Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Nedoceněný význam nerovnosti

Pokud příštích padesát let přinese obdobné technologické skoky jako uplynulých padesát let, můžeme očekávat nárůst počtu miliardářů, čímž vzroste nejen hodnota nejvyššího příjmového kvintilu, ale také užitek nás všech z tohoto technologického pokroku.

obrázek k článku

Spoločný konsolidovaný základ dane z príjmu práv. osôb – Ikarov komplex EÚ?

Všetci sme si vedomí faktu, že EÚ lieta nebezpečne blízko Slnka, čo sa týka finančných záležitostí.

obrázek k článku

Raketoplán dolétal. Konečně!

Raketoplán měl přepravovat náklad za $118 za libru (0,45kg) nákladu. Finální jednotkové přepravní náklady však dosahovaly $27 000 za libru.

obrázek k článku

Ako ubrániť spoločnosť proti Andersom z Nórska

Ako už každý určite vie, v piatok sa stala v Nórsku katastrofa. Dorazili k nám šokujúce správy o streľbe na ostrove Utoya, kde zahynuli a boli zranení desiatky ľudí.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Stávkokaz

Jedním z nejrozšířenějších názorů je, že stávkokaz je prachšpatná osoba. Je bezohledný a zákeřně hraje se „šéfem“. Šéf a stávkokaz dohromady kují pikle, aby připravili odboráře o jejich práva a pracovní místa, která jim legitimně náleží.

obrázek k článku

Norwegian Tournament 2011

Sotva utichly výstřely na srazu norské dělnické strany, už se ozývají výstřely nové, mířené proti naší svobodě.

obrázek k článku

Argument pre radikálny idealizmus

Libertarián by mal byť teda niekto kto by stlačil tlačidlo, ak by existovalo, pre okamžité zrušenie každej invázie slobody.

obrázek k článku

Tragédia eura

Předmluva ke stejnojmenné knize.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Zbytečný hon za ekonomickou rovností

Rovnostáři sice vymýšlejí stále nové způsoby, jak vyrovnat majetkové rozdíly, jejich cíl je však vždy ze samé podstaty věci nedosažitelný. Pokusy o rovnoměrné rozdělení bohatství vždy vyústí ve snížení objemu bohatství, bez vlivu na jeho alokaci.

obrázek k článku

Svolení ovládaných

Co dává některým lidem právo vládnout ostatním? Minimálně od dob Johna Lockeho je nejčastější a zdánlivě přesvědčivou odpovědí „svolení těch ovládaných“.

obrázek k článku

Letní Akademie Mises Institutu

obrázek k článku

Mýtus recyklace

Jakožto Švéd slyším mnoho mýtů o tom, jak skvělá země Švédsko údajně je – „prosperující socialismus“, za nímž si stojí, vzor pro zbytek světa. Mnoho mých přátel z různých konců světa se například vyjadřuje ke švédským recyklačním politikám a cestě švédské vlády k vynucenému environmentalismu.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Prostitutka

Přestože se staly předmětem neustálého obtěžování puritánskými zákony, církevními skupinami, obchodními komorami a jinými, prostitutky neustávají v obchodování s veřejností. Hodnota jejich služeb byla prokázána skutečností, že je lidé navzdory zákonům a odporu veřejnosti neustále vyhledávají.

obrázek k článku

Vydírání, soukromé a veřejné: Případ firmy Chiquita Banana

Americká vláda při svém vyšetřování zjistila, že Chiquita financuje latinskoamerické teroristické skupiny. Co však měli představitelé Chiquity dělat? Sledovat postupné ničení vlastního majetku, bombardování pozemků a zabíjení zaměstnanců? Chiquita platila výpalné, které jí mělo zaručit bezpečnost.

obrázek k článku

Španělská krize lidského kapitálu

Jak je to vlastně s tím Španělskem? Možná úplně jinak, než si mnozí myslí. Co když je epicentrum španělských demonstrací ve španělském školství?

obrázek k článku

Rothbardovský svět online aukcí

V našem světě intervencionistických zákonů a regulací jsem nalezl Rothbardovský ostrov, abych tak řekl, místo, kde etika svobody žije.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed