Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Měříme chudobu: aneb aby tu chudoba s námi ráčila i nadále býti

V této stati se podíváme na populární měření chudoby a na úskalí, která jsou s tímto měřením spojena. Podíváme se také na to, že filozofie těchto měření vedou k tomu, že chudoba je v naší společnosti trvalou a nemůže být nikdy významně potlačena.

obrázek k článku

Není anarchista jako anarchista

Anarchistických směrů existuje obrovské množství, neboť myšlenka odmítnutí státu samozřejmě v minulosti oslovila nemálo myslitelů, kteří ji uchopili různými způsoby, čímž pádem vzniklo mnoho anarchistických škol, z nichž některé se od sebe liší i velmi výrazně.

obrázek k článku

Individualismus není to samé co egoismus

Občas na adresu libertariánů slýchám, že jsme egoisti a sobci. Nemyslím si, že je to pravda. Spíše bych nás nazvala individualisty, a to je něco poněkud jiného.

obrázek k článku

Formy socialismu a pseudosocialismu I - Podstata socialismu

PODSTATOU socialismu je toto: Veškeré výrobní prostředky jsou pod výlučnou kontrolou organizované komunity. To a jedině to je socialismus. Všechny ostatní definice jsou zavádějící.

obrázek k článku

Proč právě princip sebevlastnictví?

Dá se rozporovat vlastnictví vlastní osoby? Nebo ho i samotné rozporování potvrzuje?

obrázek k článku

Nový autorský zákon, a komu tím prospějete?

Kým DPH na chlieb má klesnúť, (takpovediac) DPH na elektroniku narástla. Budeme SOZA o pár rokov platiť autorské poplatky aj z mikrovlnky?

obrázek k článku

Špacír několika městy divokého kapitalismu podruhé

Tento článek alespoň částečně přibližuje rozmanitost sociální péče včetně přístupu ke vzdělání v době tzv. divokého kapitalismu (tj. 19. století) na Moravě a v Rakouském Slezsku.

obrázek k článku

Socialistický destrukcionismus XII - Marxismus a destrukcionismus

Výsledky destrukcionistické politiky jsou stále stejné, navzdory různým vlajkám a sloganům, pod kterými jsou prováděny. Ať už se k moci dostanou protagonisté jedné nebo druhé strany, vždy bez váhání obětují zítřek ve prospěch dneška. Budou spotřebovávat kapitál až do posledního drobečku.

obrázek k článku

Nesmyslnost anarchokomunismu?

Na jednu stranu musím konstatovat, že pánové Murray Newton Rothbard i Hynek Řihák mají pravdu ve svých analýzách anarchokomunismu (jako reálné lidské společnosti) z pohledu anarchokapitalistů; na druhou stranu se domnívám, že nelze šmahem prohlásit za nekonzistentní všechny anarchokomunisty.

obrázek k článku

Stát je největší překážkou k mírovému soužití lidí. Zdaleka největší.

To může být docela šokující tvrzení o instituci, která proklamuje, že plní přesně opačnou funkci, a to, že garantuje pořádek a spravedlnost. Ve skutečnosti není Stát ze své definice a podstaty založen na ničem jiném než na násilí.

obrázek k článku

Libertariánský výplach #12

Letní souhrn toho nejzajímavějšího

obrázek k článku

Minimálna mzda robí ekonómom problémy

Keď pri diskusii s partiou zo strednej školy vyhlásite, že minimálna mzda by nemala byť nielen zvýšená, ale mala by byť zrušená, môžete v lepšom prípade skončiť s výsmechom.

obrázek k článku

Nesmyslnost anarchokomunismu podruhé

Krátké doplnění Rothbarda k tomu, proč vize anarchokomunismu je ve společnosti utopií, která nemá šanci se udržet.

obrázek k článku

Teorie konstitucionalismu v pojetí Friedricha Augusta von Hayeka

Hayekova teorie konstitucionalismu bývá v porovnání s jeho přínosy ekonomické vědě, za něž v roce 1974 získal dokonce Nobelovu cenu, bohužel odsouvána do pozadí, její rozbor tak přináší Tomáš Grygar.

obrázek k článku

Socialistický destrukcionismus XI - Inflace

Inflace otřásá systémem peněžní kalkulace, tím nejdůležitějším nástrojem ekonomického jednání, který kdy vznikl. V systému obvyklého kapitalistického vedení účetnictví vytváří inflace iluzi zisků tam, kde jsou ve skutečnosti ztráty.

obrázek k článku

Kdo je větší nacista?

Na jedné straně stojí „sluníčkáři“ šermující rasismem a diskriminací pokaždé, když někdo zmíní rozdíly mezi lidmi či kulturami, zatímco na straně druhé nejrůznější „islamobijci“ zase označují za vlastizrádce každého, kdo nesdílí jejich poostoje; nepodporujte lidi, kteří chtějí vymítat čerta ďáblem.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed