Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Prezentace z LAMI 2011

Přehled prezentací z letní akademie.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Zázrak jménem Dělba práce

Bill Gates klidně může vymýšlet počítačový software a zároveň i sekat trávník lépe než jeho zahradník; oba dva na tom však budou lépe, když se Gates bude věnovat pouze softwaru a přenechá starost o zahradu svému zahradníkovi.

obrázek k článku

Zpátky do vězení

Je prvního září, osm hodin ráno a děti jako každý rok proklínají Marii Terezii. A každý svobodně smýšlející člověk s nimi.

obrázek k článku

Policejní stát je osobní

Dá se dnešní Amerika považovat za policejní stát? A pokud ano, kde máte máte vy osobně nastavenou hranici říkající: „Ne! Tohle je zákon nebo policejní rozkaz, který odmítám poslechnout“?

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Ten, kdo nepřispívá na charitu

Jsme v zajetí názoru, že je požehnané přispívat na charitu. Je to ctnostné, slušné, dobré, spravedlivé, hodné uznání, altruistické a milé. Stejným metrem je potom měřeno odmítnutí dát na charitu.

obrázek k článku

Válka a inflace

Americká centrální banka, nazývaná Federální rezervní systém (Fed), byla založena roku 1913. Nikdo tuto instituci nepropagoval sloganem, že ulehčí vedení válek a přinese smrt téměř půl milionu americkým občanům v cizích zemích, společně s miliony vojáků a civilistů ostatních zemí.

obrázek k článku

Imigranti vedia pracovať

Nórsky strelec dosiahol presne to, čo chcel. Popri všeobecnom odsúdení jeho činu možno badať na pozadí internetových diskusií názorovú líniu „myšlienku mal dobrú, prevedenie zlé“.

obrázek k článku

Lukáš Kovanda: Příběh dluhové smršti

Tato kniha více méně volně navazuje na knihu "Příběh dokonalé bouře" od téhož autora, která se zabývala současnou finanční krizí, a která také obsahovala rozhovory s významnými osobnostmi z oblasti ekonomie případně ekonomické historie.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Pracovní místa a prosperita

Pracovní místa sama o sobě netvoří prosperitu; ta je vytvářena produkcí zboží a služeb, kterých si lidé cení.

obrázek k článku

Labyrint mýtů - IV. Deflace

Po inflaci přichází na řadu jev opačný, který je opředen snad ještě více mýty, a to deflace.

obrázek k článku

Príbeh o jednom priateľstve, určite vám bude povedomý

V čom mi dnes pomáha štát? Alebo lepšia otázka, v čom mi dnes štát nepomáha?

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Vyděrač

Odpovědět na otázku, zda je vydírání opravdu nelegitimní, není na první pohled vůbec těžké. Jedinou odpovědí by na ni byla nejspíše jiná otázka: „Proč se na to vůbec ptáte?“ Vždyť vyděrači přeci druhé vydírají. A co může být horší? Vždyť vyděrači tají i z těch nejosobnějších tajemství těch druhých.

obrázek k článku

Světlo na konci tunelu

Je ono světlo na konci tunelu radostná budoucnost nebo přijíždějící rychlík?

obrázek k článku

Ekonomie Tomáše Sedláčka

V ekonomii mají bezpochyby svoje nezastupitelné místo také popularizátoři a „vypravěči příběhů“, protože realizace ekonomických poznatků v politice a praxi bude vždy více záležet na veřejném mínění než na tom, co se píše v odborných časopisech.

obrázek k článku

Recenze The Not So Wild, Wild West

Vlastnická práva vznikají tam, kde je potřeba. Vznikají spontánně, aniž by je někdo za zvuku fanfár vyhlásil z hradeb. A především vznikají z důvodu dobrovolné, mírumilovné potřeby lidí zabránit konfliktům o vzácné zdroje.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Najímání a propouštění - kde je spravedlnost?

Proč někoho firma vůbec v prvé řadě najímá? Činí tak zaměstnavatel proto, aby dal někomu vydělat na chleba a snížil domácí míru nezaměstnanosti? Jistě že ne! Podnikatelé zakládají podniky v honbě za svým zájmem.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed