norbertsnv

Re: RE: svět je příliš komplexní

Prečo by riaditeľ štátnej firmy nemohol poznať bilanciu firmy ktorú riadi? Alebo minister financií poznať bilanciu štátu?
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed