Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Svobodou k prosperitě: Gratulujeme, soudruzi!

přidat komentář zpět na článek

Jan Mašek

DPH s inflaci nesouvisi

DPH nemuze inflaci ovlivnit, ani kdyby bylo DPH 100%. Inflaci muze ovlivnit jen mnozstvi penez. Pokud CPI ukazuje vyssi inflaci, tak se CPI musi mylit, protoze to matematicky nejde. Kdyz nekde utracite vic, musite se stejnym mnozstvm penez jinde utracet min.
Jinak samozrejme clanek je pravda, je to hruza. Jen bych podotkl, ze jinde je to jeste mnohem horsi, napr. v Anglii (subjektivne to tak citim).

denis

inflace

jo souhlasím, ale většina lidí ti na tohle odpoví, že je třeba si definovat inflaci apod.
ale problém je, že tenhle semantický boj liberálové prohráli a inflace je špatně vnímana.
takže jinde v diskuzi budeš za pračlověka... :)

Peter

re Jan Masek

"protoze to matematicky nejde" - kedze hodnotu penazi (cenu) urcuje dopyt, nie je mozne aby vzrastla vseobecna cenova hladina aj bez zmeny mnozstva penazi? tak ako moze vzrast cena zeleza bez toho, aby sa zmenila jeho ponuka. Dovod je ze peniaze nie su jedinym prostriedkom smeny, ale je nim kazdy statok ktory nesluzi na spotrebu.

denis

poptávka

s vlivem poptávky po penězích nemám jasno,
ALE nemůžeš to atomizovat nebo jak to nazvat jen na trh s železem to mě moc nehraje popravdě

peter

re cenova hladina

peniaze su komodita ako kazda ina, bavili sme sa o cenovej hladine teda hodnota statkov vyjadrena v komodite peniaze - inak povedane trh s peniazmi.preto v porovnani s trhom zeleza nevidim problem.Ale skusim to inak, predstavte si, ze stat uz nevykona ziadnu zmenu v mnozstve statnej meny v obehu, ale zrusi sa legal tender law.Co sa podla vas stane s cenovou hladinou?Podla mna ceny vsetkeho uvadzane v statnej mene astronomicky vystrelia (obrovksy narast vseobecnej cenovej hladiny bez zmeny bazy) pretoze ludia nebudu akceptovat statnu menu.Tiez v tom nemam uplne jasno preto sa pytam.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed