Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Německo v plamenech

Dnes si připomínáme smutné výročí, a totiž uplynutých osmašedesát let od bombardování Drážďan na sklonku druhé světové války.

obrázek k článku

Occupy Noama Chomskeho: nejasná zpráva 99 procentům - II. díl

Uveďme nyní několik poznámek k Chomskym zmíněné nerovnosti. Z výše uvedeného je patrné, že k nerovnosti (příjmové a majetkové) musí docházet i v demokratické společnosti.

obrázek k článku

Occupy Noama Chomskeho: nejasná zpráva 99 procentům - I. díl

Významný lingvista Noam Chomsky vydal minulý rok útlou knihu s názvem Occupy. Tato kniha reaguje na stejnojmenné hnutí ve Spojených státech a má ambici přispět k lepší a více rovnostářské budoucnosti.

obrázek k článku

Veřejný sektor II: Ulice a silnice (II.)

Spor není v tom, že by doprava neměla být regulována; samozřejmě, že pravidla jsou zapotřebí. Kriticky důležitý je však fakt, že pravidla vždy určuje vlastník a správce silnic.

obrázek k článku

O divadlech závislých na veřejných dotacích

… aneb opravdu se divadla bez dotací neobejdou?

obrázek k článku

Co je a co není vidět: II. Demobilizace

S národem se to má podobně jako s jednotlivcem. Jestliže chce uspokojit nějakou svoji potřebu, musí se přesvědčit, zda toto uspokojení je hodno vynaložených nákladů.

obrázek k článku

Dějiny 4.10. - Sprosté loučení: Bouře nad jezuity

Mladý Pascal se důvtipem věnoval jansenistickému sporu a útoku na jezuity, především na Escobara, které vinil z domnělé slabosti v otázce lichvy.

obrázek k článku

Státní teorie peněz (2/3)

Zajímavou výzvu pro teorii spontánního vzniku peněz představuje práce profesora Michaela Hudsona a jím založené ISCANNE (International Scholars Conference on Ancient Near Eastern Economies), mezinárodní skupiny asyriologů a archeologů.

obrázek k článku

Státní teorie peněz (1/3)

Rakouský pohled vznik peněz bude většině čtenářů tohoto webu nepochybně znám. Ve třech článcích se proto pokusíme vyhlédnout za hranice vlastních doktrín a kriticky se vypořádat s konkurenční peněžní doktrínou.

obrázek k článku

Musí být hasiči veřejně placení?

V současnosti je v České republice řada hasičských sborů placena z veřejných prostředků a sborům dobrovolných hasičů přispívají obce, anebo je rovnou zřizují. Je však pro existenci služeb hasičů nutné, aby byli tito placeni z veřejných prostředků?

obrázek k článku

Zahraniční investice

Někteří lidé tvrdí o programu ekonomické svobody, že je negativní. Říkají: „Co vy liberálové vlastně požadujete? Jste odpůrci socialismu, vládních intervencí, inflace, odborových svazů, dovozních cel…, jste odpůrci všeho.“

obrázek k článku

Ekonomické harmonie: 1. Přirozený a umělý společenský řád

Jsme si skutečně jistí, že mechanismus společnosti je podroben nějakým obecným zákonům stejně jako mechanismus nebeských těles? Jsme si skutečně jisti, že tvoří harmonicky organizovaný celek?

obrázek k článku

Užijte si to

Debata kolem výsledku voleb mi připadá zcela prázdná a jako obvykle v ní zcela chybí pointa celého problému, kterou je totiž samotná problematická podstata demokracie.

obrázek k článku

Dějiny 4.9. - Úpadek scholastiky

Šestnácté století ve Španělsku bylo správně nazýváno babím létem scholastiky. Po něm přišel rychlý úpadek jak ve Španělsku, tak napříč Evropou.

obrázek k článku

Současnost patří dřevotřísce

V dnešním článku se podíváme na jednu z nejúspěšnějších nábytkářských firem současnosti, totiž na švédskou společnost IKEA.

obrázek k článku

Ekonomické harmonie: Mládeži Francie

Chuť učit se, potřeba v něco věřit, mysl imunní vůči starým předsudkům, srdce nedotčená nenávistí, zápal pro správnou věc, horlivost v citech, nesobeckost, loajalita, entuziasmus pro všechno dobré, krásné, upřímné, velkolepé a duchovní – to jsou neocenitelné dary mládí.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed