Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Dějiny 5.3. - Ekonomie Kalvína a kalvinistů

Společenské a ekonomické názory Jana Kalvína byly blízké Lutherovým a nemá žádný smysl je zde opakovat. Existují jen dvě hlavní oblasti, kde se lišili.

obrázek k článku

Mikiny za 590! Svoboda učení zdarma!

K dispozici jsou i dámské modely - potěšte svou drahou polovičku na MDŽ!

obrázek k článku

Poznámky a vzpomínky - 6. Teorie peněz a úvěru

Po dokončení dvou esejů o bankovní politice zahraniční směny jsem chtěl s prací týkající se mé teorie peněz a úvěru pohnout. Sotva jsem napsal pár stránek, tak jsem byl na začátku ledna 1909 povolán do vojenské služby.

obrázek k článku

Kde je inflace?

Kritici rakouské školy popichují rakušáky, jakým je například Robert Murphy, protože v americké ekonomice je momentálně velmi nízká inflace.

obrázek k článku

Svépomocné spolky

Dnes se to zdá téměř neuvěřitelné, že dříve neexistovalo nic takového, jako státem nařízené povinné sociální a zdravotní pojištění.

obrázek k článku

Co je a co není vidět: III. Daně

To, co je zcela jisté, je skutečnost, že když Dobroděj Sedláček vysází výběrčímu daní 5 franků, nedostane za to nic nazpátek.

obrázek k článku

Poznámky a vzpomínky - 5. První práce o teorii peněz

Karl Helfferich ve své knize Das Geld z roku 1903 tvrdil, že teorie mezního užitku při vysvětlování problému hodnoty peněz selhává. Chtěl jsem prozkoumat platnost této námitky.

obrázek k článku

Mýtus Zlaté střední cesty

Každý konzistentní obhájce svobody se patrně dřív nebo později setká s následujícím výrokem: „Ale nemůžeš přeci privatizovat vše a úplně zrušit daně a stát, to je extrémní! Já vyznávám zlatou střední cestu. Všeho s mírou. Nějaký stát musí být.“

obrázek k článku

Dějiny 5.2. - Lutherova ekonomie

Přinejlepším zmatený, rozporuplný a nesystematický myslitel Luther byl nepřekvapivě nejméně konzistentní v oblasti světských záležitostí, v ekonomii, o kterou měl jen malý zájem.

obrázek k článku

Gene Smiley: Nový pohled na velkou hospodářskou krizi (1/8)

Mýty o velké hospodářské krizi

obrázek k článku

Socialismus pro 21. století

Socialismus je konečně možný. Nebyl, to přeci víme, ale teď konečně je. Máme už všechno, teď můžeme začít měnit myšlení lidí.

obrázek k článku

Recenze: Ludwig von Mises - Byrokracie

Tato Misesova kniha zůstává poněkud ve stínu takových děl jako je „Lidské jednání“ anebo „Liberalismus“, přesto si i ona zaslouží pozornost a navíc je i po desítkách let stále aktuální.

obrázek k článku

Nové knihy v e-shopu

Po nečekaném úspěchu a rychlém vyprodání Antikapitalistické mentality jsme pro vás v zaprášených sklepeních vyhrabali další dva vzácné kousky.

obrázek k článku

Neandrtálci zanedbali obchod

Neandrtálci – na rozdíl od moderního člověka – vyhynuli zřejmě proto, že zanedbali obchod. Nebyli schopni zorganizovat výměnu se vzdálenějšími oblastmi.

obrázek k článku

Dostali sme sa vôbec z anarchie?

Významný bod sporu medzi libertariánskymi teoretikmi a mysliteľmi, tak dnes, ako tomu bolo vždy, sa zameriava na večnú otázku, či môže človek žiť v absolútnej anarchii, alebo či je minimálny štát absolútne nevyhnutný pre maximalizáciu slobody.

obrázek k článku

Státní teorie peněz (3/3)

Mezi stoupence chartalismu se hlásí Charles Goodhart, kterého bychom mohli pokládat za dnešní nejprominentnější postavu tohoto proudu (bývalý člen výboru pro měnovou politiku Bank of England, profesor na London School of Economics, autor Goodhartova zákona).

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed