Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Základní fakta o penězích

přidat komentář zpět na článek

Jirka88

Peníze dýchají s ekonomikou

Jak autor píše, peníze vznikají úvěrovou expanzí bank. Úvěry se ale poskytují za nějakým účelem (investice, spotřeba), nejsou generovány exogenně, ale endogenně. Úvěrová emise peněz je tedy pouhé (endogenní) uspokojení poptávky po penězích, potažmo po produktu, který musí být obvykle nově vytvořen. Novým úvěrem nové peníze vznikají, jeho splácením zase zanikají. Komerční banky pak ve vlastním zájmu dohlížejí na to, aby úvěry šly na smysluplné účely a nedefaultovaly. S tím nemám problém, systém umožňuje pružnější fungování celé ekonomiky oproti deflačním systémům.

Problém nastává samozřejmě v okamžiku, kdy je úvěrová expanze nadměrná, potávaný produkt vyšší než potenciál, nebo pokud je poptávka zacílena na obzvláště nepružný trh, jako např. bydlení. Od toho je centrální banka, která má v popisu práce tvorbu úvěrových peněz podporovat či brzdit podle toho, v jaké fázi cyklu se nacházíme. To, že CB dopustí vznik např. nemovitostní bubliny, je problém nastavení parametrů, nikoliv nefunkčnosti systému. Další problém nastane, pokud budou centrální banky nakupovat dluhopisy států či firem s dlouhou splatností. Čím delší splatnost, tím vyšší potenciální monetizace dluhů to je, a jakmile by CB koupila perpetuitní dluhopis, pak tu máme 100% monetizaci s inflačními dopady. To se ale zatím naštěstí nestalo.

O tom, že peníze v zásadě dýchají s ekonomikou svědčí i to, že nazdory rapidnímu kvantitativnímu uvolňování se ekonomický růst ani inflace nedostavily. Samoté uvolnění likvidity ze strany CB zkrátka není motor inflace. Bez touhy spotřebovávat či investovat, tj. bez poptávky, se peníze do reálné ekonomiky nedostanou. Jinými slovy, je na oslovi, zda vůbec, a jak moc se rozhodne ze studánky pít.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed