Mises.cz

Mises.cz
 
zpět na knihu
následující kapitola

I. Úvod

ÚVOD

Již v době před Občanskou válkou jsem ve Francii i jinde sesbíral velké množství dokumentů, pocházejících z doby Francouzské revoluce, včetně novin, zpráv, proslovů, pamfletů, ilustrativních materiálů všech druhů a zvláště vzorky téměř všech Revolučních emisí papírových peněz – od těch na deset tisíc livres po ty na jeden sou.

Na těchto materiálech byla založena série přednášek, které jsem dělal pro své studenty nejprve na Michiganské universitě, později na Cornellově universitě a mezi nimi byla jedna přednáška o „Inflaci papírových peněz ve Francii“.

Tato přednáška poukazovala na důležitou řadu faktů v tomto ohromném zápase; a vzpomínám si jako by to bylo včera, na svoji lítost nad tím, že jsem povinen věnovat tolik péče a práce tématu, jež se zdálo být zcela bez jakékoliv praktické hodnoty. Byl jsem si jist, že bláznovství, na které ukazovaly tyto francouzské dokumenty z osmnáctého století, nemůže najít pokračovatele ve Spojených státech ve století devatenáctém.

O několik let později, když se objevil požadavek na větší emise papírových peněz ve Spojených státech, jsem sepsal několik takto sesbíraných faktů do proslovu, který jsem přednesl před Senátem státu New York, v němž jsem poukazoval na obzvláštní opatrnost nutnou při řešení finančních problémů.

V roce 1876, během „greenbackového šílenství“, generál Garfield a pan S. B. Crittenden, oba v té době členové Sněmovny reprezentantů, mě požádali, abych na toto téma přednášel před publikem složeným ze senátorů a kongresmanů obou politických stran ve Washingtonu. To jsem učinil a stejnou přednášku jsem poté měl také pro obchodníky v Union League Clubu v New Yorku.

Poté vyšla tato přednáška v několika vydáních, mezi nimi byla také dvě nebo tři vydání pro účely politické kampaně, v naději, že by mohla být užitečná při demonstraci, k jakému bláznovství, krutostem, špatnosti a zkáze může vést touha po „papírových penězích“.

Další vydání se objevila později, kvůli principům na pozadí návrhů na neomezenou bezplatnou ražbu dolarů ze stříbra ve Spojených státech, jež v zásadě obsahovala stejnou ideu, která vedla k strašlivému zničení veřejné a soukromé prosperity ve Francii.

Dalším důvodem pro tato vydání byl fakt, že projevy různých politiků v té době jasně ukazovaly záměry k prakticky neomezenému emitování papírových peněz. Tito muži byli natolik logičtí, aby viděli, že by bylo nekonzistentní zastavovat se u neomezeného vydávání stříbrných dolarů, které má konec konců nějaké náklady, když mohou neomezeně vydávat papírové dolary, což nestojí skoro nic.

V takto doložených faktech, které by biskup Buttler měl rozpoznat jako potvrzení své teorie „možného šílenství států“, bychom si měli uvědomit, že francouzský návrh dával lepší smysl než ten, který se objevil v naší zemi. Papír vydávaný Francouzi nespoléhal pouze na „vůli lidu“, ale také na jednu třetinu nemovitého majetku Francie; na ten nejvybranější nemovitý majetek ve městě a na venkově – zkonfiskovaný majetek církve a uprchlé aristokracie – a na moc použít emitovaný papír k nákupu nemovitého majetku za velmi příznivé ceny.

Na žádost svého kanadského přítele, který vyjádřil přání, aby tato přednáška byla aktualizována, jsem znovu prostudoval toto téma ve světle rozličných prací, které se objevily od mého rannějšího výzkumu – zvláště Levasseurovi „Histoire des classes ouvrières et de l’industrie en France“ – jedné z opravdu dobrých knih dvacátého století; – Dewarminova skvělého „Cent Ans de numismatique Française“ a rozličných odborných pojednání. Výsledkem bylo velké rozšíření některých důležitých témat a rozličné části byly sepsány jasněji, s lepším uspořádáním dodatečných informací.

Dal jsem si práci s přesností, revidoval celý tento článek ve světle nejnovějších publikací a svou autoritou ručím za správnost všech důležitých údajů. A nyní již nechávám celou záležitost na čtenářově posouzení.

ANDREW D. WHITE

Cornellova Universita

Září 1912

 
zpět na knihu
následující kapitola

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed