Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Věříme, že jednou bude ancap?

přidat komentář zpět na článek

Přemysl

Skvělé

Výborný článek! díky

v6ak

Rostoucí míra svobody?

S tou rostoucí mírou svobody si nejsem úplně jist. Spíš bych řekl, že je to jak kde.

Máme dnes centrální banky, které do ekonomiky zasahují stále víc. Míra zdanění dnes taky ve srovnání se středověkem není kdovíjak super. (Pravda, jeden z důvodů je pozitivní – je odkud brát.) Míra sledování občanů státem se taky nevyvíjí zrovna dobře. Prostě řekl bych, že je to jak v čem. V osobních svobodách vidím spíše uvolnění, v ekonomických svobodách to tak dobře nevidím.

Adam

Re: Rostoucí míra svobody?

Pravda je, ze (vyjma '89) poslednich cca 150let ekonomicka svoboda upada. Ale porad ji je o doat vic nez ve stredoveku. Ve stredovelu mozna nebyli obri dane, ale cely feudalni system a robota jsou extremni zasah do ekonomicke svobody

Tomáš Fiala

Nejspíš ano

Jsou libertariáni, kteří se domnívají, že ancap je nutno nějak zpopularizovat a pak že postupně lidi hierarchické uspořádání společnosti v podobě státu sami od sebe opustí. Třeba za 50, 500 nebo 5.000 let.

Jsou liberatriáni, kteří se domnívají, že podstatou státu je existence centrální banky (a jejích "pobočných úřadoven" = lžikomerčních lžibank) a stát vlastně funguje skrze centrální bankou násilím vynucený peněžní monopol, která k jejímu prosazení použije v krajním případě klidně vládcovi "zbrojnoše". S (již mnohokrátým) úpadkem a rozvratem tohoto monopolu může přijít uspořádání společnosti blízké ancapu, protože lidi mají oproti dobám minulým možnost používat nové/jiné + decentralizované pseudoanonymní ("neuchopitelné" a tedy obtížně - jestli vůbec - ovládnutelné) platební technologie, než je jenom centralizovaný bankovní systém, jak ho známe doposud. A na němž (z principu technologicky centralizovaném a proto státem ovládnutelném) mohli lidi donedávna jedině opravdu efektivně realizovat své kooperace. Takový systém už teď moc nutně nepotřebují, protože k němu mají už teď alternativy. Takže v případě (očekávatelného) rozvratu mezinárodního měnového systému se nemusí zhroutit ekonomika (jako např. za hyperinflace v předhitlerovském Německu) a taky se asi nezhroutí. Průběžně přejde na alternativní směnné systémy. Ale jen ta produktivní část = poskytování produktů a služeb dobrovolně platícím zákazníkům. "Firma", která se jmenuje např. "Generálního ředitelství státní správy" (ano, i taková "firma" existuje!), to rozhodně nebude. Ne, fakt si nemyslím, že zrovna hasiči, učitelé matematiky, fyziky a jazyků nebo lékaři by umřeli hlady.

Tuto druhou variantu vidím jako pravděpodobnější s tím, že státy s námi ještě nějakou dobu, možná dokonce i "dočasně" :-) = v podobě ceremoniální až značně šaškovské zůstanou.

Nic jako 17. listopad nebo VŘSR se konat nebude. Státy budou postupně chcípat úměrně zvětšující se "hromadě" čím dál bezcennějších "barvotiskových obrázků". Sice v poslední křeči mocně kolem sebe ty chcípající kobyly zakopou -> "zdemokratizují"/ukradnou lidem jejich dohledatelné majetky, protože jsou pod nějakou kontrolou/evidencí státu - např. nemovitosti, úspory v bankách a penzijních fondech. Buď skutečně přímo nebo "down hill" doslova šusem bez plužení inflací. Ale na to se lze připravit. A jednoho krásného dne zjistíme, že stát existuje v podstatě jen proto a má prostředky leda jen na to, že vyrobí lajntuch, aby bylo co vyvěsit, když porazíme Rusáky v hokeji. Že na víc nemá a už mít nikdy nebude a že je to tak vlastně dobře. Hubou/chtěním se stát nezaplatí a daně nikdo platit nebude muset a taky platit nebude. I Kdyby se lidi hubou pro stát ukřičeli do bezvědomí, ve skutečnosti mu (téměř) nikdo produktivní, kdo dobývá své živobytí pracným posloužením zákazníkovi, svou peněženku neotevře a stát mu do ní nebude mít jak vlézt. Stát v těchto nových technologiích může nějakou značně nákladnou a zdlouhavou kriminalistickou metodou odhalit současně několik málo konkrétních plateb včetně plátců/příjemců. Ale skutečné povědomí v reálném čase o tom, kdo vůbec má nějak zdanitelné příjmy, natož v jaké výši, nebude mít jak zjistit. Třeba lidi zkousnou nějakou "srandaň" ve výši odpovídající dnešním 500 - 1.000,- Kč hlava/rok. A většina by to asi i pro tu legraci, kterou za to s tím svým "král(ík)em" užijou, zaplatila. Stát stejně nezjistí kdo ano a kdo ne - nebude na to z toho daňového výběru stejně mít prostředky. "Král(ík)" nechá ušít nový prapor, aby měla nějaká novodobá "sáblice" co nést na olympiádě, nové mundúry pro všechny (tři) své zbrojnoše a jejich velitele - armádního generála, koupí jim novou plechovku diabolků do vzduchovek, předvede s nimi nějakou "vojenskou" šaškaparádu na parkovišti před panelákem, kde bude mít v pronajaté garsonce svůj trůn, přečte v rádiu k lidu vánoční provolání "Mým národům" a bude vymalováno se státem. Lidi tomu asi budou říkat všelijak, ale velmi velice se to bude ancapu blížit. Lidi z kibuců se budou posmívat účastníkům kapitalistického trhu, lidi v kapitalismu se budou posmívat bolševikům v kibucech. Lidi z kibuců nebudou útočit na kapitalisty, protože na to nebudou mít prostředky (i když teď, teď!, TEĎ!!! to dop..dele ku...va konečně už definitivně vyjde!!!). Kapitalisti nebudou útočit na bolševiky. Protože vědí, jak těžko a dlouho by vydělávali službou náročnému rozmazlenému zákazníkovi oni a jejich zaměstnanci prostředky na vystřílené zásobníky samopalů ve srovnání s tím, jak lehko a rychle se tyto vystřílí. A že víc narejžujou, když peníze otočí na trhu, než když je vystřílí Pánu Bohu do oken.

Do jisté míry prů...er vidím jinde. V současné době je v ČR pouze cca 2,5 mil. lidí, kteří skutečně produkují hodnoty = prodávají něco dobrovolně platícímu zákazníkovi. Zbytek se veze ze státního rozpočtu jak náklady na jejich práci, tak náklady na jejich životní potřeby - platy. Z daní těch pouhých 2,5 milionu!!! Někteří z nich (viz třeba výše jmenovaní) přejdou na tržní způsob nabízení svých služeb. Ale jaký podíl jich je? Asi ještě jednou zažijeme román "Hrozny hněvu" v reálu. Ti z vezoucích se, kteří do toho spadnou, mají ale už dnes (roky) informace dokonce i od mainstreamových politiků. Pokud dnes nedbají, bude pak pozdě na otázky: "A co mám teď dělat?" Protože ale stát nebude mít (zaplaťbůh) možnost roztáčet kola ekonomiky, bude to trvat možná pouze maximálně v řádu měsíců (viz USA 1921).

norbertsnv

RE: nejspíš ano

Fiala, už s tými fantazmagóriami zaprasuješ aj ďalšie diskusné fórum? Ani s Venezuelou ti to nevyšlo tak snívaj ďalej.

libertarian

Věříme, že jednou bude ancap?

Věříme, že jednou bude ancap?
- hlupa otázka. "VERIŤ" možno veciam, ktoré sa nedajú pochopiť zdravým rozumom a logikou. Napr. možno veriť v Boha.

ANCAP je vecou čistej logiky. ANCAP bude, ak ho bude chcieť väčšina ľudí. A ako sa rozhodujú ľudia ?????
Majú to geneticky naprogramované. A genetika sa mení veľmi pomaly, a mení sa podľa vonkajších vplyvov.
Dnešní ovčania sú naprogramovaní pod vplyvom tisíce rokov existujúcich štátnych štruktúr. A relatívne vysoká životná úroveň - daná vďaka vede (nie štátu !!!) dáva ľuďom pocit funkčnosti štátu. Takže - nie je jediný dôvod, aby ovčania odmietli centrálne riadený štát.

Posledných cca 20 rokov výrazne klesá popularita myšlienok slobody - ANCAPu. Mladíci, ktorí vnímajú svet cca 5 - 20 rokov toto nevidia, pretože poznajú kratučkú etapu dejín.
Pred cca 15- 25 rokmi boli v ANCAPE aktívni doslova velikáni filozofie a ekonomie (napr. Ing. J.Šíma). Dnes je ANCAP iba vecou zopár nadšencov.

libertarian

Koronavírus a ANCAP

Věříme, že jednou bude ancap?
Nič nedáva lepšie odpoveď na tuto otázku, ako celý ten cirkus okolo koronavíru.
Po niekoľkých hodinách brouzdáni po webe mám spustu dôkazov od špičkových vedcov - že koronavírus je skoro neškodný vírus , max na úrovni chrípky. A REÁLNE fakty od mainstreamakov toto potvrdzujú.
Napriek horeuvedenému politici pripravili ovčanom doslova tyraniu, obmedzenie mnohých ľudských práv (nie tých občianskych). A výrazná väčšina ovčanov nielen že mlčí, ale doslova na webe si pochvaľuje - ako dobre ich vláda ochraňuje. Ovčania si bahnia po extremnom obmedzení ľudských práv . Toto je najlepšia odpoveď na otázku v nadpise článku.

Bellarmino

Re: Koronavírus a ANCAP

25 Ameň, ameň vám hovorím, že príde hodina a je teraz, keď mŕtvi počujú hlas Syna Božieho, a tí, ktorí počujú, budú žiť.
34 Vtedy povie Kráľ tým, ktorí budú po jeho pravici: Poďte, požehnaní môjho Otca, vládnite dedične kráľovstvom, vám pripraveným od založenia sveta.
36 lebo ani zomrieť nebudú viacej môcť, lebo budú rovní anjelom a budú synmi Božími, pretože budú synmi vzkriesenia.

Bellarmino

Re: Koronavírus a ANCAP

6 A teraz to, čo zdržuje, viete, aby bol zjavený vo svojom čase. 7 Lebo tajomstvo bezzákonnosti už pôsobí, len až by ten, kto teraz zdržuje, bol odstránený zo stredu. 8 A potom bude zjavený ten bezzákonný bezbožník, ktorého Pán Ježiš zabije duchom svojich úst a skazí zjavením svojho príchodu, 9 toho bezbožníka, ktorého príchod je podľa mocného pôsobenia satanovho so všetkou mocou a so znameniami a s lživými zázrakmi 10 a s každým zvodom neprávosti medzi tými, ktorí hynú, pretože neprijali lásky pravdy, aby boli spasení; 11 a preto im Bôh pošle mocné pôsobenie bludu, aby uverili lži, 12 aby boli odsúdení všetci, ktorí neuverili pravde, ale si obľúbili neprávosť.

Bellarmino

Re: Koronavírus a ANCAP

Namiesto etatistickej vlády by sa malo uveriť etatistickým vedcom, ktorých za špičkových prehlasuje práve etatizmus. Úžasný pokrok.
V ktorý deň si brázdil po internete? Že je vírus vymyslený, bolo jediným skutočným faktom v čase, keď psychologická operácia vypukla a je pravdou aj dnes a bude pravdou vždy.
Základ je pravda a nie úprava príbehu vládnych lží, pretože vysvetľujúca lož a doplňujúca lož sa napína na základnú lož a pokiaľ sa lož nevytrhne spolu s koreňmi, jedná sa vždy o rovnakú etatistickú lož, ale pre mnohé ovce príjemnejšiu ako tá surová lož na začiatku.

Bellarmino

Re: Koronavírus a ANCAP

Prestaň už konečne byť ovcou. Nepostačí tvrdenie, že sa jedná o neškodný vírus, pretože tým potvrdzuješ, že je skutočný, že vláda a médiá celý čas hovoria pravdu, iba preháňajú o účinkoch, že iba zneužili niečo ozajstné, aby ochránili ľud, že náhodne našli zámienku a že to všetko nebolo plánované.
Lož je plánovaná, lož je vždy sprisahaním. Nie je dôležitý ani vymyslený vírus, ani lživé čísla a ani celosvetová koordinácia a nastoľovanie tyranie.
Čo je mimoriadne dôležité poznať, prečo ovce veria a prečo sa vôbec operácia spustila.
Čo list Svätého Pavla Solúnčanom vysvetľuje.

Bellarmino

Re: Koronavírus a ANCAP

Načo veľa slov, vedomá viera v evolúciu predstavuje duchovnú pečať, že osoba patrí Satanovi a Satan vedie ovce do záhuby, čo viac treba vedieť?
Neveria v spásu človeka, odmietajú počúvať Boží zákon. Boh je popieraný, preto sa diabol usadil. Obávajú sa smrti, ale nechápu, že človek je nesmrteľný. Viera v Boha Isusa Christa je vrodená, ale ovce ju zavrhli a preto dôverujú vláde a zároveň Satanovi, čo vládu riadi. Odpadlíctvo už prekračuje neúnosnú mieru a preto prichádza na scénu Antichrist. Bez odpadlíctva by sa nemohlo udiať, pretože diabol nemôže byť tam, kde je Boh prítomný.

Bellarmino

Re: Koronavírus a ANCAP

Kto nie je veriacim v pravej Cirkvi založenej Bohom pre spásu človeka, nemôže rozumieť udalostiam. Ovce schvaľujú ako dobre ich vláda ochraňuje. Ale iná možnosť pre ovce nejestvuje, jedine pokánie a prijatie nepríjemnej pravdy, ktorá sa stavia proti ich doterajším ilúziám, alebo prijať pravdu, alebo zostať otrokom Satana, túžiť odstrániť všetky pasce, ktoré ich priviedli do dnešnej podriadenosti vlastným vrahom.
Prebieha totálna vojna a ovce sa nepodriaďujú vláde, ale podriaďujú sa lžiam vlády, pričom vláda je len prostriedok, pretože veria aj iným lžiam nezviazaným s vládou. Otcom všetkých lží je Satan.
Príčina všetkého je lož, odmietanie pravdy.
Ak niekto neveril na jestvovanie Satana, dnes už musí, ak zotrvá v sebaklamoch, je odpísaný.
Nie politici, ale ich šéf Satan pripravuje tyraniu a tyrania je trestom proti odpadlíkom a ďalším trestom je slepota.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=fIOnsE3TWWE&feature=emb_logo

Tomáš Fiala

Re: RE: nejspíš ano

Milý norku. Já tady na misesu.cz funguju od doby, kdy ty jsi ještě neměl ani ponětí o nějakém libertariánství, natož ancapu.

CO mi nevyšlo s Venezuelou? Že se tam zhroutila "královská mincovna" a nějak ne a ne zprovoznit novou? Že tam ale ekonomika nějak funguje i bez bolívaru? A ty spousty chudáků? No vždyť to celou dobu píšu, že ve společnosti je cca 75% vyžírků produktivního zbytku, který to všechno živí. Ale jak se v té Venezuele potvrdilo, produktivní přestanou ty vyžírky krmit v okamžiku, kdy vládce přijde o nástroj moci = monopolní měnový systém. V Zimbabwe je to nachlup stejné. Tam i tam není v loji ten, který má z dřívějška alespoň kus BTC, stříbrné nebo zlaté mince. V loji je dotačně grantový vykuk, kterému zbyla miliarda bolívarských nul a jedniček v bance. V loji s velkou pravděpodobností není ani klempíř, ani pedagog, ani hasič, ani ajťák. V loji jsou taky lidi á la udělám si děti pro benefity a abych je dostal, půjdu se od 7 do 2 do městského parku opřít o hrábě.

norbertsnv

Re: RE: nejspíš ano

Milý Tomáško, predstav si že viem že tu tie svoje fantazmagórie šíriš už dlhé roky.
Aj keď ja na ankapistických stránkach nediskutujem tak dlho ako ty, čítal som aj pár starších článkov a aj komentáre ku nim.
Že čo ti nevyšlo s Venezuelou? Nič. Vládne stále Maduro, stále sa tam platí fiat menou, stále tam nie je ankapistan.
A ako správne pripomínaš v Zimbabwe je to rovnaké, stále je tam štát a nie ankapistan a stále sa tam platí fiat menou.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed