Mises.cz

Mises.cz

Všechny články autora Vladimír Krupa

obrázek k článku

Socialistická tradice (IX. část) - Utopie a utopisté 2

Utopie se nestaly ani tak kritikou našeho společenského zřízení a způsobu vlády, jako kritikou lidské povahy. V důsledku toho nám tvůrci Utopií nedávají nahlédnout pouze na dokonalý stát, ale na dokonalého člověka.

obrázek k článku

Socialistická tradice (VIII. část) - Utopie a utopisté 1

Jsou to právě tyto pasáže (všechny vyslovené Hythlodayem), díky kterým se Utopie stala živou knihou po další čtyři staletí. Ať už si More osobně myslel cokoliv, tak z Rafaela Hythlodaye udělal velice slibného revolučního socialistu. 

obrázek k článku

Socialistická tradice (VII. část) - Židovská a křesťanská tradice 3

Když jsme si popsali obecnou pozici křesťanských Otců, můžeme si uvést několik konkrétních příkladů na často citovaných pasážích, v nichž měli Otcové údajně projevit komunistické sklony.

obrázek k článku

Socialistická tradice (VI. část) - Židovská a křesťanská tradice 2

Thomas More představil obyvatele Utopie jako akceptující křesťanství, protože viděli, že „Kristus a jeho následovníci žili podle našich pravidel.“ Nakolik jsou prvky socialismu obsaženy v Evangeliích a popisu začátcích křesťanství ve Skutcích Apoštolů je otázka, kolem které se vytvořila kontroverze.

obrázek k článku

Socialistická tradice (V. část) - Židovská a křesťanská tradice 1

Pokud z řecko-římského světa odvozuje Evropa své ideje v literatuře, umění, filosofii a politice, tak z židovsko-křesťanské tradice čerpá své náboženství a morálku. Není tedy překvapivé, že byly činěny různé pokusy vyobrazit Mojžíše jako primitivního socialistického zákonodárce.

obrázek k článku

Socialistická tradice (IV. část) - Řecká tradice 3

Od Aristotela, který nám poskytl studenou sprchu individualistické kritiky, se vydejme na opačnou stranu a ukažme si Platónovy ideje z hlediska divadelní frašky.

obrázek k článku

Socialistická tradice (III. část) - Řecká tradice 2

Přenesme se nyní od příkladů primitivní komunistické praxe k teoriím, které mají ke komunistické praxi vztah. Zde je to primárně Platón a vskutku téměř výlučně Platón, kdo vyžaduje naši pozornost. Jakkoliv to může být obtížné, zde se pokusíme jen o ten nejstručnější souhrn Platónových názorů.

obrázek k článku

Socialistická tradice (II. část) - Řecká tradice 1

Oproti pohledu, který se dívá na socialismus jako na nedílnou součást politických a ekonomických podmínek devatenáctého a dvacátého století, existují lidé, kteří intelektuální kořeny socialismu vysledovali nejen do antického Řecka, ale až do dávné Číny a mezi pradávné děti Izraele.

obrázek k článku

Socialistická tradice (I. část) - Prolog a plán

V následujícím seriálu Vám budeme postupně představovat překlad The Socialist Tradition: Moses to Lenin od Alexandera Graye, který přeložil Vladimír Krupa.

obrázek k článku

Mýtus o JFK a stříbrných certifikátech jako důvodu jeho zavraždění

Diskuze o tom, co bylo motivem vraždy JFK, jsou pro mě dobrou záminkou pro to, se více rozepsat o některých aspektech historie amerického peněžního systému, které asi nejsou dneska úplně běžnou znalostí.

obrázek k článku

Případ Algera Hisse (37. díl - Významná fakta, která nebyla předložena před soudy II.)

V celém případu zbývá jediná oblast záhad. Co si Hiss myslel během celé této doby? Kdy a proč se stal komunistou? Co ho přivedlo ke špionáži? Co si myslel během slyšeních HUACu, soudů a svého dlouhého pozdějšího života?

obrázek k článku

Případ Algera Hisse (36. díl - Významná fakta, která nebyla předložena před soudy I.)

Samozřejmě existuje mnoho věcí, které nebylo předloženo soudům. V porotním systému každá ze stran předkládá jen to, co jí prospěje. Věci, které by neprospěly ani jedné straně, zůstávají mimo soudní síň. Je mnoho věcí, které v době konání soudu ještě nebyly zjištěny.

obrázek k článku

Případ Algera Hisse (35. díl - Další osudy Hisse a Chamberse)

Co se stalo dál s Hissem a Chambersem?

obrázek k článku

Případ Algera Hisse (34. díl - Pověst a úloha FBI)

V příštích dvou dílech tohoto seriálu bude řeč o věcech, jejichž dobový kontext by nemusel být dnešnímu čtenáři úplně zřejmý. Na základě čeho mohlo mít mnoho inteligentních a vzdělaných lidí pocit, že zde může proti Hissovi existovat nějaká velká konspirace, jejíž součástí je FBI?

obrázek k článku

Případ Algera Hisse (33. díl - Podvod psacím strojem)

Alger Hiss nastoupil k výkonu trestu ve federální věznici v Lewisburgu v Pensylvánii 22. března 1951. Odseděl si celkem 3 roky a osm měsíců. Jeho první oficiální pokus o zvrácení verdiktu se odehrál v roce 1952. Byl podán návrh na obnovu soudního řízení na základě nově objevených důkazů.

obrázek k článku

Případ Algera Hisse (32. díl - Dopad soudního verdiktu na Ameriku)

Verdikt druhého soudu o vině Algera Hisse byl důležitým milníkem Amerického politického a kulturního života. Žádná jiná jednotlivá událost nevytvořila tolik obav z komunistických špionů v Americe a z neloajality vlastních vedoucích činitelů.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed