Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Mýty o anarchokapitalismu - předpokládáme hodné lidi

přidat komentář zpět na článek

ŠimonM

Ty zlé lidi beru jako argument

Taky se setkávám s námitkou, že lidé jsou zlí, sobečtí a bez pravidel se pozabíjejí. A s tím se dá souhlasit. Jenže pro mě osobně je ten fakt spíš argumentem k tvrzení, že právě proto společné vlastnictví nebo řízení společnosti nedává smysl. Socialismus (etatismus) přináší spoustu problémů právě proto, že lidé jsou sobečtí. Jak krásně ukazuje Tragédie obecní pastviny, lidé si věcí váží leda v případě, že jim ty věci patří. Mám takový příklad ze studentských kolejí. Společné prostory jsou obvykle nejšpinavější, protože se (skoro) nikdo neobtěžuje uklízet. Se společnými mycími prostředky se plýtvá, společný nábytek se rychle ničí atd atd.

Navíc často ti lidé, kteří ukazují na ty ostatní zlé a sobecké jsou ti, kteří to samé nedělají. V ten moment se dá krásně ukázat a říct: "No vidíš a ikdyž ty to neděláš, tak za ně musíš platit." Jinými slovy vysvětlit jim, že platí i za to, co nikdy neudělali a neudělali by.

Hynek

Naopak

Naopak, anarchokapitalismus může teoreticky (prakticky asi ne) dopadnout jako anarchokomunismus, anarchopacifismus, nebo třeba anarchobudhismus (ano to existuje). V principu není s v konfliktu s ničím kromě násilí a nikoho k ničemu nenutí. Bude tedy fungovat s jakýmikoli lidmi, vyjma zastánců agrese (etatisté, militantní anarchokomunisté).
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed