Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Regulace žárovek

přidat komentář zpět na článek

cerno

terminologie vs. newspeak

S obsahem článku lze bezezbtku souhlasit.

Co se názvosloví týče, bylo již jednou vymyšleno a měli bychom se jej držet.

* Žárovky mají skleněnou baňku s vakuem, v níž je vlákno rozžhavené elektrickým proudem. Jsou pojmenovány od slova ŽÁR.

* Výbojky mají skleněnou baňku se zředěným plynem nebo parami vhodného kovu. Tímto médiem prochází elektrický proud v podobě elektrického oblouku -- VÝBOJE -- a ionisované atomy nebo molekuly vydávají viditelné světlo.

* Zářivky mají skleněnou trubici s rtuťovými parami, v níž probíhá elektrický výboj, vydávající ultrafialové světlo. Toto ultrafialové světlo dopadá na luminofor, jenž ZÁŘÍ ve viditelném světle.

* Svítivé diody (LEDky) jsou polovodičové součástky (DIODY), u nichž svítí při průchodu proudu PN přechod.

Nepřistupujme na newspeak propagátorů alternativních světelných zdrojů. LEDka ani kompaktní zářivka NEJSOU žárovky. Neochota trvat na správné terminologii vedla k převrácení pojmu liberalismus, k zamlžení významu pojmů pravice a levice i k časté záměně pojmů svoboda a demokracie. Nemůžeme-li vyjádřit myšlenky tak, aby jim ostatní přesně porozuměli, nedává mezilidská komunikace smysl.

Každý ze světelných zdrojů má své specifické vlastnosti, výhody a nevýhody (insideři vědí, ostatní mohou nastudovat, mají-li zájem). S VYSLOUŽILÝMI LEDKAMI A KOMPAKTNÍMI ZÁŘIVKAMI CHODÍM DO SBĚRNÉHO DVORA, ŽÁROVKY HÁŽU DO KOŠE.

Hynek Nedělka

Re: terminologie vs. newspeak

Snad nebude tak zle. Užívané pojmy jako úsporná žárovka jsou sice nesprávné, ale pochybuji, že by to něčemu vadilo. Pro techniky je podstatné to vědět, pro laiky ne.

Hynek Nedělka

Úspora peněz

Ušetříme? Tam, kde se svítí jen málo (sklep, půda, chata) se nevyplatí kupovat nové osvětlení. Tam, kde se to vyplatí, netřeba EU.

Vladislav Veselý

Re: terminologie vs. newspeak

Podle mě je dodržování terminologie důležité. Rozmlžování pojmů umožňuje manipulaci. Stačí otevřít noviny, pustit televizi, rozhlas... a už to jede - pozitivní diskriminace, potřebná státní podpora nebo regulace, negativní růst, společenská odpovědnost firem, neziskové organizace, nutná evropská integrace, progresivní liberální politika, libertariánský socialismus, xenofobní protievropská...

libertarian

.....

Pani autorke musí byť z toho zle. Diskutéri si z jej názorov povšimli iba nejakú terminologiu. Ktorej aj tak skoro nik nerozumie.
Mohla radšej vložiť nejakú kapitolu z fyziky.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed