Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Vzdělání pro chudé aneb nezapomínejme na charitu

přidat komentář zpět na článek

O´ Pruz

Na charitu zapomeňte.


Buď trh nebo charita. Jedno vylučuje druhé.

Nejlépe to vystihují autorova slova závěru >> bude celá řada takovýchto služeb poskytována na soukromé bázi

Předně je důležité slovo BUDE, nebo lépe v nějaké velmi nekonečné vzdálenosti BUIDE.
Případně, pokud z toho bude nějakej vejvar. Tak to určitě BUDE na soukromé bázi.

Je úsměvné na pozadí tohoto článku, jak církve bojují o majetky, ABY ta charita.

Řádím do kategorie. Čisté komunistické kecy.

gofry

Re: Na charitu zapomeňte.

Uživatel O´ Pruz napsal:

Předně je důležité slovo BUDE, nebo lépe v nějaké velmi nekonečné vzdálenosti BUIDE.
Celý článok je prešpikovaný informáciami o tom, ako to už dávno bezproblémovo fungovalo, a ty hovoríš o nejakom nekonečnom "bude"?

Tak tu máš príklad, ako charita funguje DNES: http://www.alza.cz/Publish.asp?idpm=1161 a http://www.alza.cz/charitativni-predmety/18851911.htm

Petr Málek

Re: Re: Na charitu zapomeňte.

Uživatel gofry napsal:

Uživatel O´ Pruz napsal:

Předně je důležité slovo BUDE, nebo lépe v nějaké velmi nekonečné vzdálenosti BUIDE.
Celý článok je prešpikovaný informáciami o tom, ako to už dávno bezproblémovo fungovalo, a ty hovoríš o nejakom nekonečnom "bude"?

Tak tu máš príklad, ako charita funguje DNES: http://www.alza.cz/Publish.asp?idpm=1161 a http://www.alza.cz/charitativni-predmety/18851911.htm


Do not feed the troll... http://en.wikipedia.org/wiki/Do_not_feed_the_troll

O´ Pruz

Re: Re: Na charitu zapomeňte.

Drahý gofry,

odhaduji, že jsi netklý praktickým životem. Nakonec, pro lepší pochopení, svěř se se svým profesním životem. Stačí heslovitě.

>> prešpikovaný informáciami o tom, ako to už dávno bezproblémovo fungovalo,

čo bolo, to bolo těrazky som majorom. Argumentace na úrovni, před 200 léty nikdo o internetu nevěděl.

Patrně jsi taktéž netklý informacemi o povinnosti zaměstnavatele, pokud zaměstnává víc než 25 lidí, odebírat jisté množství výrobků z chráněných dílen. Jinak odvody státu.
Takže kombinace nutnosti a vypočítavosti. Určitě tam bude i jistá dávka vychcanosti.

Můžeš těmi prošpikovanými informacemi pokračovat.

Na hodnocení „Čisté komunistické kecy. “ to nic nezměnilo.

Za sebe.
Pokud po mně chce kdokoli prostředky na charitu postupuji následovně.
Nech mi ve zjednodušené podobě zašlou údaje z účtu osobních nákladů.
Pokud je účet nulový, zasílám peníze v ostatních případech ani omylem.
Doposud mi nikdo nikdy požadované údaje nezaslal. Zkus hádat proč. Patrně je ta charita takovej bočák pro manželky politiků, jak jim zajistit „odpovídající“ životní úroveň. Nebo jde o případ. Dejte nám peníze a budeme dělat charitu. Třeba jako klokánek a jiné. Jo jo, žvanění o charitě je záslužná činnost. A nezapomeň hlavně pro potřebné v Africe. Určitě to budou muset organizátoři zkontrolovat a zajistit. Vcelku dobrá dovolená.

Ještě jsem nikdy žádnou charitu neviděl .

gofry

Re: Re: Re: Na charitu zapomeňte.

Uživatel Malcik napsal:

Do not feed the troll... http://en.wikipedia.org/wiki/Do_not_feed_the_troll
Jj, to som si už čítal, ale ešte nie som úplne presvedčený, že je to najlepším riešením.

Pretože aj keď sa niekto nespráva necivilizovane, kritizuje osobu autora miesto kritizovania myšlienok uvedených v článku (alebo príspevku) a podobne, tak môže mať pravdu a dá sa od neho niečo naučiť. Ja som zatiaľ stretol len veľmi málo ľudí, ktorí by dokázali slušne nesúhlasiť, takže si musíme vystačiť s neslušnými nesúhlasiacimi, aby sme sa niekam posunuli :-)

Samozrejme by sa mi viac páčilo, keby O´Pruz napísal niečo štýlom "Hele gofry, to že alza predáva charitatívne veci nemusí nutne znamenať, že to robia dobrovoľne. Dnešný štát totiž núti firmy nad x zamestnancov k tomu, aby tieto výrobky odoberali. Takže možno by to robili sami od seba ale možno aj nie." To by bolo konštruktívne, k veci, bez emócií, bez urážania, bolo by to skvelá, inteligentná debata medzi ľuďmi zdieľajúcimi svoje (rozdielne) názory a skúsenosti a obohacovala by obe strany. Bohužiaľ svet nie je perfektný [alebo chvalabohu? ,-)]. V "reálnom" živote sa niekedy takémuto správaniu nedá vyhnúť a asi je potom lepšie mať skúsenosti aspoň z internetovej diskusie.

Jasné, keď to prekročí nejakú rozumnú hranicu, asi to už nemá zmysel, ale u mňa ju ešte O´Pruz neprekročil, aj keď ďaleko od toho nie je ,-)

O´ Pruz

Re: Re: Re: Re: Na charitu zapomeňte.

Hele gofry,

je vcelku zajímavé proč proč tem článek byl napsán.
Nacházím dvě základní krajní možnosti.
Autor věří tomu co píše, pak mu nevěřím a trošičku, navíc velmi vzdáleně mi to připomíná předchozí režim. Zajímal vy měn tvůj názor.
Je to podnikatel v charitě. Pak mu naopak věřím. Rád by zvýšil své podnikatelské možnosti.
Patrně ale půjde o kombinací obého. Je to v pořádku, on to trh nakonec vstřícně vyřeší za nás.

Napadá mi ještě jedna možnost. Bez zbytečné ztráty času se do charity pustit hned a vlastními silami.
Asi nebude nákladné podat inzerát a požádat nějakého hodně zanedbaného cigánka, že se o něj autor charitativně postará, poskytne mu přístřeší stravu, kapesné, dovzdělá ho. Ukáže a naučí základní hygienické návyky. Pokud bude mít autor více chuti v charitě, jistě uvítá i rodiče onoho drobně zanedbaného cigánka. Pokud shledá, že by i prarodiče potřebovali trochu té charity, ji stě bude pamatovat i na ně.
Pokud i tak nebude charitativně uspokojen, může v přijmout dalšího a čim víc zanedbaného cigánka tím líp.

Co myslíš gofry, jsou ještě jiné možnosti, co autorovi doporučit v praktické charitě. Můžeme to potom sepsat a zaslat. Jistě bude potěšen a uvítá náš zájem o problematiku charity.

Napadá mne další myšlenka, ten inzerát podáme mi. Já za Česka a ty za Slovensko. Půjde o mezinárodní spolupráci, To dodá tomuto charitativnímu projektu váhu a prestiž. Prosím jen zajisti přes pana Malcika autorovu adresu. Uvedeme ji jako první pilotní projekt. Mám jen drobné obavy. Nemám dostatek informací o množství těch zanedbaných Cigánků. Mohl by ten projekt zkrachovat na nezájmu. Jistě připustíš, že by to byla škoda a mezinárodní ostuda. Tak se gofry drž.

libertarian

charita v etatizme a socializme

Tento článok je mimo realitu. Preberá storočné skusenosti a aplikuje ich do sučasnosti.
V sučasnosti vznikajú "chudobní" ludia ako produkt etatizmu a socializmu. A to minimalne dvoma spôsobmi :
- bezbrehým rozdávaním socialnych dávok , prídavkov, podpôr, ... stát motivuje ludí k ničnerobeniu. Stat učí ludí, že žiť sa dá aj bez práce.
- stat svojimi superRegulačnými zasahmi poškodzuje podnikanie, demotivuje podnikateľov rozširovať svoj biznis, odčerpáva zdroje, a takto humpluje spoločnosť, v dôsledku čoho ludia chudobnejú viac, ako by zodpovedalo rozvoju vedy , techniky...

A je paradox, že práve tí najviac postihnutí, schudobnelí ludia sú zaroveň najväčší podporovatelia statnych zasahov a státneho humplovania spoločnosti.
Štát dnes škodí celej spoločnosti, a treba mu v tom zabrániť. Nie naprávať dôsledky toho škodenia.

libertarian

charita , štát a cigáni

V sučasnosti vznikajú "chudobní" ludia ako produkt etatizmu a socializmu. Pol miliona cigánov na slovensku, ktorí už 20 rokov žiju komplet iba zo socialnych dávok a detských prídavkov, je názorným príkladom a DôKAZOM toho, ako štát dokáže vo veľkom, doslova priemyselne vyrábať celú spoločenskú vrstvu chudiny.
Štat nastavil výšku svojej "charity" tak, že cigánovi sa neoplatí pracovať. Svoje prímy by po zamestnaní sa výrazne znížil oproti sučasným socialnym dávkam. Na webe su o tom podrobné dôkazy.

Petr Málek

Re:

Myslím, že článek je velmi dobrý. Samozřejmě sto let je dlouhá doba, ale těžko můžeme požadovat mladší empirický výzkum v oblasti dobrovolné sociální pomoci, když je to zhruba právě těch sto let, od kdy začal vznikat sociální stát. Takže na toto téma je to maximum možného. Navíc ekonomické chování lidí se většinou v čase nemění a nevidím důvod, proč by v dnešní době měl být v absenci sociálního státu altruismus menší než kdysi. Ostatně i dnes lidé přispívají na charitu i nad rámec povinných odvodů na sociální pojištění, to samé platí i pro některé firmy, např. můj zaměstnavatel je v charitě velmi činný. Stejně tak když se člověk podívá na různé ekologické aktivisty, vegetariány apod. - ponechme stranou, co si o jejich názorech myslíme, ukázat na tom chci pouze to, že lidé mají altruistické cítění, nejsou zvířata a rozhodně nemám obavu, že by se v absenci státu nikdo nepostaral o sirotky, postižené, ležáky apod. Kritici často libertariánům vyčítají, že je to pouze naivní teorie, ale jak ukazuje článek, funguje to i v praxi, tedy fungovalo to do té doby, dokud to bylo třeba a není důvod si myslet, že by tomu dnes mělo být jinak.

gofry

@O´Pruz

Autor netvrdí, že priamo on bude prevádzkovať charitu, alebo že to bude robiť každý človek. Podobne keď niekto napíše, že slobodný trh sa postará o dostatok potravín lepšie ako centrálne plánovanie, tak to neznamená, že priamo autor bude tie potraviny vyrábať.

Na svete sú ľudia, ktorí majú dobrý pocit z pomáhania. Títo ľudia budú "robiť charitu" a budú vymýšľať rôzne spôsoby, ako túto charitu financovať. Pomocou smsiek, pravidelných príspevkov, koncertov, atď. Všetci ľudia ani nemôžu robiť charitu, potom by nemal kto vyrábať jedlo, oblečenie, bývanie atď.

Ďalšia vec je, že nie každý, kto je chudobný si charitu zaslúži. Napríklad ľudia, ktorí môžu pracovať, ale nechce sa im, si podľa mňa nezaslúžia žiadnu podporu, pretože žiadne bohatstvo nevytvárajú, aj keď by mohli. A to je presne to, v čom štát zlyháva - podporuje obrovské množstvo ľudí, ktorí si charitu nezaslúžia. Prejedajú tak bohatstvo, ktoré vyprodukovali cudzí ľudia, ktorí strávili časť svojho života produkovaním daného bohatstva. Dá sa teda povedať, že štát kradne niektorým ľuďom časť ich života a dáva ju iným. To je podľa mňa nemorálne.

O´ Pruz

Re: @O´Pruz

Hele gofry, 

jistě to znáš, žádný oběd není zadarmo. Patrně je to nemorální, ale to je tak vše co s tím dělat.

Z toho mi plyne jen jedno. Charita je biznis jako každej jinej. Podmínka dobrého charitativního kšeftu je, jak jistě víš, dobrej marketing. To je to takový to jednání, jak mnohé podstatné hodně zamlčíš, a mnohé naopak nepodstatné velice zveličíš.

Pořádáme charitativní koncert.
Nikde se nedozvíš zdali kapela/y, organizátoší, spíkři a kdokoli zúčasněný to udělal grátis, nebo za normální honorář. Víš on je to pak dar, a to je pekelná potíž. Takže je dobrý navodit dojem charity, ohloupit dostatek lidí, aby si mysleli, že jde o charitu. Nutná podmínky je nakonec ukázat zvětšeninu šeku, kolik toho ti dobří lidé těma SMS poslali, udělat za jednou lidskou hloupostí fajku, a rozjet další charitativní akci. Vůbec nejlepší jsou přírodní katastrofy. To by se lidé ucharitovali.

Gofry už toho nechám. Ono to vcelku nikam nevede.
Pokud tomu autor věříš, věř mu. Já si takové povídačky nenechám za žádnou cenu vnutit.

gofry

Re: Re: @O´Pruz

Uživatel O´ Pruz napsal:

Hele gofry, 

jistě to znáš, žádný oběd není zadarmo. Patrně je to nemorální, ale to je tak vše co s tím dělat.

Z toho mi plyne jen jedno. Charita je biznis jako každej jinej. Podmínka dobrého charitativního kšeftu je, jak jistě víš, dobrej marketing. To je to takový to jednání, jak mnohé podstatné hodně zamlčíš, a mnohé naopak nepodstatné velice zveličíš.

Pořádáme charitativní koncert.
Nikde se nedozvíš zdali kapela/y, organizátoší, spíkři a kdokoli zúčasněný to udělal grátis, nebo za normální honorář. Víš on je to pak dar, a to je pekelná potíž. Takže je dobrý navodit dojem charity, ohloupit dostatek lidí, aby si mysleli, že jde o charitu. Nutná podmínky je nakonec ukázat zvětšeninu šeku, kolik toho ti dobří lidé těma SMS poslali, udělat za jednou lidskou hloupostí fajku, a rozjet další charitativní akci. Vůbec nejlepší jsou přírodní katastrofy. To by se lidé ucharitovali.

Ja netvrdím, že všetko, čo sa dnes ako charita prezentuje aj charitou je. Ale pokiaľ sa ti nepozdáva súkromná charita, tak na ňu nemusíš prispievať. Na štátnu musíš aj keď všetci vedia, že je to rozkrádačka.

Ako by podľa teba mala ozajstná charita vyzerať?

Roman2

charita

Můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, že v určitých kruzích člověk těžko odmítá, když někdo dostane nápad uspořádat charitativní akci. Přispěli jsme tehdy a já se pak účastnil focení (za účelem reklamy a prestiže). Samozřejmě to taky mohl být humbuk a všichni mávali svými obřími šeky na statisíce, jen aby ze mě vytáhli těch pár tisíc ,-)

HynekRk

Ahoj Libertariane

Ahoj Libertariane, rád tě vidím, už dlouho jsem tě nikde neviděl! S tvým komentářem lze souhlasit. Ale cílem článku nebylo rozhodně popisovat současný stav! Článek měl naopak popsat – a to na základě prácí historiků a bádání v archívu – právě situaci za neexistence státu blahobytu nebo za jeho jen omezené existence. Samozřejmě je to historismus, proto jsou jeho možnosti omezené.

HynekRk

Charita

Jinak jsem tady zahlédl také komentář, zda nemám něco společného s charitou. Mám, a to jako dárce, ale zatím jsem aktivně charity neučástnil.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed