Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Zlé automaty

přidat komentář zpět na článek

Dobrý Den

Smysluplná obrana Ž-Z-M

Ano, kromě ukončení vyplácení sociálních dávek a snížení daňové zátěže, stačí přestat před zákonem zvýhodňovat pachatele krádeží, loupeží a loupežných přepadení před jejich obětmi. Kdyby si musel každý hráč vydělat každou korunu, kterou vhodí do automatu, dobrovolnou směnou, rázem by bylo po problému. A to platí pro všechny ostatní závislosti. Konec dávek a nesmlouvavá obrana majetku, řeší 90 procent kriminality.

Miloslav Liška

Neznáte nic dražšího než peníze?

Až jednou přijdete o někoho blízkého, pak možná zjistíte, že na nějakou dobu vám budou i vaše nasyslené peníze na nějakou dobu ukradené a bude vám jedno kam je nasypete. Někteří lidé se v tuto dobu obrátí na alkohol, někteří na automaty. Nejprve jen jako náhodné rozptýlení. Další vývoj je kus od kusu jiný, ale díky rychlému nástupu uspokojení mají tyto služby/zboží vysoce závislostní potenciál. Není to omluva pro závisláky, ale někteří do toho spadnou jen díky tomu, že v kritické chvíli jim bylo "pomoženo" vysoce návykovým "lékem". Neříkám, že vysoké zdanění je řešení. Pokud podnikám v takovém oboru pak přináším vysoké riziko svým klientům. Jako solidní řešení bych viděl, aby provozovatelé takové činnosti byly nuceni provozovat odvykací zařízení. Vymyslet motivační řešení, aby tato zařízení byla co nejúčinnější nechám na vaší fantazii. Pokud se rozhodnu v nějakém oboru podnikat, pak musím nést i odpovědnost za takové případy. Nebo snad prosazujete svobodu bez odpovědnosti? Život není tak jednoduchý, jak jej popisujete.

V Mlich

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

aby provozovatelé takové činnosti byly nuceni provozovat odvykací zařízení. Nebo snad prosazujete svobodu bez odpovědnosti?Podle vaši zvrácené logiky je třeba výrobce automobilů zodpovědný za to, že se někdo ožralý vybourá, a měl by dotovat provoz nemocnic? On vyrábí dopravní prostředek a až jeho nesprávné použití je zdrojem problémů. Stejně jako automat je určen pro relax a kdo se bojí, že by mohl upadnout do závislosti, ať tam prostě nechodí. Život je opravdu tak jednoduchý. A když tam chce, jakým právem by mu kdokoliv "chytrý" měl bránit. Až když začne krást, je potřeba postihnout ten čin

Zdeněk G

Drobná kriminalita a automaty

No, je to neoficiální údaj, ale příbuzný, který dělá policistu v uherském hradišti tvrdí že v automatech končí cca 90% příjmů z drobné kriminality.

Já vim že to nic nedokazuje, navíc je to spekulativní a nepodložené nějakou ofi statistikou.

Každopádně člověk by musel být slepej aby neviděl co za lidi automaty hraje a jak se chovají. Hazard - zvlášť automaty a drobná kriminalita jdou ruku v ruce.

Samozřejmě to nehovoří pro zákaz. Ničemu to totiž nepomůže.

qed

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Až jednou přijdete o někoho blízkého, pak možná zjistíte, že na nějakou dobu vám budou i vaše nasyslené peníze ukradené a bude vám jedno kam je nasypete.Živočíšne druhy, ktoré plytvajú zdrojmi, keď im zomre niekto blízky, sú geneticky odúsené na zánik a tak im aj dobre treba. Nech len vyhynú, som za!

Někteří lidé se v tuto dobu obrátí na alkohol, někteří na automaty. Nejprve jen jako náhodné rozptýlení. Další vývoj je kus od kusu jiný, ale díky rychlému nástupu uspokojení mají tyto služby/zboží vysoce závislostní potenciál. Není to omluva pro závisláky, ale někteří do toho spadnou jen díky tomu, že v kritické chvíli jim bylo "pomoženo" vysoce návykovým "lékem".Je to tak. Takíto si zaslúžia aby ich tie automaty finančne zruinovali. Potom si možno uvedomia, že sú aj dôležitejšie (resp. rovnako dôležité) veci ako láska, tj. napr. peniaze. Ono bez blízkej osoby sa dá žiť... bez peňazí nie.

Neříkám, že vysoké zdanění je řešení. Pokud podnikám v takovém oboru pak přináším vysoké riziko svým klientům. Jako solidní řešení bych viděl, aby provozovatelé takové činnosti byly nuceni provozovat odvykací zařízení. Vymyslet motivační řešení, aby tato zařízení byla co nejúčinnější nechám na vaší fantazii. Pokud se rozhodnu v nějakém oboru podnikat, pak musím nést i odpovědnost za takové případy. Nebo snad prosazujete svobodu bez odpovědnosti? Život není tak jednoduchý, jak jej popisujete.Prečo by ste museli niesť zodpovednosť za tých, ktorí chcú dobrovoľne ruinovať svoj život automatmi? Nebuďte taký precitlivelý, buďte trochu cynik: povedzte si: dobre im tak, nech si ho sami kľudne zničia, ja im to doprajem :).

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel V Mlich napsal:

...Podle vaši zvrácené logiky je třeba výrobce automobilů zodpovědný za to, že se někdo ožralý vybourá, a měl by dotovat provoz nemocnic? On vyrábí dopravní prostředek a až jeho nesprávné použití je zdrojem problémů. Stejně jako automat je určen pro relax a kdo se bojí, že by mohl upadnout do závislosti, ať tam prostě nechodí. Život je opravdu tak jednoduchý. A když tam chce, jakým právem by mu kdokoliv "chytrý" měl bránit. Až když začne krást, je potřeba postihnout ten čin

Výrobce automobilů ví, že při autonehodě může dojít k poškození cestujících. To ví i ti, co si automobily pořizují a proto v rámci možnosti své peněženky si koupí co nejbezpečnější auto. Proto se vyrábějí bezpečnější a bezpečnější automobily. Obě strany jsou si vědomi rizika a snaží se ho eliminovat. Výrobce aby se mohl pochlubit, zákazník pro pocit bezpečí.

V případě o kterém jsem psal je situace jiná. Bolavá duše dostane po cestě z pohřbu náplast, která je silně návyková. To že jste jí nepodlehl vy, ještě neznamená, že ta pravděpodobnost je malá.

Pokud chci jakékoliv smysluplné řešení pro organizaci lidské společnosti, pak musím počítat i s tím, že lidé se chovají jinak než by veleli peníze. Například z důvodu toho, že jejich mysl je zaměstnána zármutkem nad ztrátou bližního a proto je snížena jejich schopnost rozpoznat blížící se nebezpečí. A u závislostí může to nebezpečí být pěkně nepříjemně plíživé. Kontrolu nad jednání takového člověka si od zármutku převezme závislost a je v ... A toho jsou si provozovatelé heren vědomi. Mají nějakou materiální motivaci k tomu, aby takového člověka včas zastavily?

Ano můžete říct, že pokud je člověk natolik duševně slabý, že něco takového neustojí, pak je dobře, že jeho majetek převezme společnost prostřednictvím majitele herny a má být eliminován jako nepovedený kus. To je striktně racionální logika.

Moje logika není zvrácená, jen do toho procesu započítávám lidský faktor a faktor neurčitosti budoucnosti.

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel qed napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...Živočíšne druhy, ktoré plytvajú zdrojmi, keď im zomre niekto blízky, sú geneticky odúsené na zánik a tak im aj dobre treba. Nech len vyhynú, som za!

...Je to tak. Takíto si zaslúžia aby ich tie automaty finančne zruinovali. Potom si možno uvedomia, že sú aj dôležitejšie (resp. rovnako dôležité) veci ako láska, tj. napr. peniaze. Ono bez blízkej osoby sa dá žiť... bez peňazí nie.

...Prečo by ste museli niesť zodpovednosť za tých, ktorí chcú dobrovoľne ruinovať svoj život automatmi? Nebuďte taký precitlivelý, buďte trochu cynik: povedzte si: dobre im tak, nech si ho sami kľudne zničia, ja im to doprajem :).


Vaše argumentace je stejná, jako kdybyste řekl, že kdo je na těle tak slabý, že onemocní, tak je škoda prostředků na jeho uzdravení a má umřít.

Závislost je také choroba. Dá se léčit. Platí to stejně jako u těla. Čím dřív, tím lépe. Uzdravený jedinec může být opět přínosem sobě i ostatním. Je samozřejmě otázka za jakou cenu, ale to už je otázka jiná. Vy tvrdíte, že žádná cena není dost malá abychom to alespoň zkusili.

qed

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Vaše argumentace je stejná, jako kdybyste řekl, že kdo je na těle tak slabý, že onemocní, tak je škoda prostředků na jeho uzdravení a má umřít.Určite. Škoda mojich prostriedkov :).

Závislost je také choroba.... a léčení také něco stojí :).

Uzdravený jedinec může být opět přínosem sobě i ostatním.Nicméně léčit někoho proti jeho vůli... ? To už je spíš na psychiatrický případ :DD.

žádná cena není dost malá abychom to alespoň zkusili.Jj.

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel qed napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...Určite. Škoda mojich prostriedkov :).

...... a léčení také něco stojí :).

...Nicméně léčit někoho proti jeho vůli... ? To už je spíš na psychiatrický případ :DD.

...Jj.


Já nechci vaše peníze na léčení někoho jiného. Na vzniku té závislosti je spolupodepsán i poskytovatel služby. Chci jen, aby zodpovědnost byla na obou stranách trhu. Proto by majitel herny měl participovat na odstraňování škod. Až se někde dočtu, že obsluha herny zakázala hrát osobě, která jeví známky závislosti a předala ho k léčení, pak uznám, že svobodný trh začal zahrnovat i nemateriální hodnoty a budu neskonale šťastný, protože jen takovýmto přístupem můžeme sebrat vítr z plachet socialistům. A až se takové chování majitelů heren stane normou, pak nebudu mít problém s odepsáním člověka, který po opakovaných léčeních podlehl své chorobě.

qed

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Já nechci vaše peníze na léčení někoho jiného.Kto to teda zaplatí?

Na vzniku té závislosti je spolupodepsán i poskytovatel služby. Chci jen, aby zodpovědnost byla na obou stranách trhu.K donucení majitele herny k "zodpovědnosti" potřebujete moje peníze na placení státního vymáhacího aparátu.

Proto by majitel herny měl participovat na odstraňování škod.To je čistě na jeho dobré vůli.

Až se někde dočtu, že obsluha herny zakázala hrát osobě, která jeví známky závislosti a předala ho k léčení, pak uznám, že svobodný trh začal zahrnovat i nemateriální hodnotySvobodný trh zahrnuje nemateriální hodnotu tím, že dotyčný závislák může tyto nemateriální hodnoty uznávat a nemusí dělat tak "nemorální" věc jako je hraní automatů. Podle mě by je měl stát za hraní automatů ještě navyše pokutovat, protože je to fuj nemorální, jde to proti globálnímu dobru atd. Nechápu, proč by měl být potrestán majitel herny.

a budu neskonale šťastný, protože jen takovýmto přístupem můžeme sebrat vítr z plachet socialistům. A až se takové chování majitelů heren stane normouProč stále něco požadujete od majitelů podnikú a naopak nic nepožadujete od jeich zákazníků??

HynekRk

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Uživatel V Mlich napsal:

...

Výrobce automobilů ví, že při autonehodě může dojít k poškození cestujících. To ví i ti, co si automobily pořizují a proto v rámci možnosti své peněženky si koupí co nejbezpečnější auto. Proto se vyrábějí bezpečnější a bezpečnější automobily. Obě strany jsou si vědomi rizika a snaží se ho eliminovat. Výrobce aby se mohl pochlubit, zákazník pro pocit bezpečí.

V případě o kterém jsem psal je situace jiná. Bolavá duše dostane po cestě z pohřbu náplast, která je silně návyková. To že jste jí nepodlehl vy, ještě neznamená, že ta pravděpodobnost je malá.

Pokud chci jakékoliv smysluplné řešení pro organizaci lidské společnosti, pak musím počítat i s tím, že lidé se chovají jinak než by veleli peníze. Například z důvodu toho, že jejich mysl je zaměstnána zármutkem nad ztrátou bližního a proto je snížena jejich schopnost rozpoznat blížící se nebezpečí. A u závislostí může to nebezpečí být pěkně nepříjemně plíživé. Kontrolu nad jednání takového člověka si od zármutku převezme závislost a je v ... A toho jsou si provozovatelé heren vědomi. Mají nějakou materiální motivaci k tomu, aby takového člověka včas zastavily?

Ano můžete říct, že pokud je člověk natolik duševně slabý, že něco takového neustojí, pak je dobře, že jeho majetek převezme společnost prostřednictvím majitele herny a má být eliminován jako nepovedený kus. To je striktně racionální logika.

Moje logika není zvrácená, jen do toho procesu započítávám lidský faktor a faktor neurčitosti budoucnosti.


Zajímavé, že to co píšete o té bolavé duši a vzniku závislosti vůbec ničním nepodkládáte. Týká se to totiž jen velmi omezeného počtu lidí, navíc to často vůbec nemusí být spojeno se situací, kdy je člověk v negativním rozpoložení, možný je ve skutečnosti i úplný i opak.

Ještě bych k tomu dodal, že naopak je to někdy pád na dno, který člověka postaví nazpět na nohy. Vaše politika však toto narušuje.

Vaše tvrzení s automobily narušuje fakt, že lidé provozují běžně i veterány, které jsou velmi nebezpečné z dnešního pohledu, že provozují starý automobil jako svoje druhé vozidlo, a také i to, že lidé nejsou ochotni obětovat často dostupné prostředky, které mají na nákup bezpečnějšího automobilu. Dokonce někteří jezdí i na motorce, ač na auto mají. Takže ta situace skutečně moc jiná není.

HynekRk

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Uživatel qed napsal:

...

Vaše argumentace je stejná, jako kdybyste řekl, že kdo je na těle tak slabý, že onemocní, tak je škoda prostředků na jeho uzdravení a má umřít.

Závislost je také choroba. Dá se léčit. Platí to stejně jako u těla. Čím dřív, tím lépe. Uzdravený jedinec může být opět přínosem sobě i ostatním. Je samozřejmě otázka za jakou cenu, ale to už je otázka jiná. Vy tvrdíte, že žádná cena není dost malá abychom to alespoň zkusili.


Zapomínáte, že lidé mají ještě i jiné potřeby a starosti. Vložení těch peněz jinam může být rozhodně také přínosem jiným lidem. Vy v podstatě tvrdíte, že žádná cena není dost velká abychom to alespoň zkusili, ale tak tomu není. Otázka ceny (samozřejmě v subjektivním vyjádření, kdy peníze jsou jen prostředkem) je klíčová.

HynekRk

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Uživatel qed napsal:

...

Já nechci vaše peníze na léčení někoho jiného. Na vzniku té závislosti je spolupodepsán i poskytovatel služby. Chci jen, aby zodpovědnost byla na obou stranách trhu. Proto by majitel herny měl participovat na odstraňování škod. Až se někde dočtu, že obsluha herny zakázala hrát osobě, která jeví známky závislosti a předala ho k léčení, pak uznám, že svobodný trh začal zahrnovat i nemateriální hodnoty a budu neskonale šťastný, protože jen takovýmto přístupem můžeme sebrat vítr z plachet socialistům. A až se takové chování majitelů heren stane normou, pak nebudu mít problém s odepsáním člověka, který po opakovaných léčeních podlehl své chorobě.


V jakém smyslu je podepsán na této závislosti provozovatel? Jak může někdo předávat někoho k léčení? Mám tomu rozumět, tak že obsluhovat herny budou napříště jen psychologové a psychiatři s právem posílat lidi do léčebny?

Svobodný trh zahrnuje vždy subjektivní nemateriální hodnoty, i užití materiální věci je spojeno s nějakými subjektivními dojmy a pocity. Prostě prinicp mezního užitku má vždy také nemateriální rozměr. To přece nelze převádět pouze na peníze a materiálno, tak jak to děláte vy.

miško

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Uživatel qed napsal:

...

Já nechci vaše peníze na léčení někoho jiného. Na vzniku té závislosti je spolupodepsán i poskytovatel služby. Chci jen, aby zodpovědnost byla na obou stranách trhu. Proto by majitel herny měl participovat na odstraňování škod. Až se někde dočtu, že obsluha herny zakázala hrát osobě, která jeví známky závislosti a předala ho k léčení, pak uznám, že svobodný trh začal zahrnovat i nemateriální hodnoty a budu neskonale šťastný, protože jen takovýmto přístupem můžeme sebrat vítr z plachet socialistům. A až se takové chování majitelů heren stane normou, pak nebudu mít problém s odepsáním člověka, který po opakovaných léčeních podlehl své chorobě.

nieje to take jednoduche - ak poskytovatel sluzny Y poskytol osobe X tuto sluzbu na dobrovolnej baze neexistuje nesporny dovod preco by Y mal mat zavazky voci X na inej ako dobrovolnej baze - jedina moznost sa zda je dokazat Y ze sluzbu neposkytol na dobrovolnej baze ale bola z jeho strany X nanutena pod hrozbou iniciacie nasilia co je zjavne problematicky bod nakolko pri zavislostiach sa nebavime o standardnom fyzickom nasili ale o tzv psychickom nasili ktore je pre pozorovatela vyrazne menej zmyslovo nazorne a z tohto dovodu je to aj v sucasnosti vzdy velky problem napriklad pri sudnych sporoch

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel HynekRk napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...

V jakém smyslu je podepsán na této závislosti provozovatel? Jak může někdo předávat někoho k léčení? Mám tomu rozumět, tak že obsluhovat herny budou napříště jen psychologové a psychiatři s právem posílat lidi do léčebny?

Svobodný trh zahrnuje vždy subjektivní nemateriální hodnoty, i užití materiální věci je spojeno s nějakými subjektivními dojmy a pocity. Prostě prinicp mezního užitku má vždy také nemateriální rozměr. To přece nelze převádět pouze na peníze a materiálno, tak jak to děláte vy.


Herna poskytuje službu, kde je velká pravděpodobnost, že způsobí uživateli poruchu duševního zdraví. V okamžiku, kdy tento stav nastane už uživatel není schopen zodpovědně posoudit užitek/škodu, která mu vzniká dalším užíváním a herna profituje na jeho poškozeném zdraví. Nemusí tam být hned psychiatr, ale nebylo by od věci aby obsluha byla znalá alespoň psychologického minima. Je mi jasné, že pokud ho nebudou chtít uplatnit, tak je to stejně jedno.

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel HynekRk napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...

Zapomínáte, že lidé mají ještě i jiné potřeby a starosti. Vložení těch peněz jinam může být rozhodně také přínosem jiným lidem. Vy v podstatě tvrdíte, že žádná cena není dost velká abychom to alespoň zkusili, ale tak tomu není. Otázka ceny (samozřejmě v subjektivním vyjádření, kdy peníze jsou jen prostředkem) je klíčová.


Omyl. Napsal jsem, že je chyba nepokusit se vůbec o nápravu, ale neřekl jsem, že ten pokus má být za každou cenu. A myslím si, že by to měli hradit obě strany.

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel miško napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...
nieje to take jednoduche - ak poskytovatel sluzny Y poskytol osobe X tuto sluzbu na dobrovolnej baze neexistuje nesporny dovod preco by Y mal mat zavazky voci X na inej ako dobrovolnej baze - jedina moznost sa zda je dokazat Y ze sluzbu neposkytol na dobrovolnej baze ale bola z jeho strany X nanutena pod hrozbou iniciacie nasilia co je zjavne problematicky bod nakolko pri zavislostiach sa nebavime o standardnom fyzickom nasili ale o tzv psychickom nasili ktore je pre pozorovatela vyrazne menej zmyslovo nazorne a z tohto dovodu je to aj v sucasnosti vzdy velky problem napriklad pri sudnych sporoch


Jenomže se bavíme o tom, že uživatel je nucen užívat službu svou duševní chorobou a poskytovatel si mne ruce. Nehledě na to, že tu duševní chorobu získal používáním této služby. Tady by se měl provozovatel zamyslet a říct si: chtěl jsem, aby se ten člověk pobavil, ale nechci, aby se zruinoval co mohu udělat pro to, aby v tom nepokračoval?

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel qed napsal:

...Kto to teda zaplatí?

Zaplatit by to měli oba.

...K donucení majitele herny k "zodpovědnosti" potřebujete moje peníze na placení státního vymáhacího aparátu.

K zodpovědnosti nechci nikoho nutit. Má být zodpovědný sám díky vědomí, že jeho služba může někomu ublížit.

...To je čistě na jeho dobré vůli.

A míře ochoty parazitovat na nemoci zákazníka.

...Svobodný trh zahrnuje nemateriální hodnotu tím, že dotyčný závislák může tyto nemateriální hodnoty uznávat a nemusí dělat tak "nemorální" věc jako je hraní automatů. Podle mě by je měl stát za hraní automatů ještě navyše pokutovat, protože je to fuj nemorální, jde to proti globálnímu dobru atd. Nechápu, proč by měl být potrestán majitel herny.

Nikdy jsem nenapsal, ani si nemyslím, že hrát automaty je nemorální. Nemorální je zavírat oči nad, tím, že parazituju na nemocných lidech. Ne všichni hráči jsou nemocní.

...Proč stále něco požadujete od majitelů podnikú a naopak nic nepožadujete od jeich zákazníků??
[/citace]
Požaduji od obou. Peníze i zodpovědnost. Vy se snažíte odejmout provozovateli zodpovědnost.

qed

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

K zodpovědnosti nechci nikoho nutit. Má být zodpovědný sám díky vědomí, že jeho služba může někomu ublížit.V pořádku. V takom případě však můžete jenom přesvědčovat a ne nic zákonem uzákonit.

Nikdy jsem nenapsal, ani si nemyslím, že hrát automaty je nemorální. Nemorální je zavírat oči nad, tím, že parazituju na nemocných lidech. Ne všichni hráči jsou nemocní.Takže chcete chránit lidi před nimi samými. Jenomže svoboda volby - i svoboda rozhodnout se špatně - je základním pravidlem anarchistické společnosti.

Požaduji od obou. Peníze i zodpovědnost. Vy se snažíte odejmout provozovateli zodpovědnost.Ok, tak se asi zhodneme na tom, že odpovědnost mějí oba. Nicméně jste se vyjádřil, že by jste nechtěl majitele herny k ničemu zákonem donucovat. Provozování heren se mi nelíbí ze stejných důvodů jako vám. Pokud však nechcete regulovat herny zákonem, tak o čem se tu vlastně bavíme?

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel qed napsal:

...V pořádku. V takom případě však můžete jenom přesvědčovat a ne nic zákonem uzákonit.


Samozřejmě.

...Takže chcete chránit lidi před nimi samými. Jenomže svoboda volby - i svoboda rozhodnout se špatně - je základním pravidlem anarchistické společnosti.


Tuto svobodu duševně zdravému neberu. Budete ji bránit i u duševně nemocného, který svou nemocí bude tuto společnost poškozovat? Jak anarchistická společnost naloží s tím, kdo se podílel na jeho duševní poruše a tím i na poškozování společnosti?

...Ok, tak se asi zhodneme na tom, že odpovědnost mějí oba. Nicméně jste se vyjádřil, že by jste nechtěl majitele herny k ničemu zákonem donucovat. Provozování heren se mi nelíbí ze stejných důvodů jako vám. Pokud však nechcete regulovat herny zákonem, tak o čem se tu vlastně bavíme?
[/citace]

Donucovat ho budou ti, kdo utrpěli škodu v příčinné souvislosti s tím, že majitel herny zneužil duševně nemocného k svému obohacení, aniž by podnikl sebemenší opatření k tomu, aby tomu zabránil.

Pokud nemáte zájem diskutovat o tom, co přinese váš řád při aplikaci na reálné lidi, nebo o postupech jak ho zavádět, pak o ničem. Tím netvrdím, že je k zahození.

qed

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Tuto svobodu duševně zdravému neberu. Budete ji bránit i u duševně nemocného, který svou nemocí bude tuto společnost poškozovat?Ano.

Jak anarchistická společnost naloží s tím, kdo se podílel na jeho duševní poruše a tím i na poškozování společnosti?Nijak. Duševně slabší prostě budou vykořisťovaní. Možná se nějaká dobrá duše podujmě na jejich ochranu, tj. třeba s nimi bude konzultovat co je pro ně špatné a dobré. Jako třeba my libertariáni konzultujeme se zbytkem duševně slabšího a mentálně retardovaného lidstva o tom, co mu prospíva a co ho mu naopak škodí. Přesto popke naše rady nikto nevnucuje - vždyť ani nemá jak.

Donucovat ho budou ti, kdo utrpěli škodu v příčinné souvislosti s tím, že majitel herny zneužil duševně nemocného k svému obohacení, aniž by podnikl sebemenší opatření k tomu, aby tomu zabránil.Jenže herny jsou především o lovení těch, kteří jsou duševně a mentálně poslabší. Normální človek si zpočítá 2+2 a zjistí, že herna je pro něj jistá prodělávka. Třeba já jsem jednomu svému duševně zruinovanému kamarátovy dvacet krát opakoval, že v herně nic nezíska. No ale co jsem ho měl svázat?? Tak v ten den prodělal 100 euro. Když se chce někto fackovat nebo si kopat do zadku nebo skočit z mostu nebo ... protože je masochista jako většina popky ... tak má na to kurva právo, ne??

Pokud nemáte zájem diskutovat o tom, co přinese váš řád při aplikaci na reálné lidi, nebo o postupech jak ho zavádět, pak o ničem. Tím netvrdím, že je k zahození.Já jsem se ptal, jako co vlastně chcete dosáhnout. Tvrdil jste, že jste etatista, tak jsem předpokládal, že své představy, vize a vrtochy chcete aplikovat na nás všechny absolutistickou státní pěstí. Pokud ne, tak jste anarchista, hoci třeba váš osobní názor je, že lidé by neměli souložit a jíst jenom kari na másle.

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel qed napsal:


...Ano.

...Nijak. Duševně slabší prostě budou vykořisťovaní. Možná se nějaká dobrá duše podujmě na jejich ochranu, tj. třeba s nimi bude konzultovat co je pro ně špatné a dobré. Jako třeba my libertariáni konzultujeme se zbytkem duševně slabšího a mentálně retardovaného lidstva o tom, co mu prospíva a co ho mu naopak škodí. Přesto popke naše rady nikto nevnucuje - vždyť ani nemá jak.


Jinak řečeno chcete nahradit jedno elitářské řešení, jiným elitářským řešením. Pro ty komu jsou peníze nadevše.

NEODSUZUJI TO! Jen v tom nevidím ten posun k lepšímu.

...Jenže herny jsou především o lovení těch, kteří jsou duševně a mentálně poslabší. Normální človek si zpočítá 2+2 a zjistí, že herna je pro něj jistá prodělávka. Třeba já jsem jednomu svému duševně zruinovanému kamarátovy dvacet krát opakoval, že v herně nic nezíska. No ale co jsem ho měl svázat?? Tak v ten den prodělal 100 euro. Když se chce někto fackovat nebo si kopat do zadku nebo skočit z mostu nebo ... protože je masochista jako většina popky ... tak má na to kurva právo, ne??


No tak tady jdeme trochu mimo článek. Tam se píše, že hodný podnikatel nabídne zákazníkovi službu jako každou jinou a mrzký stát mu hází klacky pod nohy. Problém je, že ta služba není jako každá jiná. Pro zákazníky je rizikovější. Ale oni se tam jdou pobavit a počítají i s tím, že je to bude stát peníze, jako každá jiná zábava a pevně věří v to, že se jim závislost vyhne a nemají jinou šanci to zjistit, než to zkusit. Ale to dopředu neodhadne nikdo. Já je za to nesoudím na rozdíl od vás. To, že si nedovedete představit, že se může někdo bavit pro vás nesmyslným způsobem a být přitom duševně zdráv je něco jiného. Jedno extrémní řešení je současné. Podnikatel je donucen vyššími odvody hradit případné škody na zdraví a společnosti. Druhé extrémní je vaše. Veškeré riziko je na zákazníkovy. Jsem toho názoru, že pokud zákazník přijde do herny se pobavit a dojde k újmě na duševním zdraví, pak solidní poskytovatel služby mu řekne:"Hele Franto. U mě už si nezahraješ za žádný peníze a zamysli se nad tím co děláš. Máš doma ženu a děti." Navýšil cenu služby pro tohoto konkrétního zákazníka tak, aby si už nezahrál. Připravil se o zisk, tím, že se rozhodl pomoci konkrétnímu člověku u něhož předpokládá jistou šanci na nápravu. To však neznamená, že jiného očividného zoufalce s minimální šancí na nápravu nenechá u sebe vykrvácet (obrazně). Přijde mi, že takového provozovatele herny budete mít za blázna. V argumentacích s kterými jsem se setkal se počítá, že ta ceníková cena zahrnuje ty nemateriální hodnoty, jako je pomoc, soucit ... Ale to přece není pravda. Tyto hodnoty by se do ceny měli promítat v konkrétních případech jako u Franty. Ačkoliv to může vypadat divně, dá se to vyjádřit tak, že provozovatel tomuto zákazníkovi přisadil nekonečnou přirážku na což má právo. Jeho zisk je dobrý pocit z toho, že možná pomohl stálému zákazníkovi, nákladem je potenciální zisk až do výše zákazníkova majetku i s tím, co si kde vypůjčí a nebo ukradne.

...Já jsem se ptal, jako co vlastně chcete dosáhnout. Tvrdil jste, že jste etatista, tak jsem předpokládal, že své představy, vize a vrtochy chcete aplikovat na nás všechny absolutistickou státní pěstí. Pokud ne, tak jste anarchista, hoci třeba váš osobní názor je, že lidé by neměli souložit a jíst jenom kari na másle.

Nikde a nikdy jsem neřekl ani nenapsal, že jsem etatista. Ani nejsem anarchista. U anarchistů je železná pěst státu nahrazena železnou pěstí peněz. V důsledku je to stejné. Nejsem zastáncem plošného promíjení slabostí ani plošného odsouzení každého pochybení. Myslím si, že by lidé měli víc komunikovat, aby si rozuměli, aby se víc poznali a pak budou lépe schopni řešit krizové situace jednotlivců pomocí jiných jednotlivců s co nejmenšími náklady a hlavně - BEZ POMOCI STÁTU.

HynekRk

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Uživatel HynekRk napsal:

...

Herna poskytuje službu, kde je velká pravděpodobnost, že způsobí uživateli poruchu duševního zdraví. V okamžiku, kdy tento stav nastane už uživatel není schopen zodpovědně posoudit užitek/škodu, která mu vzniká dalším užíváním a herna profituje na jeho poškozeném zdraví. Nemusí tam být hned psychiatr, ale nebylo by od věci aby obsluha byla znalá alespoň psychologického minima. Je mi jasné, že pokud ho nebudou chtít uplatnit, tak je to stejně jedno.


Doložte první větu.

HynekRk

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Uživatel HynekRk napsal:

...

Omyl. Napsal jsem, že je chyba nepokusit se vůbec o nápravu, ale neřekl jsem, že ten pokus má být za každou cenu. A myslím si, že by to měli hradit obě strany.


Pokusit se o nápravu automaticky znamená, že to bude něco stát. To bohatě stačí, vůbec zde nejde o pokoušení se za každou cenu. Už to že něco stojí nějaké náklady (byť třeba jen čas) znamená, že musíte někde obětovat jinou příležitost.

HynekRk

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Uživatel miško napsal:

...

Jenomže se bavíme o tom, že uživatel je nucen užívat službu svou duševní chorobou a poskytovatel si mne ruce. Nehledě na to, že tu duševní chorobu získal používáním této služby. Tady by se měl provozovatel zamyslet a říct si: chtěl jsem, aby se ten člověk pobavil, ale nechci, aby se zruinoval co mohu udělat pro to, aby v tom nepokračoval?


Opět ničím nedoložené tvrzení.

Autor v podstatě navrhuje presumci viny, co se týká duševních nemocí, což je i v rozporu se současnými zásadami, kdy se léčí duševní nemoci buď tehdy, kdy duševně nemocný spáchá nějaký zločin anebo, pokud sám o to požádá. To je poměrně důležité, protože jinak by mohl být v konečném důsledku poslán každý na psychiatrii. Podívjete se třeb na heslo "Porucha osobnosti" na wikipedii. Vsadím se, že se vás tam řada najde.

HynekRk

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:Nikde a nikdy jsem neřekl ani nenapsal, že jsem etatista. Ani nejsem anarchista. U anarchistů je železná pěst státu nahrazena železnou pěstí peněz. V důsledku je to stejné. Nejsem zastáncem plošného promíjení slabostí ani plošného odsouzení každého pochybení. Myslím si, že by lidé měli víc komunikovat, aby si rozuměli, aby se víc poznali a pak budou lépe schopni řešit krizové situace jednotlivců pomocí jiných jednotlivců s co nejmenšími náklady a hlavně - BEZ POMOCI STÁTU.


Svobodný trh zahrnuje vždy subjektivní nemateriální hodnoty, i užití materiální věci je spojeno s nějakými subjektivními dojmy a pocity. Prostě prinicp mezního užitku má vždy také nemateriální rozměr. To přece nelze převádět pouze na peníze a materiálno, tak jak to zde stále podsouváte vy.

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel HynekRk napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...

Pokusit se o nápravu automaticky znamená, že to bude něco stát. To bohatě stačí, vůbec zde nejde o pokoušení se za každou cenu. Už to že něco stojí nějaké náklady (byť třeba jen čas) znamená, že musíte někde obětovat jinou příležitost.


Nikde jsem neuvedl, že chci napravovat automaticky. Chci, to nechat na uvážení toho provozovatele, aby sám uznal, kdy je šance, že zřeknutím se zisku tomu konkrétnímu člověku pomůže.

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel HynekRk napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...

Opět ničím nedoložené tvrzení.

Autor v podstatě navrhuje presumci viny, co se týká duševních nemocí, což je i v rozporu se současnými zásadami, kdy se léčí duševní nemoci buď tehdy, kdy duševně nemocný spáchá nějaký zločin anebo, pokud sám o to požádá. To je poměrně důležité, protože jinak by mohl být v konečném důsledku poslán každý na psychiatrii. Podívjete se třeb na heslo "Porucha osobnosti" na wikipedii. Vsadím se, že se vás tam řada najde.


Hledáte v mých argumentech věci, které tam nejsou. Uvažujete jen v extrémních polohách. Buď všechno, nebo nic.

Obsluha herny, pokud se tam nestřídá každý měsíc, zná své klienty jako třeba hospodský. A také přibližně ví, jaký je vývoj toho kterého člověka. Zhoršování fyzického i duševního stavu, přibližnou celkovou herní bilanci ... Jsou tedy schopni určit, kdo jde ke dnu a kdo se tam staví na chvíli po práci aniž by se na něm něco měnilo. Zároveň ví, že bez pomoci zvenčí člověk jdoucí ke dnu díky své závislosti (což je duševní porucha/nemoc) u něj nechá všechen svůj majetek (v lepším případě). Je to stejné, jako když necháte na ulici vykrvácet zraněného cyklistu jen proto, že jel riskantně a protože jste usoudil, že už mu není pomoci, aniž by jste se o to jen pokusil. Sesbíráte jeho věci a necháte ho umřít. Ani ten těžce zraněný, ani ten duševně zraněný vám není schopen klást odpor. Oba nasedali na "kolo" v dobré víře, že se jim nic nestane. U provozovatele herny očekávám dobrou víru v to, že si nepřeje, aby se z jeho zákazníků stali závisláci. Pokud se jimi stávají, pak by mělo zafungovat, že i dobrá víra provozovatele byla zmařena a on by díky tomu měl cítit potřebu to zvrátit. Pokud ji nemá, pak službu nenabízí v dobré víře. Jestli si myslíte, že je dobře, aby lidé spolu nejednali v dobré víře, pak vám to neberu, ale je dobré to říci na rovinu a nedivit se že vám lidé nerozumí.

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel HynekRk napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...

Svobodný trh zahrnuje vždy subjektivní nemateriální hodnoty, i užití materiální věci je spojeno s nějakými subjektivními dojmy a pocity. Prostě prinicp mezního užitku má vždy také nemateriální rozměr. To přece nelze převádět pouze na peníze a materiálno, tak jak to zde stále podsouváte vy.


Hlavně nikomu nic nepodsouvám. Dělím se s vámi o můj názor na věc.

Trh nezahrnuje nic. Trh je místo, kde se potkávají lidé. Lidé zahrnují, nebo nezahrnují hodnoty do nabízené ceny. Pokud jako majitel herny nabídnu jednomu zákazníkovy hru za deset korun, protože to je cena, která zahrnuje nájem prostor, strojový čas automatu, čas obsluhy a nějaký zisk pak jsem do nabízené ceny nezahrnul nic nemateriálního. Pokud mi tam přijde známý, kterému se budu snažit pomoci od závislosti, protože má třeba za ženu kamarádku a dvě děti tak mu řeknu, že jedna hra ho bude stát milion. V tento okamžik došlo k zahrnutí nemateriální hodnoty do nabízené ceny. Těch 990 korun je navýšení ceny o mé odhodlání mu zkusit pomoci. Náklady této příležitosti jsou všechny potenciální peníze, které by jinak u mě nechal. Zisk by bylo jeho prozření, že je nemocný a měl by se léčit. Nevím co je na tom nepochopitelného. Jestli se vám to takhle nelíbí, budiž. Ale pak bych chtěl od vás slyšet něco jiného, než obecnou větu "Svobodný trh zahrnuje vždy subjektivní nemateriální hodnoty, i užití materiální věci je spojeno s nějakými subjektivními dojmy a pocity.", kterou mi tady na diskusích předhodilo již víc lidí, ale nic konkrétního. Jako kdyby jste se to naučili nazpaměť, ale zapomněli o tom přemýšlet.

Představte si středověký trh, kde každý s každým dohaduje cenu o každém konkrétním kusu zboží. Tam je prostor pro uplatnění nemateriálních hodnot z obou stran. Pak vám to snad bude jasnější. V supermarketu to jde jen velmi omezeně a většinou jen v neprospěch zákazníka.

HynekRk

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Uživatel HynekRk napsal:

...

Nikde jsem neuvedl, že chci napravovat automaticky. Chci, to nechat na uvážení toho provozovatele, aby sám uznal, kdy je šance, že zřeknutím se zisku tomu konkrétnímu člověku pomůže.


.8.2013 8:32:10, Miloslav Liška: "Jako solidní řešení bych viděl, aby provozovatelé takové činnosti byly nuceni provozovat odvykací zařízení. Vymyslet motivační řešení, aby tato zařízení byla co nejúčinnější nechám na vaší fantazii. Pokud se rozhodnu v nějakém oboru podnikat, pak musím nést i odpovědnost za takové případy."

HynekRk

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Uživatel HynekRk napsal:

...

Hledáte v mých argumentech věci, které tam nejsou. Uvažujete jen v extrémních polohách. Buď všechno, nebo nic.


Extrémní a nepodložené uvažování je spíše toto: Herna poskytuje službu, kde je velká pravděpodobnost, že způsobí uživateli poruchu duševního zdraví (7.8.2013 12:35:49, Miloslav Liška).

Příklad s cyklistou velmi kulhá, a to proto, že v takovém případě jsou jeho zranění zřejmá a navíc jsou fyzicky patrná, to v případě duševních poruch často neplatí, jak jsem psal dens je takový úzus, kdy se léčí duševní nemoci buď tehdy, kdy duševně nemocný spáchá nějaký zločin anebo, pokud sám o to požádá. To je poměrně důležité, protože jinak by mohl být v konečném důsledku poslán každý na psychiatrii.

HynekRk

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Uživatel HynekRk napsal:

...

Hlavně nikomu nic nepodsouvám. Dělím se s vámi o můj názor na věc.

Trh nezahrnuje nic. Trh je místo, kde se potkávají lidé. Lidé zahrnují, nebo nezahrnují hodnoty do nabízené ceny. Pokud jako majitel herny nabídnu jednomu zákazníkovy hru za deset korun, protože to je cena, která zahrnuje nájem prostor, strojový čas automatu, čas obsluhy a nějaký zisk pak jsem do nabízené ceny nezahrnul nic nemateriálního. Pokud mi tam přijde známý, kterému se budu snažit pomoci od závislosti, protože má třeba za ženu kamarádku a dvě děti tak mu řeknu, že jedna hra ho bude stát milion. V tento okamžik došlo k zahrnutí nemateriální hodnoty do nabízené ceny. Těch 990 korun je navýšení ceny o mé odhodlání mu zkusit pomoci. Náklady této příležitosti jsou všechny potenciální peníze, které by jinak u mě nechal. Zisk by bylo jeho prozření, že je nemocný a měl by se léčit. Nevím co je na tom nepochopitelného. Jestli se vám to takhle nelíbí, budiž.


Jaktože v tom prvním případě nezahrnul do ceny nic nemateriálního? Minimálně jeho čas, který tím strávil a jeho rozhodování bylo nemateriální. Navíc vy nevíte, co dotyčný udělá s tím ziskem? Nejspíš je použije v konečné fázi na nákup nějakého spotřebního statku, který pro něj bude mít nějaký subjektivní užitek, a ten může být klidně nemateriální - např. to dobře chutná nebo se na to dobře dívá nebo je v tom zajímavý příběh apod.

HynekRk

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel HynekRk napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...

.8.2013 8:32:10, Miloslav Liška: "Jako solidní řešení bych viděl, aby provozovatelé takové činnosti byly nuceni provozovat odvykací zařízení. Vymyslet motivační řešení, aby tato zařízení byla co nejúčinnější nechám na vaší fantazii. Pokud se rozhodnu v nějakém oboru podnikat, pak musím nést i odpovědnost za takové případy."


Je ze řeč o nucení, nabízí se tak otázka k čemu by to vedlo, pro ilustraci bylo by to podobné jako u prohibice:

- http://www.mises.cz/clanky/prohibice-vytvorila-gatsbyho-1092.aspx,
- http://www.mises.cz/literatura/obhajoba-neobhajitelneho-22-kapitola-4-drogovy-dealer-111.aspx,
- http://rihak.bigbloger.lidovky.cz/c/111627/Prohibice-a-drogy-z-pohledu-ekonomie.html.

Čili to představuje další náklady, které je nutné vzít v úvahu a může klidně být, že nemá smysl dělat vůbec nic.

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel HynekRk napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...

.8.2013 8:32:10, Miloslav Liška: "Jako solidní řešení bždý ych viděl, aby provozovatelé takové činnosti byly nuceni provozovat odvykací zařízení. Vymyslet motivační řešení, aby tato zařízení byla co nejúčinnější nechám na vaší fantazii. Pokud se rozhodnu v nějakém oboru podnikat, pak musím nést i odpovědnost za takové případy."


To není automatické řešení ve smyslu nucení klienta do léčení. V případě poskytovatele by to pak bylo navýšení ceny o riziko, kterému je uživatel služby vystaven. Každý provozovatel by si mohl svobodně vybrat, které zařízení bude podporovat, nebude-li přispívat na jednotlivé případy. Pokud zpochybňujete návykovost hraní na automatech, pak použijte http://www.google.com

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel HynekRk napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...
l
Jaktože v tom prvním případě nezahrnul do ceny nic nemateriálního? Minimálně jeho čas, který tím strávil a jeho rozhodování bylo nemateriální. Navíc vy nevíte, co dotyčný udělá s tím ziskem? Nejspíš je použije v konečné fázi na nákup nějakého spotřebního statku, který pro něj bude mít nějaký subjektivní užitek, a ten může být klidně nemateriální - např. to dobře chutná nebo se na to dobře dívá nebo je v tom zajímavý příběh apod.


Útrata podnikatelova zisku je jiný obchod. Podnikatel nezakládá primárně firmu kvůli koupi toho či onoho.

Anderson

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

Pokud zpochybňujete návykovost hraní na automatech, pak použijte http://www.google.com
Já také vím o závislosti na sexu - takže by měl, podle Vás, výrobce prezervativů financovat odvykací centra? :-) Slyšel jsem i o závislosti na internetu. Neměl by poskytovatel připojení něco platit? Co závislost na čokoládě? Tam se odvykání platit nemusí? Co je na automatech tak zvláštního, že z miliónů věcí, na kterých existuje závislost, právě tady má být nějaký výjimka?

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Anderson napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...
Já také vím o závislosti na sexu - takže by měl, podle Vás, výrobce prezervativů financovat odvykací centra? :-) Slyšel jsem i o závislosti na internetu. Neměl by poskytovatel připojení něco platit? Co závislost na čokoládě? Tam se odvykání platit nemusí? Co je na automatech tak zvláštního, že z miliónů věcí, na kterých existuje závislost, právě tady má být nějaký výjimka?


Oni se ti hráči chovají podobně jako štamgasti v hospodě. Obsluha herny tedy, pokud se tam nestřídá každý měsíc, zná své klienty jako třeba hospodský. A také přibližně ví, jaký je vývoj toho kterého člověka. Zhoršování fyzického i duševního stavu pozná každý při pravidelném setkávání a to u hráčů bývá splněno. Mají i představu o přibližné celkové herní bilanci ... Jsou tedy schopni určit, kdo jde ke dnu a kdo se tam staví na chvíli po práci aniž by se na něm něco měnilo. Zároveň ví, že bez pomoci zvenčí člověk jdoucí ke dnu díky své závislosti (což je duševní porucha/nemoc) u něj nechá všechen svůj majetek (v lepším případě).

Prosouložené peníze neskončí u výrobce kondomů, paušálem za internet nikoho nezruinujete a u čokolády vás zastaví vaše tělo.

Výrobce kondomů nebo čokolády a poskytovatel internetu zákazníka v podstatě nevidí. Obsluha herny jen nechce vidět, protože z toho má profit.

U provozovatele herny očekávám dobrou víru v to, že si nepřeje, aby se z jeho zákazníků stali závisláci. Alespoň tak to předkládá článek. Pokud se tedy jimi stávají, pak by mělo zafungovat, že i dobrá víra provozovatele byla zmařena a on by díky tomu měl cítit potřebu to zvrátit. Pokud ji nemá, pak službu nenabízí v dobré víře. Jestli si myslíte, že je dobře, aby lidé spolu nejednali v dobré víře, pak vám to neberu, ale je dobré to říci na rovinu a nedivit se že vám lidé nerozumí.

Kolega qed napsal:"7.8.2013 13:04:21, qed Provozování heren se mi nelíbí ze stejných důvodů jako vám."

On alespoň připustil, že to podnikání není košér, ale nedovedl obecně specifikovat proč. Možná to jen neudělal. Ono to podnikání totiž není postaveno na dobré víře. Bylo by zajímavé, jaká by byla cena hry, kdyby každý kdo se dostane do stavu závislosti musel skončit. Je jedno co by ho k tomu vedlo. Nutně by se v první fázi zmenšil objem příjmů heren. Časem by se to v nějaké, těžko odhadnutelné, výši vrátilo zpět díky tomu, že by přibyli hráči, kteří jsou za současného stavu odrazování tím nebezpečím závislosti. Ale jiné přitahuje právě to nebezpečí :-))) Jim by však mohlo stačit, že pouhá diagnóza nestačí k tomu, aby se uzdravili.

Pokud souhlasíte, v další diskusi se zdržíme příměrů a použijeme jen téma automatů. Zjednoduší to argumentaci a zkrátí text.

Anderson

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

2 Miloslav Liška:

Mě vůbec není jasné, jak chcete kontrolovat, kdo tam chodí a v jakém je stavu? Když ho z jedné herny vyhodí, půjde do další, co to řeší? V hernách se mění služby, obsluha mění místa, to si mají dělat seznam? Jak poznáte, že někdo tam hází víc, než si může dovolit? Já třeba chodím do hospody v tom nejorvanějším, co mám - protože to vždycky smrdí tak, že se to stejně už podruhé nedá bez praní použít. Dostanu se tedy na Váš seznam lidí, kteří jsou „na dně“? :-)

U provozovatele herny očekávám dobrou víru v to, že si nepřeje, aby se z jeho zákazníků stali závisláci.

Provozovateli je to nejspíš naprosto jedno. Jemu jde o to, aby tam někdo chodil a házel prachy. Stejně jako je jedno Tescu, jestli se jeho zákazníci vyžerou do 120 kilo jejich pomazánkovým máslem. Důležité je, že ho kupují. Cukráři je naprosto fuk, v jakém stavu máte chrup, hlavně že si koupíte cukrový suk. ;-) Nebo snad míníte, že by McDonald’s měl zrušit svoje hamburgery z kopyt a rypáků, začít prodávat jen burger ze svíčkové a následně, s dobrým pocitem zdravých zákazníků, zkrachovat? :-)

Proč jsou špatně herny a ne kurzové sázení? Musí se o zdraví svých zákazníků starat i Tipsport?

Kolega qed napsal:"7.8.2013 13:04:21, qed Provozování heren se mi nelíbí ze stejných důvodů jako vám."

On alespoň připustil, že to podnikání není košér, ale nedovedl obecně specifikovat proč.


Ale ono je košér. :-) Provozovatelé dávají možnost vyhrát, ale celkově mají zisk. Co na tom není fér? Je tedy špatně i např. sázení na koně? Co Sazka, to taky není dost košer podnikání? Co stírací los?

Je v pořádku alespoň pojišťovnictví? Protože tam na tom poskytovatel také vydělává a také tam vstupuje do „hry“ riziko a náhoda.

Pokud souhlasíte, v další diskusi se zdržíme příměrů a použijeme jen téma automatů. Zjednoduší to argumentaci a zkrátí text.
Mě naopak přijde logické se odkazovat na situaci ve všech ostatních oborech podnikání. Nebo mi chcete říct, že automat umístěný v hospodě je bohem vyvolená výjimka, které si zasluhuje jiná pravidla?

Didi

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Anderson napsal:
...
Mě naopak přijde logické se odkazovat na situaci ve všech ostatních oborech podnikání. Nebo mi chcete říct, že automat umístěný v hospodě je bohem vyvolená výjimka, které si zasluhuje jiná pravidla?

Ty automaty jsou hezky na očích, takže je snadné kolem nic dělat kampaň a zviditelňovat se. A to na obě strany.Vůči voličům o tom, jak statečný politik bojuje za jejich dobro snahou automaty zakázat a vůči podnikatelům v oboru o tom, že "přece podporujeme tohlecto, jak se to menuje, jo podnikání" takže není třeba hned zakazovat, stačí kdy se z nich bude platit nějaká hezky výnosná daň.

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Anderson napsal:

2 Miloslav Liška:

Mě vůbec není jasné, jak chcete kontrolovat, kdo tam chodí a v jakém je stavu? Když ho z jedné herny vyhodí, půjde do další, co to řeší? V hernách se mění služby, obsluha mění místa, to si mají dělat seznam? Jak poznáte, že někdo tam hází víc, než si může dovolit? Já třeba chodím do hospody v tom nejorvanějším, co mám - protože to vždycky smrdí tak, že se to stejně už podruhé nedá bez praní použít. Dostanu se tedy na Váš seznam lidí, kteří jsou „na dně“? :-)

...

Provozovateli je to nejspíš naprosto jedno. Jemu jde o to, aby tam někdo chodil a házel prachy. Stejně jako je jedno Tescu, jestli se jeho zákazníci vyžerou do 120 kilo jejich pomazánkovým máslem. Důležité je, že ho kupují. Cukráři je naprosto fuk, v jakém stavu máte chrup, hlavně že si koupíte cukrový suk. ;-) Nebo snad míníte, že by McDonald’s měl zrušit svoje hamburgery z kopyt a rypáků, začít prodávat jen burger ze svíčkové a následně, s dobrým pocitem zdravých zákazníků, zkrachovat? :-)

Proč jsou špatně herny a ne kurzové sázení? Musí se o zdraví svých zákazníků starat i Tipsport?

...

Ale ono je košér. :-) Provozovatelé dávají možnost vyhrát, ale celkově mají zisk. Co na tom není fér? Je tedy špatně i např. sázení na koně? Co Sazka, to taky není dost košer podnikání? Co stírací los?

Je v pořádku alespoň pojišťovnictví? Protože tam na tom poskytovatel také vydělává a také tam vstupuje do „hry“ riziko a náhoda.

...
Mě naopak přijde logické se odkazovat na situaci ve všech ostatních oborech podnikání. Nebo mi chcete říct, že automat umístěný v hospodě je bohem vyvolená výjimka, které si zasluhuje jiná pravidla?


Obor o kterém se bavíme je dán článkem. Článek tvrdí, že herna je služba jako každá jiná. To je chyba článku i má, že jsem neupozornil na zásadní chybný předpoklad. Žádná služba není stejná. Mohou mít hodně podobnou intenzitu jednoho, nebo více parametrů. To pak svádí k projekci do služby jiné a tam vás oponent snadno překvapí tím, že vytáhne z klobouku parametr jiný a tím udělá z vaší konstrukce nesmysl. To je ale demagogie. Parametr rizika duševního poškození je u této služby výrazně vyšší než u pojišťovnictví. Proto říkám, že by u ní měl být vyšší stupeň ochrany. Tím spíš, že diagnostika a případná léčba není v této společnosti dostatečně vyřešená.

Vaše reakce je názornou ukázkou toho, proč bychom se měli držet co nejúžeji zvoleného tématu. Můžeme pak diskutovat o tom jestli to platí i pro jiné služby, případně proč ne, ale to na předmět naší diskuse nemusí mít vůbec žádný vliv. Obecné řešení, které by mělo stejný dopad na cokoliv totiž neexistuje.

Anderson

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:


...Vaše reakce je názornou ukázkou toho, proč bychom se měli držet co nejúžeji zvoleného tématu. Můžeme pak diskutovat o tom jestli to platí i pro jiné služby, případně proč ne, ale to na předmět naší diskuse nemusí mít vůbec žádný vliv. Obecné řešení, které by mělo stejný dopad na cokoliv totiž neexistuje.

Takovýhle přístup právě vytváří ten maglajz, který je v zákonech dnes. A navíc zkresluje tržní signály, protože když jedno odvětví regulujete a jiné nikoliv, tak to v tom regulovaném odvětví zvyšuje cenu nebo snižuje kvalitu statků. Tím se sníží užitek lidí, protože místo nejlepšího možného řešení (které je ale zregulováno) se uchýlí k second-best řešení - které jim ale nepřináší takový užitek.

Proto se odmítám bavit o regulacích jedné, pečlivě vybrané, služby, zatímco ostatní služby, naprosto stejné (Sazka, kurzové sázení), necháváte nepovšimnuty.

Buď obecné řešení, nebo žádné. Pokud je to řešení právě pro nějaký vybraný segment, tak to silně zavání dobýváním renty a korupcí. ;-)

Miloslav Liška

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Anderson napsal:

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...
Takovýhle přístup právě vytváří ten maglajz, který je v zákonech dnes. A navíc zkresluje tržní signály, protože když jedno odvětví regulujete a jiné nikoliv, tak to v tom regulovaném odvětví zvyšuje cenu nebo snižuje kvalitu statků. Tím se sníží užitek lidí, protože místo nejlepšího možného řešení (které je ale zregulováno) se uchýlí k second-best řešení - které jim ale nepřináší takový užitek.

Proto se odmítám bavit o regulacích jedné, pečlivě vybrané, služby, zatímco ostatní služby, naprosto stejné (Sazka, kurzové sázení), necháváte nepovšimnuty.

Buď obecné řešení, nebo žádné. Pokud je to řešení právě pro nějaký vybraný segment, tak to silně zavání dobýváním renty a korupcí. ;-)


Já nemluvím o regulaci zvenčí.

Včera v hospodě jsem s kamarádem diskutoval, zda-li má mít hospodský možnost odmítnout zákazníkovi nalít alkohol. Co vy o tom soudíte a proč?

Didi

Re: Neznáte nic dražšího než peníze?

Uživatel Miloslav Liška napsal:

...
Včera v hospodě jsem s kamarádem diskutoval, zda-li má mít hospodský možnost odmítnout zákazníkovi nalít alkohol. Co vy o tom soudíte a proč?

možnost ... ano
povinnost ... ne
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed