Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Sjednocení USB-C kabelů nedává žádný smysl

přidat komentář zpět na článek

Joseph

Inovácia

Častý liberrtariánsky argument proti tomuto nariadeniu je zastavenie pokroku, čo aj v článku zaznelo.
Ale keď sa vo svete prejde na niečo lepšie, prečo by EÚ na to neprešla? Veď firmy by určite tlačili na to, aby sa prešlo na nový kábel.

shaggy

Re: Inovácia

Lebo jednak firmy nebudú motivované vymýšľať niečo lepšie (načo, keď to aj tak nebudú môcť použiť) a ak by sa nejakým zázrakom niečo lepšie objavilo, tak ako si predstavuješ, že tá najjasnejšia a najmúdrejšia EÚ bude postupovať? Rok potom, čo ten konektor bude rozšírený všade inde, budú lobovať firmy, aby mocipáni zmenili svoje nariadenie.
Ďakuje, neprosím.

v6ak

Celkem souhlas, až na to napětí

Mám výtku k tomu napětí. USB power delivery (tj. standard pro napájení přes USB C) má mechanismy, jak si vyjednat napětí, které dodává zdroj, a maximální proud, který může spotřebič brát. Nevidím problém v nabíjení telefonu nabíječkou pro Nintendo Switch, byť je tu teoretická možnost, že dojde k poškození a já se budu hádat s více výrobci, kdo to zvoral. Myslím, že by se ale při připojeni libovolného USB C zdroje s USB C spotřebičem při splnění standardů nemělo stát nic horšího, než že se nedomluví, případně se domluví na malém příkonu a například se jen zpomalí vybíjení baterie. Ano, asi se objeví pár lidí, kteří se budou divit, proč notebooku nestačí zdroj pro telefon.

cerno

Re: Inovácia

Jako starej libertarián argumentuju hlavně tím, že nějakýmu óřadovi, kterej v životě nic, co by si někdo jiný chtěl koupit, neudělal, není nic po tom, na čem se s výrobcem domluvím. To je principiální záležitost.

Naopak z hlediska čistě praktického mám laptop, napájený barel konektorem na 19 V. Nestojím o to, aby mi nějaký neschopný óřada diktoval, že tenhle laptop si nemohu koupit, protože přes USB-C těch 200 Wattů potřebných pro napájení toho stroje prostě nedostanu. To jen blbeček v Bruseli si nedokáže představit, co všechno normální člověk může potřebovat, stejně jako Bureš a spol. netušili, kolik máme druhů podnikání.

Nehledě k tomu, že charging chip pro power delivery přes USB-C bude spolu s konektorem (BTW o kolik méně připojení USB-C vydrží ve srovnání s barelem?? Kdo to pak bude opravovat, resp. platit opravu, případně vyhodím kvůli rozbitému USB-C laptop za 3000 USD?!?) aspoň o 10 až 20 USD dražší, než analogické zařízení s dedikovaným napájecím kabelem (což mě vadí principiálně, byť prakticky se to v ceně mých zařízení ztratí, pro někoho to ale může představovat citelný výdaj navíc).

cerno

Re: Celkem souhlas, až na to napětí

Mému notebooku (jednomu z nich určitě) nebude stačit žádná USB-C nabíječka. AFAIK power delivery končí někde na 100 W a to je tak polovina toho, co do mašiny dostanu přes dedikovaný napájecí konektor. On by se asi ten laptop přes USB-C nabíjet dal, ale nesměl by u toho být v provozu, protože jinak by se baterie vybíjela i s připojenou nabíječkou, jen pomaleji.

Pokud je mi známo, tak nabíjení přes USB-C měřitelně prodražilo Dragonbox Pyru a hlavně významně zkomplikovalo design mainboardu i bedny. A takových příkladů budou desítky... a regulátoři se bijí v prsa, jak báječně linkují život normálním lidem a mnozí regulovaní hýkají blahem, jak jim je život komplikován... :-(

v6ak

Re: Celkem souhlas, až na to napětí

Od USB PD 3.1 je limit zvýšen na 240W – proud zůstal, zvýšilo se napětí. Pro *většinu* notebooků to bude stačit (a možná i těch 100W stačilo).

Co by ten notebook dělal se 100W? Záleží asi na zátěži. Při malé zátěži by se nejspíš nabíjel, při plné už možná ne.

Jinak já nejsem zastáncem té regulace. Jen proti ní nechci používat špatné argumenty.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed