Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Nové knihy v eshopu

Pět nových H: Demokracie, anarchie a omyly ekonomie (Hans-Hermann Hoppe) a Ekonomie v jedné lekci (Henry Hazlitt)

obrázek k článku

Dějiny 9.2. - Claude Joly a fronde

Nejprominentnější povstání ve Francii v polovině sedmnáctého století byla povstání šlechty a soudců, známá jako fronde.

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu V: Máme republiku rudou, kradu, kradeš, kradou – Lumpenproletariát

Pohled na chudobu může být zhruba dvojí. První pohled spočívá na individuálním selhání (subjektivní příčina), kdy jsou lidé chudí kvůli svému individuálnímu morálnímu selhání, jako lenost, opilství a nedostatek osobní a občanské hrdosti. Stát pomáhající takovým lidem celou věc jen zhorší.

obrázek k článku

Inflace, deflace a budoucnost

Většina ekonomů považuje deflaci za hlavní zdroj ohrožení blahobytu společnosti. Na deflaci se totiž pohlíží jako na hlavního činitele, který v ekonomice způsobuje krize. Většina ekonomů si však neuvědomuje, že nikoliv deflace, ale spíše inflace je tím, co stojí u zrodu hospodářských potíží.

obrázek k článku

Předvolební kampaň 2013

A je to zase tady: politici nás, poddané, zase jednou potřebují; po několika letech zvyšování daní, skandálů a průserů, buzerace lidu státními orgány a utahování šroubů nastává zase období patolízalského podlézání a boje o přízeň voličů.

obrázek k článku

Walter Badgehot a tradicionalismus v bankovní praxi

Jeden z nejslavnějších šéfredaktorů časopisu The Economist, Walter Badgehot (1826-1877), byl přesným prototypem „pozdního“ britského klasického liberála 19. století, jak je vylíčil Murray Rothbard.

obrázek k článku

Volby - a co od nich čekat?

Zdá se vám program většiny kandidujících stran stejný či v ničem podstatném se od sebe nelišící?

obrázek k článku

Nedokonalé a asymetrické informace IV – Jak si vybrat knihu

Je to někdy těžké rozhodování, když člověk přijde do knihkupectví a vidí spoustu svazků knih na policích (většinou však již rozdělených dle konkrétních oborů), někdy mnohdy tlustých. Přičemž většinu těchto knih zájemce o koupi vůbec nezná.

obrázek k článku

Dějiny 9.1. - Povstání croquantů

Král a jeho nohsledi nezavedli rostoucí absolutismus bez vyprovokování vážné, hluboké a nepřetržité opozice.

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu V: Máme republiku rudou, kradu, kradeš, kradou – Soudy, šikana a korupce

Komunista J. Mečl k tomu uvedl, že „při hodnocení stavu zákonnosti se nelze nezmínit o počtu sporů v občanském soudním řízení, který neustále roste.

obrázek k článku

Fast foody, daně a tržní řešení

Pokud mluvíme o obezitě, měli bychom mluvit obecně o zdravotním pojištění a o tom, jak by mělo být liberalizováno, tak aby byl každý zodpovědný za svoje činy. Ale místo toho mluví vláda o další regulaci – kterou má být další daň.

obrázek k článku

Přednáška 14. října 2013: Bitcoin - digitální měna budoucnosti, nebo nafouklá bublina?

Decentralizovaná internetová kryptoměna bitcoin je rychle rostoucím fenoménem dnešního světa. Může přispět k eliminaci finančních krizí, a budou vlády jen přihlížet, nebo se jej pokusí regulovat?

obrázek k článku

Jsem přece pravicový volič

TOP09 a ODS jsou pravicové strany. ČSSD a KSČM levicové. Nebo ne? A záleží na tom?

obrázek k článku

Francie zavádí Direktivu 10-289

Pokud by se snad někomu zdálo, že Ayn Randová ve svém románu Atlas Shrugged přeháněla a že až nemístně popustila uzdu své fantazii, protože je nepředstavitelné, že by snad nějaká vláda prosadila podobný zákon, jako je románová Direktiva 10-289, rozhodnutí francouzské vlády jej musí vyvést z omylu.

obrázek k článku

Praxeológia a etickosť semafórov

Martin Cassini, fotograf a obhajca cestnej deregulácie, vyprodukoval úžasnú sériu videí dokumentujúcich výsledky Cabstand Junction Trial ktorý sa začal v septembri roku 2009 v North Somerset, vo Veľkej Británii.

obrázek k článku

Dějiny 8.8. - Ludvík XIV: Vrchol absolutismu (1638-1714)

Biskup tvrdil, že celý stát „je ztělesněn ve vladaři… V něm je veškerá vůle lidu.“ Králové jsou veřejným blahem, jelikož „Bůh je vychoval tak, aby nikdy nežádali nic pro sebe samotné“. Absolutismus je nezbytný, tvrdil Bossuet, jelikož jakékoliv ústavní limity vládnutí představují hrozbu „anarchie“.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed