
Časová preferencia, úrok a marshmallow
Mises.cz: 01. února 2012, Mises.org (přidal Peter), komentářů: 18
Zlý bankár. Žiadne marshmallow.
Mises.cz: 01. února 2012, Mises.org (přidal Peter), komentářů: 18
Zlý bankár. Žiadne marshmallow.
Mises.cz: 31. ledna 2012, Stephan Kinsella (přidal Jakub Skala), komentářů: 5
Zákony by měly chránit právo jedince na jeho tělo a právo legitimně získávat vzácné zdroje (majetek). Neexistuje přirozené právo k myšlenkovým objektům – k jedincovým duševním inovacím a výtvorům – ale pouze ke vzácným zdrojům.
Mises.cz: 30. ledna 2012, Russ Roberts (přidal Dominik Stroukal), komentářů: 154
Před téměř dvěma sty lety David Ricardo objevil na směně něco, co není úplně triviální, a začalo se tomu říkat komparativní výhody. Následuje příběh, který nám dovolí společně prozkoumat tajemství obchodu.
Mises.cz: 29. ledna 2012, Murray N. Rothbard (přidal Jakub Skala), komentářů: 52
Hlavní podstatou libertariánských myšlenek je oponovat jakékoliv a veškeré agresi proti vlastnickým právům jedinců na jejich vlastní osobu a na materiální objekty, které dobrovolně nabyli.
Mises.cz: 28. ledna 2012, Jakub Skala, komentářů: 18
Zdá se, že nejznámějšího českého ekonoma, Tomáše Sedláčka, potkal osud americké ekonomické superstar, Paula Krugmana.
Mises.cz: 27. ledna 2012, Hans-Hermann Hoppe (přidal Kolektiv Mises.cz), komentářů: 5
Dědičné monarchie reprezentují historický příklad vlád vlastněných soukromě a demokratické republiky zase vlád ve veřejném vlastnictví.
Mises.cz: 26. ledna 2012, Adam Ábelovský (přidal Kolektiv Mises.cz), komentářů: 23
Půjčit MMF je holé šílenství. O tom by nemělo být v ekonomii sporu. Přesto se ekonomové z většiny různých spekter staví na stranu politiků a přicházejí s argumenty, proč půjčit peníze na záchranu eurozóny.
Mises.cz: 25. ledna 2012, Peter, komentářů: 39
Profesor ekonómie zaviedol v triede známkový socializmus.
Mises.cz: 25. ledna 2012, Stephan Kinsella (přidal Jakub Skala), komentářů: 6
Co je tedy skutečně špatného na uznávání „nových“ vlastnických práv? Koneckonců jelikož nás nepřetržitě obohacují nové myšlenky, umělecká díla a inovace, jaká je újma na tom, jít s dobou a uznat nové formy vlastnictví?
Mises.cz: 24. ledna 2012, Russ Roberts (přidal Dominik Stroukal), komentářů: 139
Proč jsou kabriolety dražší? Proč je skotská, která zrála 21 let, dražší než skotská, která zrála 10 let? Proč jsou červené papričky dražší než zelené? Proč vydělávají zaměstnanci Wal-Martu méně než průměrný dělník v USA?
Mises.cz: 22. ledna 2012, Murray N. Rothbard (přidal Jan Mašek), komentářů: 11
Neexistuje žádné právo na svobodu slova ani svobodu tisku, existují jen vlastnická práva. Lidské právo na svobodu tisku závisí na svobodě vlastnit novinové vydavatelství.
Mises.cz: 21. ledna 2012, Wendy McElroy (přidal Jan Zvěřina), komentářů: 9
22. června 1999 odloučený manžel a otec Simon Gonzales unesl své tři mladé dcery navzdory tomu, že proti němu byl vydán soudní příkaz. Během 24 hodin byla nalezena těla tří unesených dívek v kufru jeho auta a Simon byl usmrcen v přestřelce s policií.
Mises.cz: 20. ledna 2012, HynekRk, komentářů: 12
Na konci minulého roku vyšla kniha
Mises.cz: 19. ledna 2012, Josef Tětek, komentářů: 11
Murray Rothbard Spoonera označuje za „posledního velkého teoretika přirozených práv z řad anarchistů, klasických liberálů či morálních teoretiků obecně“ a uvádí, že Spoonerovy spisy hrály velkou roli v jeho vlastním ideologickém vývoji.
Mises.cz: 18. ledna 2012, Miroslav Polách, komentářů: 74
Žijeme v komplexním světě. Každý den čelí lidstvo obrovskému množství dílčích rozhodnutí. Stejně jako mají své hranice stroje vytvořené lidmi, mají své hranice i věci, které vytvořila příroda.
Mises.cz: 17. ledna 2012, Stephan Kinsella (přidal Jakub Skala), komentářů: 5
Některé nekonzistence a problémy DV založené na přirozených právech byly popsány dříve. V této části se budeme zabývat diskusí dalších problémů těchto argumentů ve světle předcházející debaty o významnosti vzácnosti.