Mises.cz

Mises.cz

Všechny články autora Vladimír Krupa

obrázek k článku

Fungování ekonomiky v podmínkách poklesu cenové hladiny

Rozebereme si argumenty týkající se odkladu spotřeby, účetní ztrátovosti firem, redistribučního efektu, cenových a mzdových nepružností a rozebereme si různé příčiny deflace.

obrázek k článku

Ekonomická sofismata: post hoc, ergo propter hoc

„To proklatý volný obchod působí veškeré potíže. Slibovali nám jeho nekonečné požehnání, přijali jsme ho a nyní továrny zavírají a lidé trpí“

obrázek k článku

Rasová segregace před Nejvyšším soudem

Thomas Woods - 33 otázek z Amerických dějin, které nemáte klást

obrázek k článku

Kdo zabil Ústavu?

S Ústavou je ten problém, že samotná vláda, kterou má omezovat, je její jediný interpret. A navíc právě vláda je dnes tím, kdo nás vzdělává.

obrázek k článku

Dopis voličům z okresu Saint-Séver

Volební krédo z roku 1846

obrázek k článku

Cobden, Bright a „Liga“

Cílem Ligy se stalo zmobilizovat veřejné mínění a vyvinout tlak na parlament aby zrušil obilné zákony, širším záměrem se pak stala propagace volného obchodu a odstranění všech obchodních bariér naprosté svobodě směny.

obrázek k článku

Ekonomické deprese: jejich příčina a léčba

Co je tedy příčinou periodicky se opakujících ekonomických depresí? Musíme vždy zůstat agnostiky ohledně příčin boomu a propadu?

obrázek k článku

Já, tužka

Tužka vypráví svůj příběh o tom, kdo a jak jí vyrobil, než se dostala ke spotřebiteli. Příběh ukazuje, jak nesmírně dlouhá a složitá je výroba tak primitivního předmětu v dnešní společnosti s dělbou práce. Tím ukazuje, že pokusy o centrální plánování takových složitých procesů jsou směšnou utopií.

obrázek k článku

O teorii centrálně řízené ekonomiky: Analýza německého experimentu

obrázek k článku

Johann Karel Rodbertus (1805-1875)

Počátečním bodem Rodbertusovi teorie úroku je tvrzení, které do ekonomické vědy uvedl Adam Smith, a které bylo rozpracováno Ricardovou školou, že zboží je, ekonomicky vzato, produktem pouze a výlučně práce a náklady nejsou nic jiného než práce.

obrázek k článku

Náš nepřítel – Stát

Toto je nejvážnější nebezpečí, které dnes hrozí civilizaci: státní intervence, absorpce veškerého spontánního úsilí společnosti Státem; tedy toho spontánního historického jednání, které dlouhodobě udržuje, vyživuje a pohání lidské osudy.

obrázek k článku

Peníze a ekonomický cyklus

obrázek k článku

Izajášova práce

obrázek k článku

Rakouská teorie ekonomického cyklu

Základní vysvětlení rakouské teorie ekonomického cyklu - pravděpodobně jediné známé teorie, která byla schopna předpovědět a vysvětlit prakticky všechny hospodářské krize v posledních několika stech letech.

obrázek k článku

Co jsou peníze?

„Proklaté peníze! Proklaté peníze!“ volal zoufale ekonom F…, Vycházeje z ministerstva financí, kde se právě zvažovalo zavedení papírových peněz.

obrázek k článku

O Marxovi

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed