Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Tenkrát bylo všechno lepší

přidat komentář zpět na článek

Tanguero

jen malý dodatek

už stří latiníci volali: O tempora, o mores! Takže s těmi mravy to opravdu není tak horké a dřív to opravdu bylo asi o dost volnější, než v dnešní době, kdy jste prakticky neustále pod dohledem.
K té první republice bych dodal jinou myšlenku, proč ta doba mohla být lepší. Lidé totiž nejsou šťastni z toho co už mají, ale spíš je žene kupředu jejisch sen o štěstí. Proto jsou při budování čehokoliv schopni strádat, dřít do úmoru a přesto šťastně spát. A tehdy tu ideu měli - budovali novou, vlastní republiku, pro sebe a své děti. Jak psal J.A. Baťa - Budujeme stát pro 40milionů. To, že to nakonec nedopadlo, muselo spoustu lidí zlomit.
Dnes máme všechno to co Jakub píše, ale co budujeme? Jaká je naše budoucnost? Máme nějakou ideu, vizi? Kdepak, všechny krátkodobé prognózy hovoří o vítězství socialistů a komunistů ve volbách, což znamená více dluhů, více úředníků, více státu, více daní. A dlouhodobé prognózy o budoucnosti EU jsou ještě černější.
Proto nejsme šťastní, nejsme si totiž jistí tím, že i naše děti se budou mít tak dobře, nebo lépe než my.

Kohi

tak tak

ja vzdyckym temhle romantickejm snilkum rikam, ze bych v minulosti vydrzel do prvniho zubare :)

Zdeněk G

Re: tak tak

Uživatel Kohi napsal:

ja vzdyckym temhle romantickejm snilkum rikam, ze bych v minulosti vydrzel do prvniho zubare :)
Chtěl jsi říct, kováře, předpokládám :-D

Kohi

Re: tak tak

Uživatel Zdeněk G napsal:

Uživatel Kohi napsal:

...
Chtěl jsi říct, kováře, předpokládám :-D

Chtel jsem, aby si to vsichni domysleli :)

Zdeněk G

Jó zamlada

Jinak jsem rád že to tam zaznělo. Jsem přesvědčen že to že ti lidi byli mladí je hlavní důvod proč to bylo lepší...

A druhej důvod, řekl bych, byla televize a černá rubrika. Dneska furt někde někoho vraždí, znásilňují, války, teroristi, zloději, fuj, hrůza sodoma... Dřív pokud se to nestalo ve vedlejší vesnici tak to vlastně nebylo. A ona ta válka z televize vypadá hůř než to že za humnama leží mrtvej němec a v lese za vesnicí byl koncentrák.

Děda po válce s kamarády obsadili opuštěný kulometný hnízdo a kropili to tam opuštěný tank na louce, dokud jim nedošla munice. Strašná prča. Ale to jak jsou dnes dostupné zbraně to je katastrofa...

cooler23

souhlasím

Velmi pěkný článek. Dokonce mám pocit, že na to, jak funguje lidská paměť, existují i seriózní výzkumy, že to špatné vlastně člověk vytěsní a to dobré mu zůstává v paměti (asi samozřejmě až na nějaké extrémní události, ze kterých má dodnes noční můry - ty si pamatuje jistě detailně). Co já osobně vnímám ohledně té morálky je, že lidé ze "staré školy" mají mnohdy pod morálkou na mysli elementární slušné vychování. V tomto ohledu změnu pozoruji dosti velkou za několik let nazpět (je mi 28). Jistě, kradlo se a vraždilo vždy, jen se o tom nevědělo (chyběl internet, mnohdy i ten rozhlas či noviny). Ale mezilidská uctivost si troufnu tvrdit byla za První republiky obecně mnohem výše, než je dnes. Dnes mi v tramvaji 7-letý kluk bez rozpaků řekne "co čumíš ty zm**e" a nikoho to ani nevzruší. Nevím, možná je to opravdu iluze, ale mám pocit, že tohle byl za První republiky nevídaný jev, a i ještě třeba před 10ti 15ti lety jev docela zřídký. Ale to je samosebou subjektivní pocit, který se nezakládá na exaktních datech. Třeba mám jen smůlu na lidi.

machi

No, nějakým jednotlivým záležitostem bych dal přednost v minulosti

Kdyby mě někdo dokázal dostat do Londýna v období cca 1.1. 1989 až 31.12. 1993 a nějak zařídil, abych mohl jen chodit na koncerty a o nic jinýho se nestaral, tak mu klidně upíšu duši :-D

metalwarrior665

Nesmyslná srovnávání

A ne, já se měl líp přes deseti lety! Byl jsem mladší, zdravější a všechno mě bavilo víc. TeĎ to trochu přeháním, ale jedna z věcí, která se mi právě líbí na liberální ekonomii je to, že tohle vůbec neřeší a nechává lidi jednat v přítomném čase. Přítomnost je totiž to jediné reálné, co máme.

K tomu, abych mohl udělat takové monstrózní srovnání, musím svět zásadně vymezit a vybrat nějaká dobře viditelné parametry jako třeba víc mobilů nebo délka dožití. Ale o celkové kvalitě se tak dozvím málo, případně jsme ji vůbec nedefinoval.

Souhlasím s tím, že v dnešním světě má více lidí možnost prožít zajímavější, bohatší, informovanější, delší atd. život a sám bych dobu jako většina lidí neměnil (ač už ta úvaha je absurdní). Ale líbí se mi to, co říka Stanislav Komárek, ve společnosti je to vždycky něco za něco, pokaždé, když něco získáme, tak něco ztratíme (to je ono co je vidět a co není vidět). Život se nedá tak jednoduše měřit, nejsme prosťounký roboti, jsme sakra složitý bytosti.

Jinak s celkovým vyzněním souhlasím, plačtění na minulost je většinou prostý psychologický sentiment.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed