Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Svobodou k prosperitě! A nejen tou ekonomickou...

přidat komentář zpět na článek

O´ Pruz

DOTAZ

Mám pro autora několik otázek.

Může hospodářský růst růst do nekonečna?

Může být za branou fabriky >podnikatelská, obchodní, fiskální, měnová, investiční a finanční svoboda< nesvoboda a před branou fabriky >podnikatelská, obchodní, fiskální, měnová, investiční a finanční svoboda< svoboda?

Jak zavést v české republice vítězný městský stát?

Jak snížit v české republice míru přerozdělování?

Prosím o porovnání s uvedenou statistikou např. Zimbabwe.

Děkuji.

František Vilím

Může hospodářský růst růst do nekonečna?

Může, je to ale jen věc rozhodnutí jednajícího člověka a nikoliv "zákon". I o to, co je "růst" rozhoduje jednající jednotlivec a nikoliv stranický či politický plán.

František Vilím

Svoboda ve fabrice

Zákon platí stejně (respekt k právům druhého, vražda je stále vraždou, krádeží je stále krádeží, otroctví je stále otroctví)), ale platí smluvní vztahy neodporující Zákonu mezi majitelem a ostatními a organizační pravidla samozřejmě určuje majitel. On je ostatně odpovědný i za bezpečnost atd. Mimo továrnu samozřejmě nastupují jiná organizační pravidla a jiné smlouvy dle toho, komu daný prostor náleží. Je tedy chyba, když stát nad rámec Zákona reguluje smlouvy mezi soukromníky.

František Vilím

Jak zavést v české republice vítězný městský stát?

Secesí od státu :-)

František Vilím

Jak snížit v české republice míru přerozdělování?

Privatizací soudů. O zbytek by se postaraly kauzy soukromník vs. stát.

O´ Pruz

Re: František Vilím

>>Mimo továrnu samozřejmě nastupují jiná organizační pravidla

toto mi přijde jak v tom židovském vtipu, kdy se icik chlubí, že našel peněženku o šábesu. Kolem šábes a nade mnou úterý.

jiripesik

HDP

Fascinuje mě, že zatímco rakouští ekonomové zásadně odmítají měření HDP a ekonomického růstu (např. Rothbard: Statistika - Achillova pata státní byrokracie), zde je používán jako hlavní argument a měřítko úspěchu. Zřejmě je to tím, že se autorovi článku prostě "hodil do krámu". To je v rozporu s konzistencí, kterou rakouská škola vyniká mezi ostatními. Tento článek zde opravdu nemá co dělat, jeho vydání je selháním redakce serveru. Autor by si měl pro příště nastudovat patřičnou literaturu a volit vhodnější způsob argumentace.

denis

autor=monetarista? :)

autor neni rakušák ani zdaleka to je ten problém no :)

Arsen Lazarevič

Odpovědi

1) Máme obrovské rezervy . Přestavte si svět, kde veškerou práci vykonávají stroje a lidé se věnují tomu, co je opravdu baví a uspokojuje. Dneska většina činností v zemědělství může být pomocí kapitálu mechanizována a zvýšit naši makroekonomickou produktivitu a tedy i hospodářský růst. Našim cílem je kráčet za Bohem a vyrovnat se mu. Já jako věřící člověk si myslím, že je to nemožné, nikdy se Bohu nevyrovnáme. Na otázku zdali HDP může růst dokončena tedy odpovídám Ano :)
2) Otázkou jak na to nahlížíte. Třeba v Japonsku v 50 let, ve Taiwanu v letech 70-80 byly fabriky, které využívaly levnou pracovní sílu. Příliv nových továren, pracovních míst vyvolal kreativní destrukci, růst specializace a růst životní úrovně. Japonsko je na tom nyní lépe než my, v Taiwanu je srovnatelná. V jižní Koreii je srovnatelný HDP na obyvatele, díky malým daním mají však téměř až dvakrát vyšší reálný příjem.
3-4) Odstranit regulace pro podnikání. Založení firmy by mělo trvat jeden den, vedení účetnictví méně než 50 hodin ročně (dnes je to 600 hodin ročně). Snížit míru přerozdělování především v oblasti sociálního a zdravotního zabezpečení, zrušit dan z příjmů pro FO, nastavit konkurenceschopnou dan pro PO, decentralizovat přerozdělování a nastavit daňové pravomoci krajů, kdy si budou moci adekvátně konkurovat (v Moravskoslezkém kraji by kupříkladu mohli nastavit nižší daň z příjmu PO a přilákat tím firmy většinou registrované v Praze)

O´ Pruz

Konečně

Konečně jsem to pochopil
>> Já jako věřící člověk si myslím, že je to nemožné

Arsen Lazarevič

Zpátky na stromy?

Rozhodně ale pokládám objevování podstaty života a kráčení za Bohem za správné. Lidé, kteří mají opačný názor doporučuji vybrat pořádný strom, který vydrží pořádný fičák :)
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed