Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Kult jménem válka

přidat komentář zpět na článek

Ivo

Všechno špatně

Nehodláte se hned na začátku své úvahy zásadně pouštět do diskuze na ta témata, která jsou Vám nepohodlná a s vaší filosofií argumentačně neobhajitelná. Škoda energie, kterou jste tomu věnoval.

Tomáš Fiala

.

Aby bylo jasno, nejsem zastáncem "atomového" řešení konce války v Tichomoří, nesouhlasím s ním a argumenty mám zhruba stejné jako v článku. Jenže přeci jen musím vzít na vědomí, že Japonci byli i tou dobou ještě pořád dost zfanatizovaní. A nakolik ti nevinní civilisti podporovali válečné šílenství jejich císaře? Byli opravdu tolik nevinní? Neomlouvá to však v žádném případě běsnění vládců na obou stranách. Já vím ještě o jedné a domnívám se daleko větší (nestydím se napsat) prasáně spojené s WWII. Totiž o plošném bombardování německých měst bez ohledu na cíle, které se dělo s plně vědomým úsměvem tlustého dobytka se sázecím kolíkem v hubě... Ano. Hirošima a Nagasaki byla strašná akce. Ale s ukrutným skřípěním svého draze zaplaceného umělého libertariánského chrupu musím uznat, že alespoň proboha splnila cíl. Prostě přes všechny výhrady to alespoň probůh znamenalo konec... Plošné zničení celého Německa a uvržení celého národa do chudoby nikoli v nedostatku, ale ve zničenosti, kterou si nedovedeme představit, to je podle mého názoru ještě odpornější špína, která dokonce ani k ničemu nevedla. Japonci po těch dvou blescích dali prostě ruce vzhůru. Němci po vleklém pomalém ničení už nepodporovali nacistické vedení. To pomalé strašné ničení jejich domovů ale nebylo podnětem k rychlému řešení ze strany řadových Němců. Oni jen bránili ty zbytky, které jim ještě zbývaly k přežití. Všichni. Civilisti i ustupující vojáci. V posledních týdnech už to nemělo jiný náboj, než bránit to, co ještě zbylo k použití k životu... Vleklá hrůza...

No radši se tím dál nebudu zabývat. Jsou to etatistické dobytčárny...

libertarian

všetko zle II.

Autor sa dopustil vo svojej uvahe základného omylu - použil libertarianske princípy na hodnotenie konania jedného subjektu v rámci etatistickej spoločnosti.
Libertarianske princípy sú plne opodstatnené v spoločnosti - kde sú akceptované ako normy. Akonáhle je jedinec, (alebo jednotlivý štát) v prostredí nielen etatistickom, ale doslova zločinnom, tak je situácia zložitejšia.

Libertarianske princípy NEODMIETAJÚ hrubú silu. Ani zabíjanie.
V libertarianskej spoločnosti má každý subjekt plné právo sa brániť - a nevidím ani dôvod používať (etatistické) pravidlo "primeranej" obrany.
Pri obrane svojho života má každý , aj libertarian, plné právo vyzabíjať plný autobus útočníkov.


FK

Ano.

Ve světle principů, kterým věřím, souhlasím s tím co jste napsal. Tomu vraždění se lidé nemohli a nemohou vyhnout, pokud budou v zajetí státismu a slepého následování vládnoucích autorit.

qed

Re: všetko zle II.

Uživatel libertarian napsal:
Autor sa dopustil vo svojej uvahe základného omylu - použil libertarianske princípy na hodnotenie konania jedného subjektu v rámci etatistickej spoločnosti. Libertarianske princípy sú plne opodstatnené v spoločnosti - kde sú akceptované ako normy. Akonáhle je jedinec, (alebo jednotlivý štát) v prostredí nielen etatistickom, ale doslova zločinnom, tak je situácia zložitejšia.To je to, že libertariánska teória nemá žiadny vzťah k tomu čo treba robiť v nelibertariánskom svete. Ako keby sa zem zľahla po týchto argumentoch a ako keby svetovláda trvala na tom, že libertariánstvo môže kvitnúť len potiaľ, pokiaľ sa nebude zaoberať tým, aké chovanie v tomto nelibertariánskom svete vedie k zavedeniu libertariánskeho systému. A všetky libertariánske ovce to, samozrejme, zhltli aj s navijakom, ako je to pre libertariánske ovce typické.

FK

Re: všetko zle II.

Uživatel qed napsal:

Uživatel libertarian napsal:
...To je to, že libertariánska teória nemá žiadny vzťah k tomu čo treba robiť v nelibertariánskom svete. Ako keby sa zem zľahla po týchto argumentoch a ako keby svetovláda trvala na tom, že libertariánstvo môže kvitnúť len potiaľ, pokiaľ sa nebude zaoberať tým, aké chovanie v tomto nelibertariánskom svete vedie k zavedeniu libertariánskeho systému. A všetky libertariánske ovce to, samozrejme, zhltli aj s navijakom, ako je to pre libertariánske ovce typické.


Libertariánská teorie nám umožňuje ospravedlnit si své jednání v tom nelibertariánském světě. Jinými slovy mohu dělat státu to co on dělá mně.

qed

Re: všetko zle II.

Uživatel FK napsal:
Libertariánská teorie nám umožňuje ospravedlnit si své jednání v tom nelibertariánském světě. Jinými slovy mohu dělat státu to co on dělá mně.Čiže môžeš kradnúť ukradnuté peniaze, v čom ti, mimochodom štát nebude až tak brániť. Miesto toho, aby si sa dokázal ubrániť krádeži alebo obrániť ostatných pred krádežou. Chováš sa ako zbabelec.

FK

Re: všetko zle II.

Uživatel qed napsal:

Uživatel FK napsal:
...Čiže môžeš kradnúť ukradnuté peniaze, v čom ti, mimochodom štát nebude až tak brániť. Miesto toho, aby si sa dokázal ubrániť krádeži alebo obrániť ostatných pred krádežou. Chováš sa ako zbabelec.


To je princip spravedlnosti. Pokud jsem okradený, jsem poškozený a tudíž chci satisfakci. Protože tento systém mi jí neposkytne, musím využít každou možnost jak stát připravit o jeho peníze.
Proto nemám žádnou nenávist k těm co berou dávky, nebo dotace, protože v tom není prvek násilí. Násilí, nebo pohrůžka násilím je jen ve zdanění.

qed

Re: všetko zle II.

Uživatel FK napsal:
To je princip spravedlnosti. Pokud jsem okradený, jsem poškozený a tudíž chci satisfakci. Protože tento systém mi jí neposkytne, musím využít každou možnost jak stát připravit o jeho peníze. Proto nemám žádnou nenávist k těm co berou dávky, nebo dotace, protože v tom není prvek násilí. Násilí, nebo pohrůžka násilím je jen ve zdanění.A zamyslel si sa nad tým, k čomu takýto prístup vedie, či riešiš len svoje malé nepodstatné "ja"?

FK

Re: všetko zle II.

Uživatel qed napsal:

Uživatel FK napsal:
...A zamyslel si sa nad tým, k čomu takýto prístup vedie, či riešiš len svoje malé nepodstatné "ja"?


Dodržuji princip NAP. Tedy neinicuji žádné násilí. Co bys chtěl víc? A své Já budu vždy řešit dle svých priorit ať už se ti to líbí nebo nelíbí, protože pro mne je podstatné a na tvém názoru mně nezáleží.

qed

Re: všetko zle II.

Uživatel FK napsal:
Dodržuji princip NAP. Tedy neinicuji žádné násilí. Co bys chtěl víc? A své Já budu vždy řešit dle svých priorit ať už se ti to líbí nebo nelíbí, protože pro mne je podstatné a na tvém názoru mně nezáleží.V žiadnom prípade ti ale nejde o všeobecnú nápravu situácie. Iba o nápravu tvojej vlastnej situácie. A to ešte špatne odôvodnenú.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed