Mises.cz

Mises.cz

Všechny články autora Vladimír Krupa

obrázek k článku

Pokračování polemiky s ČNB

Mojmír Hampl se v boji o vnímání kroků ČNB nevzdává snadno a hází kritikům rukavici v podobě svých poznámek k debatě o měnových intervencích.

obrázek k článku

České století

Zdá se, že lidé jen neradi volí někoho, kdo je samotné výrazně morálně převyšuje. Plusové body u nás kandidátům přináší přiznání, že kvůli své kariéře jsou ochotni vlézt do strany, a překážkou zisku hlasů není ani pravděpodobná spolupráce s tajnou policií.

obrázek k článku

Oprava rozbitého měnového systému

Ještě před tím, než zkolaboval trh s nemovitostmi a vlády začaly pumpovat do ekonomiky miliardy, aby jí zachránily, žil byl programátor s přezdívkou Satoshi Nakamoto. Ten bez velkých fanfár vytvořil ideu s potenciálem změnit svět. Ta idea dostala název Bitcoin.

obrázek k článku

Bude ČNB kupovat uhlí a brambory?

Debata o intervencích ČNB pokračuje i nadále (naši centrální bankéři asi čekali vřelejší poděkování za to, jak pěkně a včas nás zachránili), a to i ze strany ČNB.

obrázek k článku

ČNB - probouzející se obr

Jedním z charakteristických rizik naší doby je, že jsme vydáni na milost a nemilost rozmarům poměrně úzké skupiny lidí.

obrázek k článku

Walter Badgehot a tradicionalismus v bankovní praxi

Jeden z nejslavnějších šéfredaktorů časopisu The Economist, Walter Badgehot (1826-1877), byl přesným prototypem „pozdního“ britského klasického liberála 19. století, jak je vylíčil Murray Rothbard.

obrázek k článku

Volby - a co od nich čekat?

Zdá se vám program většiny kandidujících stran stejný či v ničem podstatném se od sebe nelišící?

obrázek k článku

Inflace a bolševici

Když už byli bolševici jednou u moci, tak se samozřejmě nemohli zdržet toho, aby si vyzkoušeli svoje pozoruhodné teorie v praxi.

obrázek k článku

Boj o inflaci

Jedním z evergreenů při úvahách o peněžní problematice v rámci rakouské školy je boj o význam termínu inflace.

obrázek k článku

Matematická ekonomie neprochází analýzou výnosů a nákladů

Očividným faktem je, že z lidí zajímajících se o ekonomii má 95 % komparativní výhodu v ekonomické intuici, protože matematické ekonomii pořádně nerozumí.

obrázek k článku

Původ sociální spravedlnosti

Přestože naše sofistikované statické průzkumy ukazují, že čtenáři bývají odrazováni délkou článku, odvážím se předložit tenhle delší tok úvah, protože může pomoci při zodpovězení některých zásadních otázek, kterými se přemýšliví čtenáři našeho webu nepochybně trápí.

obrázek k článku

Problematika politické autority

Přečetl jsem pravděpodobně všechny hlavní práce o libertariánské filosofii, které byly vydány, a podle mého soudu patří The Problem of Political Autority: An Examination of the Right to Coerce and the Duty to Obey od Michaela Huemera mezi to nejlepší v tomto žánru.

obrázek k článku

Protest daňových (ne)platičů

S postupující krizí ministry financí stále více tlačí ta nemilá skutečnost, že státní pokladny fungovaly celá minulá desetiletí na dluh. Setrvalá nerovnováha mezi státními příjmy a výdaji se začala jevit politikům jako problém, který by se měl „nějak“ řešit.

obrázek k článku

Poznámky a vzpomínky - 15. Boj za přežití Rakouska

Když jsem odešel do Ženevy, nedělal jsem si o vyhlídkách rakouského boje za autonomii žádné iluze.

obrázek k článku

Poznámky a vzpomínky - 14. Moje aktivity v Ženevě

Aparát Handelskammer se stal nepohodlný všem politickým stranám. To bylo z velké části způsobeno aktivitami, jež byly vnímány jako výsledek mého úsilí.

obrázek k článku

Poznámky a vzpomínky - 13. Epistemologické studie

V průběhu devatenáctého století začaly na troskách starých náboženství vznikat různé sekty, které se snažily nabízet svým následovníkům „náhradu“ za ztracenou víru.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed