Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Dějiny 17.6. - Smithovské dobytí ekonomického myšlení

přidat komentář zpět na článek

Tomáš Macháček

No, Dominiku

klobouk dolů a poděkování za to, že jsi to vydržel až do konce. Já si pravidelnou dávku ekonomického myšlení opravdu užíval.

Tomáš Fiala

Adam Smith

Já se mu až tolik nedivím. Já jsem v určité době dospěl k tomu, že nejlíp funguje bezzásahová = svobodná ekonomika. Dost mě vyděsilo to, že by teda neměl být stát. Tak to teda nee. A začal jsem vymýšlet a vymýšlet. Naprosto nehorázným způsobem jsem se do toho zamotal, ale měl jsem oproti Smithovi tu výhodu, že už tu byly texty Rothbardů, Misesů, Hayeků..., které Smith nemohl mít k dispozici. Já se tedy nedivím, že člověku tak vzdělanému a moudrému, připadal bezstátní svět nesmyslný/neproveditelný/neakceptovatelný. Ale právě tím, jak zastával stát, tak se mu ten jím popsaný svobodný ekonomický prostor posupně zamotával právě státními zásahy. Každé státní opatření vytvoří deformaci, ta si vynutí další opatření. No a Smith se do toho zřejmě postupně zamotal. Svobodná ekonomika a stát jsou v přímém rozporu. A on ještě v té době nemohl být na takové úrovni, aby tenhle rozpor vyřešil "odstraněním" státu.

Joe Doe

Re: Adam Smith

Uživatel Tomáš Fiala napsal:

Já se mu až tolik nedivím. Já jsem v určité době dospěl k tomu, že nejlíp funguje bezzásahová = svobodná ekonomika. Dost mě vyděsilo to, že by teda neměl být stát. Tak to teda nee...

Přesně tímhle jsem si před několika lety prošel také. První reakce byla ve smyslu „asi mi přeskočilo“, následovalo „kdo by stavěl silnice“ až po hlubším zkoumání to všechno přišlo jaksi samo a začalo do sebe pěkně zapadat.. Uznávám, že možná moje drobná výhoda byla způsobena okolnostmi, kde jsem v tu dobu na rozdíl od Smitha nepracoval na vysokém postu celního úřadu a o to jsem to měl jednodušší. Morálku stranou, ne nadarmo se říká, koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Bohužel to dobré co Smith okopíroval od Cantillona, Turgota a mnoha dalších pošlapal svou „pracovní teorií hodnoty“ a od té už byl jenom krůček k Marxově nadhodnotě, přes nadřazenou lidskou rasu až k dnešnímu modernímu „sociálnímu“ státu. Co napáchaly tyto ismy netřeba připomínat, a nebo ano? Kam se poděla ta stará subjektivní a ověřená teorie hodnoty? Zatímco dynamický neustále se rozvíjející systém založený na užitku a vzácnosti těm našim nadšeným plánovačům ne a ne zamrznout v čase i prostoru. Zkrátka škoda mluvit.. Kolik ještě přijde „světových“ ekonomických krizí než se lidstvo poučí?

HynekRk

Poslední díl

To je poslední díl? Tak to jsem toho přečetl zhruba 90 %. Dost zajímavé zejména Sumenhart, scholastici a Cantillon.

Dominik Stroukal

Pokračování?

Vím, že nebylo tolik čtenářů, ale docela mě to bavilo, udržovalo v rytmu a dozvěděl jsem se neskutečně moc souvislostí. Musím přiznat, že mě bavily hlavně souvislosti kolem a "drby" :)

Na(ne)štěstí je to teprve první kniha ze dvou, budu asi pokračovat, musím se rozhodnout tento týden.

Btw, první knížku už jsem vysázel, dodělám pár věcí a dám ji ke stažení a snad někdy i do nějakého minimálního fanouškovského tisku. Uvidíme.

Díky.

Dobrý Den

Velký dík

Díky za dobrou práci. Klidně bych to koupil jako e-knihu. Jestli bude jen papírová fanouškovská, rád bych, kdyby na mě zbyl taky jeden výtisk.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed